Sapanca Gölü Manzaralı Dağ Bisikleti Yarışın Galibi Kıbrıs Rum Kesimi’nden Vasilis Oldu

18/08/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR


 

Bisiklet Federasyonu’nun faaliyet programında bulunan Uluslararası Sakarya Dağ Bisikleti Yarışı 13-14 Ağustos 2011 günü Sakarya Üniversitesi Kampüsü içinde yapıldı.  UCI kurallarına pek de uymayan (UCI kurallarına göre bir parkurun en az 4500 metre, en fazla 7500 metre olması gerekiyor) 4000 metrelik inişli çıkışlı, geçen seneye göre çok fazla teknik içermeyen, bisiklet camiasına yeni kazandırılan mıcırı bol bir parkurda 102 sporcu ile gerçekleştirildi. Geçen sene de C2 kategorisinde yapılan Sakarya yarışı iki senedir Ramazan ayına denk geldi ve bu yüzden katılım az oldu. Bu ancak bu sene geçen seneden farklı olarak  iki yabancı sporcunun gelmesi ile kıyasıya mücadeleye yaşandı. Yıldız Erkekler kategorisinde Bolu Bisiklet ve Sivas Bisiklet takımlarının yarışa katılması yarışçı sayısının artmasına neden oldu.

 

 

Kayıt sırasında sporcuların kafile listelerinin faks yoluyla değil listenin aslının istenildiği belirtildi. Uzun uğraşlara rağmen bordoya ismini yazdıramayan sporcuların bir sonraki yarış için listenin aslı ile gelmek konusunda daha dikkatli olacaklarını söylemek pek de yanlış olmaz.

 

Yine çok önemli bir gelişme olarak sezona çok hızlı giren Salcano’nun Türkiye Şampiyonası’ndan sonra yarışlardan elini  eteğini çekiyor gibi görünmesi de dikkatlerden kaçmadı. Ama yanılıyor da olabiliriz, konunun takipçisi olacağız.

Yarış öncesi yine BİKO’ya destek niteliğinde bir açıklama yapıldı ve Orienteering sporunun (Doğada yön bulma sporu) koşu yerine bisikletle yapılacak yarışı için Bisiklet Federasyonu görevlisi Mustafa Kın tarafından ön bilgi verildi.

 

 

Sabah yapılan yarışlarda yıldız sporculardan 2 kişi yaşadıkları kaza ile ambulanslık olurken, hakemlerin aldığı tüm önlemlere rağmen son 600 metrede bulunan kaldırım rampasının yarattığı tehlike yüzünden öğleden sonra yapılan Elit yarışlarda  rampaya hızlı şekilde giren Kerem Anıl da ciddi şekilde yaralandı.  Kerem’e Cyclingtr olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

UCI kategorisinde olmayan  Genç Erkekler kategorisi sabah saat 10:00’da 30+ Master, 40+ Master ve Yıldız Erkekler ile beraber olmak üzere 4 kategoride start aldı.

 

Kategorilerden ilk olarak yarışa başlayan Genç Erkekler’di. Güne çok iyi başlayan Rize GSİM’den Ömer Faruk Kansız sezon başından beri gösteremediği enerjiyi bisikletini değiştirdikten sonra göstermeye başladı, ki 59:54 dakikalık bir zamanla birinci olarak altın madalyayı hak ederken aralarında 2 dakikalık zaman farkı bulunan Kocaeli Brisa Spor’dan Agit Salman farkı kapatamayarak ikinci olarak bitirdi. Genç Erkekler’de kürsünün diğer sahibi her zamanki gibi Nilüfer Belediyespor’dan İsmail İssi idi. İssi son zamanlarda sürekli 3. olarak başarılarının daha iyiye gideceğini belirtti.

 

Master 30+ kategorisinde parkur Nevzat Kıral’ın önderliğinde bitti. 1:03:03 zamanda pedal çeviren Kıral yarışı başladığı sırada bitirerek Rize GSİM’den Oğuz Özçelik’le kıyasıya mücadeleden galip gelmeyi başardı. Oğuz Özçelik 13 saniye fark ile Nevzat Kıral’ın peşinden gelerek ikinci oldu. Rize GSİM’den Cem Anamurluoğlu’nu üçüncü olarak kürsüde görmek sürpriz oldu.

 

 

Master 40+ kategorisinde İstanbul GSK’dan Atilla Atay ile Kocaeli GSK’lı LassaSpor Alt Yapı Antrenörü Mehmet Özdemir arasındaki çekişmeye şahit oldu. İlk turlarda Mehmet Özdemir rakibi Atilla Atay’dan koparak arayı açtı, fakat son tura doğru ise temposu düşen Mehmet Özdemir gerileyerek Atilla Atay’ın ardında kaldı. Doğal olarak yol bisikletçisi olan Atilla Atay birinci olurken Mehmet Özdemir ikinci oldu.

 

Yıldız Erkekler kategorisi 3 tur olarak belirlenmesine karşın yarış esnasında belirlenen 11 dk’lık tur dönüşleri ile  hakemler tarafından 4 tura yükseltildi. Yıldız Erkek olarak yarışan geleceğin gözde sporcusu Yıldız Balkan Şampiyonu Cebrail Şeker antrenmanlı olmasından dolayı rakiplerine kolay bir şekilde fark atarak altın madalyaya hak kazandı. Cebrail aynı zamanda Trabzon 2011 Avrupa Gençler Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil ederek başarı sağlamıştı. İkinci olan BrisaSpor’un altyapısından yetişen Onur Balkan’ın bundan sonra dağ bisikletinde adını duyuracağı düşünülüyor. Üçüncülüğü ise Yavuz Kilim antrenörlüğünde yetiştirilen Nilüfer Belediye Spor’dan Ali Sünnetçi istikrarlı bir yarış sürdürerek bitirdi.

 

Öğlen sıcağında yapılan Elit Erkek, U23 Erkek kategorisi beraber start alarak başladı. Elit Bayanlar’da daimi olan 5 kişi start alarak kıyasıya mücadele ettiler.

 

 

Elit Erkekler kategorisinde 25 kişi ile başlayan yarışı 22 kişi bitirebildi. Elit Erkekler 11 dakikanın altında tur dönüşü yaparak kimseyi şaşırtmadılar. İlk turda yaşanılan kaza sonrasında sporculara kaldırım bölmesine geldiklerinde yavaşlamaları tekrar tekrar düdükle belirtildi. Yarışı ilk başlarda Kıbrıslı Vasilis Adameus önde götürmesine rağmen diğer Kıbrıslı sporcunun gerilerde kalması Bilal Akgül için avantajdı, ama Vasilis 7. turda Bilal Akgül’e geçilerek gücünü harcatmasına neden oldu. Son 50 metrede orucun da etkisinden olacak ki Bilal Akgül, Vasilis’e geçilerek ikinci olarak kürsüde yerini aldı. Elit Erkekler üçüncüsü ise İsak Ünal’dı. U23 kategorisinde de madalya almaya hak kazanan İsak Ünal 2010 Adana yarışından sonra ikinci kez tek yarışta 2 madalyayı almaya hak kazandı. İsak’ı takip eden ise Rize GSİM’den Hamza Kansız oldu. İsminin kürsüde birinci olarak okunmasını mütevazilikle karşılayan Hamza Kansız kürsüde yanlışlık olduğunu belirterek düzeltilmesini bekledi. Düzeltildikten sonra U23 üçüncüsü Ankaragücü Salcano’dan Bayram Eroğlu oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Elit Bayanlar’da Esra Kürkçü ile Semra Yetiş arasındaki kıyasıya mücadeleyi 54 saniye farkla Esra Kürkçü kazandı. Yarışın başından beri sıralamayı koruyarak önde giden Türkiye Şampiyonu Esra Kürkçü Elit Bayanlar yarışını bu şekilde sonlandırdı. Lassa BrisaSpor’dan Esra Kürkçü birinci olurken Semra Yetiş gümüş madalya almakla yetindi. Easton Rockets adına yarışan Burcu Balcı üçüncü oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tüm sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın