UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Windham (10.08.2014)

11/08/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberlerimtb2

Sezonun son 2 yarışına girilirken, Julien Absalon  hala lider durumda ve sezon başından beri 1 numara ile yarışıyor. Geçtiğimiz haftaki yarışı Nino Schurter kazanınca sezon daha da ilginç hale geldi. Nino’nun sezon başında  yarış kaçırması (yol bisikleti yarışına katıldı), büyük bir dezavantaj gibi gözükse de, son bir kaç yarışta arttırdığı performansıyla Absalon’un gözünü korkutmaya başladı. Ancak gene de bir yarış kaçırmasından dolayı Absalon’un Schurter karşısında çok büyük bir avantajı bulunuyor.

 

TSİ ile 22.15’te başlayan Erkekler kategorisinde yarışın ilk turunda, genel sıralamadaki ilk 16 isim öndeki grubu oluşturdu. Yarıştaki teknik inişlerde zaman kazanmak için Nino çift süspansiyonlu bisikletini bu yarışta tercih etti. Absalon ise her zaman olduğu gibi hardtail bisikletiyle yarıştı. Herkesin bildiği üzere Absalon, Nino’dan daha iyi tırmanışçı, ancak Nino da, Absalon’a göre daha iyi bir inişçi. Nino’nun bu tercihinin tamamen stratejik olduğu görebiliriz ancak bu avantajı kullanması için inişlere Absalon’dan önce girmesi gerekiyordu. Bu nedenle yarışın henüz ilk turunda, tırmanışta atak yaparak öne geçti. Ancak Nino’nun bu atağına Mathias Flückiger ve Absalon cevap verdi. Bu atakla beraber bu 3’lü yarışın ilk turunda ön grubu oluşturmuş oldu. Flückiger, iniş kısmına geçildiğinde atağa geçerek Nino’nun önüne geçti ve Nino ile beraber Absalon ile aradaki farkı açmaya başladılar. Ancak Flückiger de her ne kadar çok iyi bir inişçi de olsa Nino’dan hızlı olması için risk alması gerekiyordu ve iniş kısmındaki bir virajda dengesini kaybederek düştü.  Bu esnada arkadan gelen Nino, kaza yapmamak için parkurun dışına çıktı ve tekrar yarış alanına döndüğü sırada Absalon hemen arkadasında idi. Flückiger, kazaya rağmen hemen toparlandı ve yarışa devam etti. Bu küçük kaza sayesinde Absalon, Nino’yu yakalamayı başardı.

15669_10152620059343910_2729915107582653723_n

 

2. Turda Absalon, kendi avantajlı olduğu bölüme gelindiğinde Nino’nun önüne geçti ve inişe Nino’nun önünde başladı. Flückiger ise yalnızca bir kaç saniye fark ile inişe başladı. İnişte Nino geçmek için zaman bulamayınca 2. turun sonunda Absalon turu lider geçti. Bu arada iniş bölümünde lider gruba yetişen bir diğer isim Mathias Flückiger’in kardeşi Lukas Flückiger oldu. Lukas, aynı zamanda Absalon’un takım arkadaşı. Geçtiğimiz hafta iki Flückiger kardeş de podyuma çıkmıştı. 3. Turda ise Absalon biraz yavaş kaldı ve liderliği Lukas’a bıraktı, Lukas’ın arından Nino 2., Absalon 3., ve Mathias 4. oldu. Bu hamle muhtemelen stratejik bir hamle idi, Lukas Nino’nun önünde inişe girdi muhtemelen amacı Nino’yu yavaşlatmak ve Absalon’un Nino’ya yakın kalmasını sağlamaktı ancak Nino’nun önünde inişi bitirmek için tempoyu arttırdı ve Nino ile birlikte Absalon ve Mathias ikilisine fark açtılar. 3. Turun sonunda lider ikili ile aradaki fark 18 saniye oldu. Bu esnada Nino Lukas’ın önüne geçti ve atağa başladı ancak Absalon’un da atak yapması üzerine tırmanış bölümünde aradaki fark 18 saniyeden 2  saniyeye kadar geriledi. Ancak iniş bölümüne önde giren Nino burada da atak yaptı ve 4. turun sonunda Absalon ve Flückiger kardeşlerle arasındaki fark 11 saniye oldu. 5. Tura gelindiğinde Absalon gene aradaki farkı 2 saniyeye kadar eritti. Bu tempoya ayak uyduramayan Flückiger kardeşler ise liderin 16 saniye gerisine düştü. İnişte ise Nino ile Absalon arasındaki fark 9 saniyeye kadar çıktı ve Lukas Flückiger Absalonu yakaladı. 6. turda ilk 3 sıra aynı kalırken, genel sıralamada 3. sırada bulunan Daniel Mcconnell Matthias Flückiger’i yakaladı ve inişi beraber tamamladılar. Bu turdaki inişte Nino gene hızlandı ve farkı 18 saniyeye çıkardı. Mcconnel ise 6.turun sonuna gelindiğine Flückiger’i geçerek 4. sıraya yerleşti ve liderin 41, Lukas Flückiger’in ise 23 saniye gerisinde kaldı. Mathias Flückiger son tura girilirken epey geri kaldı ve lideri 57 saniye arkadan izledi.

mtb1

Son turda Absalon’un çabaları yetersiz kaldı ve Nino yarışı Absalon’un 6 saniye önünde lider tamamladı. Lukas Flückiger ise liderin 16 ve takım arkadaşının 10 saniye gerisinden gelerek 3. sıraya yerleşti. Bu turda da temposunu hiç bozmayan Mcconnell, 3.lüğü yalnızca 6 saniyelik bir farkla kaçırdı. Matthias Flückiger ise Nino’nun 1 dakika 27 saniye gerisinden gelerek 5. oldu. Bu sonuçlarla beraber genel sıralamada Julien Absalon 1280 puanla  birinci, Nino Schurter 1080 puanla 2., Daniel Mcconnell 840 puanla 3., Stephane Tempier  731 puanla 4., Manuel Fumic 696 puanla 5. sırada bulunuyor.

10380914_10152620062228910_3126651275578070403_n

Nino’nun stratejik hamlesi her ne kadar başarılı olsa da Absalon yarışı 2. bitirdi ve Nino’nun sezon sonu lider koltuğuna oturması iyice zorlaştı.  Geriye yalnızca bir yarış kaldı ve Absalon’un yarışı kötü bir dereceyle bitirmesi bile kendisini şampiyon yapacak.

mtb3

sonuc

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın