Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonları Belli Oldu

19/07/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Arnavutköy Belediyesi’nin  ve Salcano’nun  sponsorluğunda yapılan TürkiyeDağ Bisikleti Şampiyonası  geçtiğimiz hafta sonu Arnavutköy Devlet Hastanesiarkasında bulunan mesire alanında gerçekleşti. Şampiyonaya katılanyarışçılar, önümüzdeki bir sene boyunca giyecekleri Türkiye Şampiyonuformaları için hem birbirleriyle, hem de bunaltıcı derecede sıcak olan havakoşullarıyla mücadele ettiler.

 

10 kategoriden oluşan, 187 sporcu ve antrenörlerin de katıldığı yarıştadereceye giren sporculara madalya ve kupaları verilirken Türkiye DağBisikleti Şampiyonu Forması giydirildi. Bu sene  ilk defa olarak olaraktakım klasmanında kupa verilerek, takımların da düşünülmüş olduğunungösterilmesi  ve dağ bisikletinde  kulüpleşmenin teşvik edildiğininizlenmesi güzel gelişmelerdendi. Bisiklet Fedarasyonu Asbaşkanı AbdurrahmanAçıkalın’ın da bulunduğu şampiyonada sporcular şampiyon olabilmek içinkıyasıya mücadele verdiler.

Sabah saat 10:00’da başlayan yarışların Master 30+ kategorisinde yarışan vebu sene çok başarılı bir grafik çizen  Brisaspor’dan Nevzat KIRAL, yolbisikletinden sonra artık dağ bisikletine iyice adapte olduğunu ve bu tarz,teknik inişlerin ve çıkışların yumuşatıldığı, güce dayanan parkurlarıkimseye bırakmayacağını bu yarışta bir kez daha kanıtladı ve Master 30+birincisi oldu. Bunun gibi parkurlarda Kıral, eski Türkiye Dağ BisikletiŞampiyonumuz Muammer Yıldız’la kıyaslandığında daha avantajlı olarakyarışıyor.

Yarış sonunda yapılan röportajda yokuşlu parkurları seven BrisaSpor’lu Kıral,Master 30+ birincisi olmaktan ve Türkiye Şampiyonu Forması’nı giymektendolayı çok sevinçli olduğunu dile getirdi. Bu sene ilk defa 30+kategorisinde yarışlara katılan  ve bu yarışta  2. olan Muammer Yıldız ileyaptığımız röportajda ise Muammer “Yarışın başında çok iyiydim, ilksıralarda gidiyordum, ama yokuşlarda Nevzat Kıral’a geçildim. Aramızda 1dakikalık zaman fark oluştu ve farkı kapatamadım” dedi. Yine Master 30+kategorisinin bir diğer güçlü ismi Rize GSİM’den Oğuz Özçelik  ise yarışta3. oldu. Üçüncü olduğu için mutlu olan Özçelik, ‘parkurun yol bisikletitemelli sporculara avantaj sağladığını, bundan dolayı Nevzat Kıral’ayetişemediğini’ belirtti.

Yıldız Erkekler’de Şampiyonluk yeleğini giyen Ankaragücü’nden Abdulsamed Kıv,‘parkurun iyi olduğunu, zorlanmadığını’ belirtti. İstanbul GSİM’den YunusEmre Yılmaz 2. olurken, Yavuz Kilim’in yetiştirdiği Nilüfer BelediyeSpor’dan Ali Sünnetçi yarışı 3. sırada bitirdi.

Yıldız Bayanlar’da son zamanlarda kürsüyü kapatan Alanya Belediye Spor’danYunus Terkin’in yetiştirdiği yarışçılar yine zaferi kimseye kaptırmadı veyarışı Mesude Şenol birincilikle bitirirken onu takım arkadaşları Ayşe Çakırve Büşra Önder ikincilikle ve üçüncülükle izledi. Şampiyonluk formasınıgiyen Mesude Şenol’un mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

2 tur olarak belirlenen Genç Bayanlar kategorisinde Şampiyonluk formasınıgiyen İstanbul GSİM’den Songül Çolakoğlu oldu. Kürsüyü 2. olarak AlanyaBelediye Spor’dan Bikem Özdemir paylaşırken, Kocaeli GSİM’den Ebru Çantaşyarışı 3. olarak bitirdi.

Saat 16:00’da TRT’nin canlı olarak yayınladığı Elit Erkek, U23 Erkek, GençErkek ve Elit Bayanlar yarışlarında, Elit Erkekler ve U23 Erkekler için 7tur olarak planlanan yarış 6 tura, Elit Bayanlar ve Genç Erkeler için 5 turolarak planlanan yarış 4 tura indirildi.

Elit Erkekler’de ilk birkaç tur Lassa BrisaSpor adına yarışan Bilal Akgül,Abdulkadir Kelleci ve İshak Ünal beraber giderken, yol bisikleti antrenmanıile çalışan ve Nilüfer Belediye Spor adına koşan Gökhan Uzuntaş, AbdülkadirKelleci’nin arkasından üçüncülüğü kapatarak, İsak Ünal’ı geride bıraktı veyarış bu şekilde devam etti. Liderliği kaptırmayan Bilal Akgül, yineşampiyonluk formasını giymeyi başardı. Yarış sonrasında yaptığımızröportajda Şampiyon Bilal Akgül “Beklediğim bir dereceydi, yeniden şampiyonolmak sevindirdi” dedi. Yarışı ikinci bitiren Kadir Kelleci ise “ikinciliğikaptırmak istemediğini, Gökhan Uzuntaş’ın kendisini geçeceğinden tedirginolduğunu” belirtti. Nilüfer Belediye Spor’dan Gökhan Uzuntaş “Üçüncü olmakbeni sevindirdi. Bütün uğraşlarıma rağmen zor şartlar altında ikinci işimolarak bu sporu yapmak ve 3. olmak mutluluk verici” dedi.

Elit Bayanlar’da Lassa Brisa Spor’dan Esra Kürkçü şampiyonluk formasınıgiyerken, yaptığımız röportajda “Zor bir yarış oldu. Rakibim ile fark çokazdı. Olimpiyatlara hazırlık için şampiyon olduğuma sevindim.” dedi. Yarışıikinci sırada bitiren Semra Yetiş ise “şampiyon olabilmek için elindengeleni yaptığını, rakibinin güçlü olduğunu” belirtti. Yarış sonunda üçüncüolan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Eda Konuk ise ‘sıcak havadayarışmanın zorladığını, 3. olduğuna sevindiğini’ belirtti.

U23 Erkekler’de birinci Lassa Brisaspor’dan İshak Ünal, ikinciAnkaragücü’nden Bayram Eroğlu ve üçüncü  Rize GSİM’den Hamza Kansız olarakbelirlendi. 6 tur atan U23 Erkekler kategorisinde 2. olan Bayram Eroğlu”U23’lerde ikinci olmam benim ve takımım adına güzel bir başarı. Zor biryarış oldu.” dedi.

Junior Erkekler 4 tur atarken, sezonun başından beri performansını gösterenAnkaragücü’nden Yusuf Çabık birinci olurken, ikinciliği Lassa Brisaspor’danAgit Salman aldı. Sezonda başarılarıyla kendisini gösteren Nilüfer BelediyeSpor’dan İsmail İssi ise 3. oldu.

Kürsüde sadece Elit Erkekler kategorisinde ilk üçe Şampiyonluk Formasıgiydirilirken, diğer kategorilerde sadece şampiyona forma giydirildi. Takımolarak 1. Lassa BrissaSpor olurken, 2. Ankaragücü Bisiklet Takımı oldu.Üçüncülüğü Alanya Belediyespor ve İstanbul GSİM paylaştı.

 

Yarış sonuçları için tıklayınız.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın