Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası Teknik İmkansızlıklar İle Gerçekleşti

19/07/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Pazar günü oldukça sıcak bir havada Bursa Nilüfer Belediyesi Kent Ormanı’nda gerçekleşen Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyona’sında 166 sporcu kendi kategorilerinde Türkiye Şampiyonu olmak için mücadele etti. Geçen sene yine aynı yerde gerçekleştirilen yarış parkuru bu kez biraz daha uzatılarak 5.500 mt çıkarılmıştı. Yarışma sonunda 2009 Manisa’da yapılan yarışın şampiyonları Bursa’da ki yarışta da değişmedi. Elit  erkeklerde Brisa Spordan Bilal Akgül Birinci olurken elit bayanlarda ise yine aynı takımdan Esra Kürkçü birinciliği aldı  ve 2011 yılında yapılacak olan yarışlarda Türkiye Şampiyonu mayosu ile yarışmaya ve bu ünvanı taşımaya hak kazandılar.

[View:http://vimeo.com/13606905:550:0]

[View:http://vimeo.com/13594993:550:0]

Her anlamda öncesinden çok iyi hazırlandığı belli olan, sporcuların rahatı için bir çok şeyin düşünüldüğü oraganizasyon, kelimenin tam anlamıyla Ankara’da yapılan Avrupa Yol Bisikleti Şampiyonası’na kurban gitti. Teknik donanım eksiklerinin yanı sıra, çiplerin, yeter sayıda hakemlerin olmayışı, bilgisayarla parmak izi kayıtlarının bile yapılamadığı, “son tur “çanının çalınamadığı, eksik işaretlemelerin olduğu ve yarış sırasında bilinçli biliçsiz kestirmelerin yaşandığı, canla başla çalışan eksik sayıda olan hakemlerin güneşin altında çadırsız bir ortamda görev yapmaya çalıştığı, sporcuya suyun dağıtılmadığı, hatta start finish alanında  bir balononun dahi olmadığı yarış bu kadar hazırlığa ve Türkiye Şampiyonası’na yakışmadı.

Cumartesi günü Cyclingtr.com olarak ilkini gerçekleştirdiğimiz 1. Geleneksel Cyclingtr.com Uludağ Performans Tırmanışına katılan Cyclingtr.com ekibi yarışın başlaması ile parkurdaki yerini aldı.

Para ödülünün olmadığı yarışlarda puan almayı hedefleyen sporcular için alınan puanlar önemliydi. Çok sayıda teknik çıkışların olduğu, tek ve dar( single track- tek parça) uzun ve hızlı inişlerin olduğu parkurda yine kısa keskın virajlı inişler bir çok sporcuya zor anlar yarattı. Son yarışlarda artık görmeye alıştığımız erken saatte verilen elit erkek startı bu yarışta da tekrarlandı. Saat 10 da başlayan Elit erkek yarışında single track ağırlıklı parkurda bir ön eleme olsun diye atılan start loop bölgesi heyecanlı çekişmelerin yaşandığı bir parkur alanı oldu. Altı turun atıldığı elit erkekler yarışının start loop ta öne geçen avantaj sağlayacağı için elit yarışçılar bu kısma ayrı bir önem verdiler. Adana Bisiklet Takımın’ın yıldız sporcusu Halil Korkmaz single tracklere ilk girmenin avantajını çok akıllıca kullanarak Bilal Akgül’ü ilk iki tur arakasında tuttu. Start loop ta şeridin bisikletine dolanması yüzünden zaman kaybeden Akgül ikinci turdan sonra küçük bir düşüş yaşamasına rağmen Korkmaz’ın önüne geçmesini bildi. İkinciliği hedefleyen Brisa Sporun bir diğer başarılı sporcusu A.Kadir Kelleci ise ikincilik konumuna 4 turu da geldi. Arka lastiği patlayan Korkmaz neredeyse bir yarım tur bu şekilde devam ederek start noktasında teknik yardım alarak arka janttını değiştirdi ve son turda tekrar yarıştaki ikinciliğini geri aldı yerini aldı. Yarşıta çok rahat bir tempo tutturan Bilal Akgül birinci, Halil Korkmaz ikinci ve A.Kadir Kelleci üçüncü oldular.

        Altı yarışmacının katıldığı elit bayan startının hemen ardından öne geçen bu senenin tartışmasız en formda ismi Esra Kürükçü oldu, dört turluk yarışta başından sonuna kadar birinciliği kimseye kaptırmadı. Yarışı sorunsuz ve kazasız olarak birinci olarak tamamlayan Kürkçü Türkiye Şampiyonu olmaya hak kazandı. Uzun süre yurt dışında yol bisikleti koştuktan sonra yavaş yavaş dağ bisikletinde de form tuttuğu gözlenen Ankara Gücü sporcusu Semra Aksu ufak tefek aksilikler ile de olsa yarışı ikici sırada tamamlamasını bildi. Bisiklet hayatına istanbul’da devam eden ÖMÜSAS sporcusu Burcu Asuman Balcı Türkiye üçüncüsü oldu.

23 yaş altı (U23)nın en iddialı ismi  Hamza Kansız bir kaç aksilik dışında genelde sorunsuz bir yarış çıkararak rahat bir birincilik aldı. Hamza Kansız teknik inişlerdeki tekniği ve becerisi ile parmak ısırttı. İkinciliği Cumhur Boylar, Üçüncülüğü Bayram Eroğlu aldı.

Günün bir diğer  önemli yarışı olan genç erkekler kategorisinde oldu.  Attığı tur derecesi ile bir çok elit erkek sporcudan daha hızlı parkuru dönen geçen senenin de Şampiyon’u İsak Ünal çok rahat bir birincilik elde ederek Genç Erkeker Türkiye Şampiyonu ünvanını bir sene daha taşımaya hak kazandı. Yarış sonunda yapılan söyleşide yarışın kendisi için çok kolay geçtiğini söyleyen Ünal,  Halil Korkmaz tarafından yeni oluşturulan ve Cyclingtr.com olararak bizim de sponsorlarından biri olduğumuz takımı Adana Bisiklet Takımın’da yarışmaktan çok mutlu olduğunu, kendisini yetiştiren Halil Korkmaz’a çok teşekkür ettiğini, daha fazla destek ve yurt dışı imkanı yaratılırsa çok şeyler başarabileceğini ekledi. Genç erkekler yarışının ikincisi Semih Çelebioğlu göz dolduran bir performans sergiledi, yine başarılı bir yarış çıkaran  bu sene oldukça iyi bir çıkış yakalayan Yusuf Çıbık ise üçüncülükle yetindi.

Yıldızlar kategorisinde Ömer Faruk Kansız ile Agit Salman arasındaki birincilik yarışı her yarışta daha da  bisiklet severlerin ilgisini çekiyor. Daha henüz yarışın başında start anında yaşanan düşüşte Ömer Faruk Kansız’ın da içerisinde olduğu bir kaza yaşandı, kazada kaybedilen zaman Kansız için dezavantaj yarattı, çünkü single track ağırlıklı parkurda rakiperin geçilmesi sadece onun için değil parkurdaki tüm dağ bisikletçileri için oldukça oldukça zordu. Alanyan’da birinciliği Ömer’e kaptıran bir diğer yetenek İstanbul GSK sporcusu Agit Salman birinci turdan itibaren temposunu koruyarak bu kez birinciliği rakibinden geri aldı. Başarılı bir yarış çıkaran Ömer ise ikincilikle yetindi. Yıldız Erkekler Kategori’sinin üçüncüsü ise Erdinç Türk Yılmaz oldu.

Bu senenin en çekişmeli geçen yarış kategorilerinden 30+ masterler de ise sezon başından beri çok başarılı bir form grafiği çizen Brisa Sporun aynı zamanda yol bisikletçisi Nevzat Kral yine bu yarışta da birinciliği kimseye kaptırmadı. Artık bu tip teknik parkurlara alıştığını belirten  Kral 31 Temmuz’da başlayacak olan Trabzon Trophy Yol  Bisikleti yarışı ile 1 Ağustotaki Bolu dağbisikleti maratonun çakışmasınından dolayı yarış tarihlerde değişiklik olmaz ise  istemesine rağmen Bolu’ya gelemeyeceğini bildirdi. Yarışın ikinciliğini oldukça iyi bir yarış çıkaran İlhan Karabiber kazandı. Ankara Gücü’nün iddialı sporcusu Turgay Germen ise üçüncü oldu.

Masterlar 40+ kategorisi kendi içinde sezonun en çekişmeli yarışını Bursa’da geçirdi.  Üç turun atıldığı yarışta ilk turda yarışçılar biribirlerini tanımaya ve  çalıştılar. Tecrübeli isimlerin derece aldığı yarışın ilk turdan itibaren yarışın liderliği eline alan Yakup Eşik birinci olurken her zaman kürsüde görmeye alıştığımız başarılı sporcu Zafer Yalın ikinci, Kocaeli’nden aynı zamanda yol bisikleti yarışıda koşan Mehmet Özdemir üçüncü oldu.

Yarıştaki tek junior bayan sporcu BüyükçekmeceYeniay Spor Kulübü / Büyükçekmece Bisiklet Takımı’ndan Saniye Çevik yarış sonunda birincilik kürsüsüne çıktı.

 Yarış sırasında yaşanan kazalara rağmen güç ile beraber teknik de gerektiren parkur yarışçıların genelinden beğeni aldı. Yarış sırasında kaza geçiren bir çok sporcu arasında en şansızı Ankara Gücü Bisiklet Takımın’dan ve Cyclingtr.com yazarlarından Berkay Yavrucuk idi, Berkay yarışın ikici turundaki kısa keskin inişte bir anlık yaşadığı şansızlık sonucu sağ omuzu üzerine düşerek sağ köprücük kemiğini kırdı. Hastanede ilk tedavisinin yapılmasının ardından yarış sonundaki ödül törenine gelen Yavrucuk’un sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğu gözlendi. Kendisine acil şifalar diliyoruz.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın