UCI MTB & Trials World Championship Ağustos Ayında Güney Afrika’ da

22/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Geçtiğimiz yıl Leogang’ da müthiş çekişmeye sahne olan MTB & Trials Dünya Şampiyonası, geçtiğimiz yıl trafik kazası sonrası hayatını kaybeden başarılı bisikletçi Burry Stander’ ın memleketi Güney Afrika’ da gerçekleştirilecek. Özellikle 2010 ylında Fifa World Cup’ ı başarıyla düzenledikten sonra bir çok organizasyona ev sahipliği yağmaya başlayan Güney Afrika bu önemli organizasyona da PMB kısaltmasıyla bilinen Pietermaritzburg kentindeki Cascades MTB Park’ ta ev sahipliği yapacak. 

 

Son yıllarda popülaritesi iyice artan, Amerika ve Avrupa’ dan sonra artık doğuda da popülerliği artan Trial Bisiklet Dünya Şampiyonası, Cascades MTB Park’ ta gerçekleştirilecek olan şampiyona 27 Ağustos tarihinde başlayıp 1 Eylül tarihinde son bulacak. 

 

Gelişmekte olan ve hayran kitlesinin son yıllarda büyük bir hızla arttığı Trial bisikletin şampiyonadaki organizasyon müdürü Kim Phillips şampiyona beklentileri ve trial bisiklet hakkında bazı açıklamalarda bulundu; “Trial bisiklet, küçük alan kaplamakla beraber, büyük yetenek ve yüksek dikkat gerektiren bir spor dalı. Oldukça yetenekli spocuların, Ağustos ayında Cascades MTB Park’ ta bisiklet üzerinde yapacakları hareketleri izlemek için sabırsızlıkla bekliyorum. Ancak bu çocuklar bu sefer engeller üzerinden değil düzenli tümsekler üzerinden atlayarak yeteneklerini sergileyecekler.” dedi. 

 

Kim Phillips’ in bu son cümlesine değinmekte fayda var. Trial dalı aslında 1970′ li yıllarda, özellikle motosikletin bir dalı olarak ortaya çıktı. Üzerinde selesi olmayan ve çeşitli engellere ayağını yere koymadan tırmanma esasına dayanan bu dalda değerlendirme de juri tarafından yapılmakta. Trial bisiklet de aynı temele dayanıyor. Yine selesi olmayan bisikletler ile çeşitli engellerden atlayan ya da tırmanan bisikletçiler juri değerlendirmesi ile puan almak için birbirleri ile mücadele ediyor. 

 

Daha önce trial bisiklet mücadelesi izlememiş olan takipçilerimiz bu videoyu izleyerek bilgi alabilirler. İşte 2011 yılında yapılan Trial Dünya Şampiyonası; 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=Y8ZGyjmh_0c:550:0]

 

Yarışma ise sporcularun teker teker parkura çıkmaları ile gerçekleştiriliyor. Engellere tırmanan ya da üzerinden atlayan sporcular, tırmanış sırasında vücudunun herhangi bir yeri yer ile temas ederse veya bisikletin tekerlekleri haricinde başka bir bölgesi temas ederse ceza puanı alıyor. Sıralamada alınan ceza puanları üzerinden gerçekleştiriliyor. 

 

Trial Dünya Şampiyonası’ nın nasıl olacağı konusuna da değinen organizatör Phillips, “Bisikletler için farklı kategorilerde mücadele gerçekleştirilecek. 20″ ve 26″ tekerlekli bisikletler ve bu ayrı kategorilerde de farklı yaş grupları ve cinsiyet kategorilerinde sporcular birbirleri ile mücadele edecek.” dedi.

 

UCI Mountain Bike and Trials World Championship, Cascades MTB Park’ da 26 Ağustos ile 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Yarışmalar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi mtbworldchamps.co.za adresinden bulabilirsiniz. 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın