Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonları Bilal Akgül ve Esra Kürkçü – 2013

22/07/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Bu sene yapılan yarışların azlığı ile herkesin en azından Türkiye Şampiyonasına  hazırlanarak sezonda iyi bir yarış çıkarma isteği Nilfer Beldiyesi’nin başarılı çalışmasıyla hafta sonu Ramazan Ayı’na dek gelmesine rağmen oldukça yüksek bir katılımla karşılığını buldu.

 

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası öncesi  Bursa Nilüfer Atatürk Kent ormanında sabah ve öğle olmak üzere toplam 10 kategoride yarışacak 187 sporcu  numaralarını ve çiplerini alarak yarışma kayıtlarını yaptılar.

 

 

Geçen yıllara oranla sporcu sayısında gözle görülür bir azalma olduğunu üzülerek söylemek yanlış olmaz sanırım. Ramazan ayına konmasının da önemli bir etken olduğunu düşündüğümüz bu yarıştaki katılım sayısının azlığında sezon için yapılacak yarışma sayısının azaltılması, Federasyon bütçesinin malum sebeplerce kısıtlanması, dağ bisikleti branşına gereken yeterli ilginin gösterilmemesi gibi nedenler sıralanabilir yarışma esnasında görüştüğümüz tüm sporcular aynı sorunlardan şikayet ediyor olması düşündürücü.

 

 

Bu seneki yarışma parkuru elit kategoride yarışan başarılı sporcumuz Yavuz Kilim tarafından düzenlenmiş teknik bir yapıda ve dayanıklılık gerektiren bir parkur oldu. Geçen yıl sert olan inişler kaldırılmış yerine tırmanış ve inişler eşit oranda dağıtılarak güzel bir parkur oluşturulmuş. Bir tur uzunluğu 4 km olan parkurda kategorilere tur sayıları şu şekilde idi. Elit Erkekler 7, elit Bayanlar 6,yıldız bayanlar 2 tur, genç bayanlar 2 tur, yıldız A erkekler 3 tur, yıldız B erkekler 2 tur, genç erkekler 5 tur, master + 30 5 tur, master +40 4 tur, master 50 4 tur.

 

Yarışma öncesi teknik toplantıda yarışma ile ilgili açıklamaların yanı sıra yarışma esnasında sporcuların yol isterken yaşadıkları sorunlar dile getirildi. Ayrıca güzel olan bir gelişmede Nilüfer Belediyesinin  bu yılda Ramazan ayına denk gelen yarışmalar için iftar yemeği düzenleyerek tüm sporcuları davet etmesi oldu. Nilüfer Kent Ormanında çadırlarda kalan bir çok sporcu için takdir edilmesi gereken çok güzel bir hizmet. İftar vakti yaklaştığında yarışmacı ve idareciler iftarı Nilüfer Konak Olimpik Yüzme Havuzunda birlikte açtılar.

 

 

Geçen yıl aynı parkurda Türkiye Şampiyonu olan Kemal Merkit’i bu yıl yarışma parkurundaki anılarımızla onu hatırlayarak yarıştık. Bir kaç zor yerde gençlere örnek olarak yılmadan çıkmaya çalışan Kemal abimizin izleri halen silinmemişti ve her yarışta anılarıyla bizlerle birlikte yaşamaya devam edecek tıpkı diğer kaybettiğimiz değerli yarışçı dostlarımız gibi bu yarışta yine anılar canlanarak Kemal Merkit de bize eşlik etti ve zorlu parkurda onunla birlikte yarıştık.

 

 

Yarışma günü sabahı nemli sıcak ve bunaltıcı bir hava vardı. Sporcular serinlemek için itfaiye hortumlarının altında duş alarak serinliyorlardı. Sabah startları çakıllı rampaya karşı verilirken elit erkekler startı dar yoldan verildi bu da adeta kazaya davetiye çıkardı.

Yarış ile ilgili konuşacak olursak sıralamalarda puanlamalar dikkate alınarak yapılmadı tecrübesiz sporcu arkadaşlarımızı ön sıralara oldu tecrübeli isimler arkalara bırakıldı. Bu durum yavaş çıkan sporcularla hızlı çıkan sporcuların çarpışmasına ve yığılmalara yol açtı. Yine parkurda itişmeler oldu. İşaretlemeler ve parkurda verilen su destek noktaları çok doğru yerlerdeydi,  tam hararet oluşan çıkışlarda sporculara destek sağlandı. Fakat parkurun bazı noktalarında yapılmaması gereken teknik ve su yardımları yapılıyordu bu da tam kontrolün sağlanmadığını gösteriyordu. İnişlerde konuşlanan kurtarma ve sağlık ekipleri olası bir yaralanma durumuna karşı tüm yarış boyunca hazır bulundu sıcakta bizler kadar onlarda yoruldu kendilerine teşekkür ediyoruz.

 

 

E tabi değişmeyen mesire alanında piknikçiler olmazsa olmaz bir de yarışmada piknik yapan mangalcıların köfte kokuları arasında rampalarımızı çıkarak start alanına ulaştık. Ardından seyircilerin izleme noktasından ilerleyerek feedzone noktasından geçerek bir turu tamamladık.

Yarışma hakkında yaptığımız eleştirileri bir daha ki organizasyonların kalitesini arttırmak, Türkiy’de dağ bisikleti sporcu sayısını azaltmak değil arttırmak için yapılıyor kimse bunu aklından çıkarmasın. Zaten zor imkanlarla gelen sporcuları küstürmemek daha da heveslendirmek gerekli diye düşünüyoruz. Yarışma takvimindeki sürekli iptallerle sporcular ne yapacağını nasıl çalışacağını bilemez hale geldi bu da sporcu motivisayonu  ve sporcu kondisyonunu altüst ediyor. Bir de şöyle düşünün kulüpsünüz yada ferdi sporcusunuz ve sponsor arıyorsunuz zor ama hadi buldunuz diyelim  diyorsunuz ki şu kadar yarış var oralarda gözükür olacaksınız,  hoop yarışlar iptal, gelin çıkın işin içinden.

Elit  erkekler kategorisinde yarıştığım için yarışma hakkında görüşlerimiz özellikle bazı izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha öncede belirttiğim gibi start sıralamasında yanlışlar vardı. İlk kez yarışmaya katılacak olan arkadaşlar ön sıralarda UCI puanı bulunan sporcular arka sıralardaydı. Start verildi 20 metre kadar gittikten sonra grubun ortasında düşmeler oluştu. Kazadan kurtulabilenler ön grupla beraber slalom seyirci geçişine girildi. Teknik parkura girildiğinde oldukça yoğun yığılmalar meydana geldi burada gücünü ve aklını kullanan öne geçebildi soluk sesleri birbirine karışıyordu herkes öne geçebilmek için adeta savaşıyordu kıyasıya bir mücadele vardı. İlk iki turlar ön grupla beraber gittim inişlerde çıkışlarda tren gibi sıralanarak dar yollarda güzel bir çekişme ortamı yaşandı. Yol isterken kibarlığı ve efendiliği ile yol veren ve yol isteyen Uğur Marmara arkadaşıma buradan bir kez daha teşekkür ediyorum bunca yıldır yarışıyorum kendisi gibi yol isteyen arkadaşım oldukça az kendisini candan kutluyorum.

 

 

Her tur su noktasında ve feedzone’da su ve enerji içeceği yardımı ile sıcakla mücadele etmeye çalıştık sıcağı sevmeyen bir sporcuyum ve sıcak dolayısıyla oldukça yoruldum, dilim damağım kurudu diyebilirim. Antrenman seviyemde oldukça düşük olmasına rağmen bir hafta öncesinden gerçekleştirdiğim Eskişehir-Antalya turu dayanıklılığıma fayda sağladığını gördüm.6 Tur atarak 14. sırada yarışı tamamladım yarış parkuru oldukça zevkli ve güzel bir parkurdu.

Brisa Sporlu Bilal Akgül için sıcak havaya alışık olduğu için kolay bir yarış oldu tam karakterine uygun bir parkurdu. Beklendiği üzere Şampiyon oldu Brisaspordan Abdulkadir Kelleci ikinci İzmirden ferdi yarışan Agit Salman üçüncü oldular.

 

Elit  bayanlarda Ankara Keçiören Bağlum SpordanEsra Kürkçü yarışmaya çalıştığı belli oluyordu güzel kondisyon sağladı geçen yıla oranla daha hızlı olduğunu gözlemledik. Esra Kürkçü birinci olurken bu kategorinin iddialı ismi Ankara Gençlik Hizetleri  Spor Kulübü sporcusu Semra Yetiş ikinci oldular, bu kategorinin üçüncülüğünü ise Rivamad-Istanbul Spor Kulübünden Asuman Burcu Balcı aldı.

Değinmeden geçemeyeceğim konu ise yarışta Nilüfer Beldiyesi’nden Salih Manavoğlu ve Brisaspor’dan Nevzat Kral çekişmesi izleyenlere görsel şölen yaşattı saniye farkıyla Nevzat Kral Türkiye Şampiyonluğunu kaptırmadı.

Yarışma sonrası yarışın dördüncüsü  Hamza Kansız ile görüşmemiz oldu, kendisi U-23 kategorisinde kürsüye çıkmayı beklerken son anda kürsünün iptal edilmesinden dolayı oldukça huzursuzdu son anda yapılan bu değişikliklerden herkes gibi  o da haklı olarak şikayetçiydi.

 

Yarışmanın favorilerinden İsak Ünal yarış ortalarında geçirdiği teknik arıza sonucu yarışmayı bırakmak zorunda kaldı.  Rotwil sporcusu İsak yarış sonrasında şunları söyledi.  “Yarışa çok iyi hazırlandım ancak bu yıl okula ağırlık verdim bunun da bu yarışta performansımda etkisi oldu. Ön Lastiğim yarışın ilk turu yanağı açılmaya başlamıştı ancak umursamadım fakat havası inmeye başladı ve 3.turda kayalık alanı geçince lastik tamamen indi ve kontrolümü kaybettim, bisikletten  inerek feedzone doğru yürüdüm yarışı bırakmak zorunda kaldım.


Bana göre parkur virajları ve düzenlenmesi ile hiç Türkiye Şampiyonası’na yakışmıyordu. Yarışta tam gücümüzü veremedik tam hızlanacağımız yerde tekrar bir viraj tekrar bir çıkış parkur olsun diye hazırlanmış bir parkurdu diyebilrim. Şeritleme bazı yerlerde eksikti, dediğim gibi parkur bence Türkiye Şampiyonasına uygun değildi. gücümü gösteremediği bu parkuru beğenmedim açıkcası. U-23 kategorisi kapatıldı bunu da anlayabilmiş değilim yurt dışında tüm yarışlarda varken son anda bir değişiklik yapılarak kapatılması ve yaşça bizden büyük elite kategori ile bir tutulmamız bence büyük haksızlıktı. Tüm ülkelerde U-23 kategorisi varken ülkemizde neden böyle oluyor hiç anlam veremiyorum. Yarışta bana destek veren sponsorum Rotwild’e çok teşekkür ediyorum iki ki varlar.”

 

 

Yarışın üçüncüsü olmayan  U23’ün birincisi  Agit Salman ise parkur ve yarış hakkında şunları söyledi. “Bursa parkurunda 2010 dan beri kaybetmedim, her zaman derece aldım bu derecelerim her zaman birincilik oldu. Bu yarışa çok iyi hazırlanmıştım. Mersinde sırf bu yarış için 10 gün kampa çıktım, yarışta kendimi iyi hissettim parkur tam benlikti tam istediğim bir parkur hazırlamış Yavuz Kilim teşekkür ediyorum. Yarışmada her iki kategoride derece aldım U-23’te Şampiyon olacaktım ancak kategorinin son anda kaldırılmasından dolayı U-23 Şampiyonluğunu kürsüde olamadım.

Bu yıl bisikletim için sponsorumu ayarlayan ve Sedona’ya binmemi sağlayan Muammer Yıldız teşekkür ediyorum, sağ olsun yarışta bana hep destek oldu yanımda bulundu ona teşekkür ediyorum.

 

 

Federasyonumuzdan isteğim Türkiye’de dereceye giren milli sporculara biraz destek vermeleri ve yurt dışındaki yarışlara bizleri götürmeleridir. Ayrıca artık yarışlara zar zor gelebiliyoruz gerçek anlamda bir sponsorum yok, bu nedenle ödenen harcırahlarla yarışmalara geliyorum yada borç alarak gelebiliyorum. Federasyonumuz harcırahlar konusunda hassas olursa ve kısa sürede ödeme yaparsa bizler de mağdur olmadan rahatça yarışlara gelebiliriz ve sıkıntılarımıza yardımcı olmuş olurlar. Biraz daha sporcuya destek olmalarını bekliyorum.”

 

Elit bayanlar dördüncüsü Esbike sporcusu kardeşim Eda Konuk yarış sonunda şunları söyledi “Yarışmaya iyi hazırlandım, ancak yarışmada kasıtlı olarak düşürüldüm ve zaman kaybı nedeniyle kürsüyü kıl payı kaçırdım sporcuya yakışmayacak davranışlar yapan sporcu olduğundan da şüphe duyduğum. Elite erkeklerde yarışan ancak parkurun orta yerinde yüzüme bakarak bilerek durarak düşmeme neden olan ismi bende saklı olan kişileri kınıyorum.”

 

 

Yarışmanın Türkiye Şampiyonları;

Bilal Akgül (Brisa Spor) Elite Erkek Türkiye Şampiyonu

Esra Kürkçü (Keçiören Bağlum Spor) Elite Bayan Türkiye Şampiyonu

Onur Balkan (Brisaspor) Genç Erkek Türkiye Şampiyonu

Arzu Yaraş (Salcano Alanya) Genç Bayan Türkiye Şampiyonu

Nevzat Kral (Brisaspor) +30 Master Türkiye Şampiyonu

Bora Tirki (İstanbul Ferdi) +40 Master Türkiye Şampiyonu

Recep Reha Demiröz +50 Master Türkiye Şampiyonu

Halil İbrahim Doğan (Kütahya Gençlik Merkezi )U-15 Erkek Türkiye Şampiyonu

Emre Çeviker (Salcano Alanya) U-17 Erkek Türkiye Şampiyonu

Ayşe Çakır (Salcano Alanya) Yıldız Bayan Türkiye Şampiyonu oldular.

 

Acısıyla tatlısıyla bir Türkiye Şampiyonası daha geride kaldı sporcular yarışma takvimine göre çalışmalarını yapacaklar tabi takvim değişmezse… Çalışıp bir amaç doğrultusunda bu sporu yapmak için ter dökecekler.

Sporcu yarışarak tecrübe sahibi olur ancak ülkemizde kategori eksilterek ve yarış sayısı düşürülerek yada iptal edilerek adeta dağ bisikleti baltalanıyor. Belli takımlar üzerine destek verilerek belli bir kriter olmadan gençler yurt dışına götürülmekte yeni yetişen sporcular ortada kalmakta zar zor üzerlerine forma alan sporcular tek tip forma dayatmasıyla yarışmalardan çıkarılmak istenmekte adeta küstürmeye çalışılmakta.

Şu anki yaklaşımın sporculara daha sevecen sporcuyla dost bir yapıya kavuşmasını temenni ediyorum. Bu sorunlar tüm sporcularla görüşmem sonucunda oluşturulmuş ortak bir sorundur. Umarız federasyonumuz Dağ Bisikletini eski günlerindeki canlılığına kavuşturmak için adım atacaktır. Cyclingtr.com ekibi olarak Bursa’da güzel bir ekip çalışması çıkardık tüm ekip arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür eder.Önümüzdeki yarışmalarda görüşmek üzere. Bol Dağ Bisikleti Sever dostlarıma pedallı günler dilerim.


Yarış ile ilgili diğer fotoğraflar galerimize yüklenmiştir. Buraya tıklayarak galeriye ulaşabilirsiniz.

Fotoğraflar Dinçer Dışbudak, Aysel Konuk, Mecit Tatlıcılar, Gökhan Tuğrul, Gökay Konuk 


Tüm yarış sonuçları için tıklayınız.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın