Türkiye’nin İlk AVM’inişi Yarışı, PRIMEDOWNMALL

12/09/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR
Türkiye’de niçin dağ bisikletinin XCO dışındaki diğer disiplinlerine de yeterince ilgi gösterilmiyor diyenler için son senelerde federasyon dışında özel organizasyonların düzenlenmesi ile  ilerisi için umut veren gelişmeler olmaya başladı.
İstanbulda 2007 de maceralı bir süreçten geçerek her türlü zoluğa rağmen 2008 de Adampol 4.x  yarışları ile başlayan süreç tabandan gelen istek ve bu spor gönül vermiş vizyon sahibi idealist  sporcular sayesinde farklı bir boyut kazandı. Down hill, free ride  şehir içi merdiven inişleri gibi farklı ortamlarda yapılan hızlı inişlere için bir yenisi yepyeni bir dsiplin olan DownMall’in ilki Türk  Bisikletçilerinden ZeroGravity “Sıfır Yerçekimi” ekibin kurucusu ve yönetisi  Emrah ÖZBAY ‘dan geldi.
DSC_0057Türkiye’nin ilk FBM WorldTour lisanslı ilk sporcusuyu olan Emrah Özbay  Sıfır Yerçekimi  ( ZeroGravity) ekibini de tanıtılacağı bu yarışlar ile bir yandan da 2015  UCI Yarışlarına katılmayı ve bu yarışlara hazırlanmayı hedefliyor.   Rotwild Türkiye – Michael Haltmeier’in  şahsi sponsorulunda spor hayatını sürdüren Özbay bu yarışlar serisi ile tanıtımlarını yaparak kendisininin ve taıkımın sponsorluk alanını genişletmeyi amaçlıyor.

 

 DSC_0092
Nedir bu DownMall?
DownMall şu an Amerika da ve Rusya da geleneksel şekilde yapılan bir yarış biçimidir. Şu anda tasarımını ve uygulamasını hazırladığımız bu yarış dünya üzerindeki üçüncü yarış olacaktır. Yarış zamana karşı olacak şekilde düzenlenmiştir. Yarışçılar mağaza müdürlerinin yapacağı kura ile her avm de sıraya dizileceklerdir. Her etap 2 koşudan meydana gelmektedir. 1. koşuda teknik arıza yaşayan yarışmacı 2. tura kadar arızayı düzeltmek zorundadır. İki koşudan en iyi tur zamanı yarışmacının final puanını belirlemektedir.

DSC_0093
Ekim de yapılacak 3 adet yarış bulunmaktadır;
25 Ekim PrimeMall İskenderun yarışı 1. etap
26 Ekim PrimeMall Antakya yarışı 2. etap
29 Ekim PrimeMall Gaziantep Cumhuriyet yarışı Final etabı.
Yarışmacılar davet usülü ile kabul ediliyor ve şu an yarışacak 10 kişilik bir ekip bulunmakta.  İlk yarışlardan sonraki yarışlar davet usulü değil , açık olacak.
Sıfır yerçekimi ekibi  2014 Nisan ayından beri AVM içlerinde yapılacak olan rampaları hazırlıyor, Türkiye de ilk defa insanlar alışveriş için uğradıkları AVM de bisikletlilerin en üst kattan başlayarak merdivenleri, rampaları ve dropları kullanarak en aşağı kattaki bitiş çizgisine varmasını izleyecekler. Bisikletin, karne hediyesi olarak çocukların kullandığı bir ürün olmaktan çıkıp, insanların hayatlarını etkileyen ve düzenleyen onlara yaşam enerjisi veren bu örneğini izleyicilerle paylaşmak amaçlanıyor.
 DSC_0191 DSC_0197 DSC_0207
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın