Şavşat Dağ Bisikleti Yarışı Galibi Bilal Akgül ve Esra Kürkçü

17/04/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Şavşat bir ilki başardı ve Dünya’nın ilk Karbon Nötr Dağ Bisikleti Yarışı 1500 civarı seyirci ve  ve 150 den fazla dağ bisikleti yarışçısının katılımı ile  gerçekleşti.

2010 yılında Şavşat Kaymakamı Salih Altun, Milli Bisikletçi Aziz Sırnaç’ın ve Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün girişimleri ile , Şavşat’ın tanıtıma, bir spor merkezi olmasına, yöre halkının bisiklet sporuna ilgisini de çekecek olan bir proje planlandı ve 2011 yılı Nisan ayında Dünya 23 Yaşaltı Dağ Bisiklet Kupası yapılması düşünüldü . Türkiye Bisiklet Federasyonu Yönetimi’nin tam desteğini alan bu proje Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Federasyon Genel Sekreteri Bekir Gezer’in girişimler ile UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarasından Şavşat Dağ Bisikleti Yarışı Uluslararası Düzeyde (Class 2 – XCO ) bir dağ bisikleti yarışı olarak 2011 yarış takvimine kondu.

 

 

3M Enerji A.Ş. ve Elit A.Ş., Salcano sponsor olduğu ve Cumartesi-16.04.2011 yapılan yarışın bir diğer önemli özelliği ise yarışın sponsorlarından   Myclimate’ın girişimleri ile aynı zamanda Dünya’da ilk kez Türkiye Artvin-Şavşat’ta  Karbon Nötr Dağ Bisikleti Yarışı Organizasyonu olarak gerçekleştirilmesiydi.  Yarışta sporculara toplam 9760 Euro Para ödülü dağıtıldı.


 


 

Şavşat ilçe merkezinden 25 km uzakta Meşeli Köyü Karagöl bölgesinde başlayan yanşa 11’i bayan, 52’si erkek olmak üzere toplam 63 dağ elit  dağ bisikleti sporcusu katıldı.  Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Şavşat Kaymakamı Salih Altun, Türkiye Bisiklet Federasyonu Genel Sekreteri Bekir Gezer, Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Hikmet Çakır bulundular.  Yarışı  yöre halkından çok sayıda vatandaş izledi.

Gürcistan’dan 1, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden 2 sporcu yer alırken, 4.7 kilometrelik parkurda, elit erkek sporcular 6, elit bayanlar ise 5 tur attı.

 

 


 

 

 

Yarışmada elit  erkekler elit kategorisinde sezona çok iyi başlayan ve Mardin Yarışı  ile beraber bu haftada da birincilik kürsüsünü gören  Brisa Spor’un bisikletçisi Türkiye Şampiyonu Akgül 1:16:13 ile birinci oldu, Güney Kıbrıs Rum kesiminden Marios Athanasadis 1: 20:17  ile ikinci, Yine Brisa Spor’dan Abdulkadir Kelleci ise 1: 21: ile üçüncü oldu.

Elit bayanlar kategorisinde ise geçen haftanın  Mardin Şampiyonu Brisa Spor’dan Esra Kürkçü bu yarışı da 1:29:05 lik derecesiyle birinci bitirdi. Bu sene İstanbul Spor adına yarışan Semra Yetiş 1: 29:33 saniye ile ikinciliği oldu  ve  Almanya’dan Team Easton Rockets  adına yarışan Asuman Burcu Balcı ise 1:45:52 saniye ile üçüncülüğü aldı.

 

 


 

 

Yarışın detaylı haberi ve videosu yakında…  Lütfen sayfayı güncelleyiniz, takip ediniz…


  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın