Salcano Kapadokya Bisiklet Festivali, Ürgüp MTB Cup – Bilal Akgül Aldı

06/06/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Dağ bisikleti yarışları arasında zorlu, sürüş zevki ile her yıl heyecanlabeklenen ve 11. kez start alan Kapadokya Dağ Bisikleti yarışları bu seneSalcano Kapadokya Bisiklet Festivali adı altındaki ilk ayağı olan Ürgüp MTBCup 5 Haziran Pazar günü yarışıldı. Kapadokya Dağ Bisikleti yarışları yerlive yabancı birçok dağ bisikleti yarışçısı için her zaman çok özel bir yeresahip olmuştur. Ankaragücü sporcusu Bora Tirki’nin 2009 yılında yaptığı çokyerinde bir benzetmeyle “Kapadokya, dağ bisikleti sporcusunun Kâbesidir”ifadesine uygun olarak, Argeus Turizm & Travel’ın önderliğinde vesponsorların desteğiyle eski günlerine dönüş sinyalleri vererek  bu yıl 5yabancı sporcu, toplamda 150 sporcu katılımıyla Ürgüp’ün muhteşemgüzellikleri arasında başarıyla gerçekleşti.

Bir gün önce yapılan tekniktoplantıda açıklanan karar üzerine Elite Erkekler, EliteBayanlar  ve Gençler yarışları sabah 10:00’da 1’er dakika arayla start aldı.Elite Erkekler’de geçen sene olduğu gibi artık Ürgüp’te oturan TürkiyeŞampiyonu Bilal Akgül beklendiği üzere yarışı rahat bir şekilde birinciliklebitirdi. Elite Bayanlar’da yine Türkiye Şampiyonumuz Esra Kürkçü birinciolurken, Genç Erkekler Kategorisinde geçen seneki yarışta ikinci olanAnkaragücü’nden Yusuf Çabık, Brisaspor’un başarılı sporcusu Agit Salman’lagirdiği rekabetten galip çıkarak birinciliğe hak kazandı. 30+ yarışındaAnkaragücü’nden Turgay Germen birinci olurken, 40+’da Hacettepe Üniversitesisporcusu Ali Yılmaz birinciliği aldı.

 

 

   

 

Öğleden sonraki yarışlara nispeten daha serin geçen sabah yarışlarında 5 turpedal çeviren Elite Erkekler yarışçıları arasında ilk turun sonunda önüçeken isimler, üçlü grup olarak ilerleyen Brisaspor’lu Bilal Akgül,Abdülkadir Kelleci ve İsak Ünal oldu. Start alanındaki izleyiciler ikinciturda da aynı sahneyi alkışlarla karşılarken, üçüncü turda, teknik inişteyaşadığı şanssızlık nedeniyle düşen Abdülkadir Kelleci’nin olmadığı birikilinin yarışı domine ettiğini izlediler. Son derece rahat bir yarışçıkaran Bilal Akgül ve İshak Ünal, Abdülkadir Kelleci’nin kazası üzerinegeri dönmelerine rağmen omuzunaki rahatsızlık nedeniyle yarışa devamedemeyeceğini anlayınca ikili olarak yarışı tamamladılar. Yarış esnasındaambulansla hastaneye kaldırılan Kelleci’nin sağlık durumunun ciddi olmadığı,omuz ve köprücük bölgesinde bir çatlak oluştuğu, kısa zamanda yarışlaratekrar dönebileceği öğrenilince, yüreklere su serpildi. Yine yarışta iddialıisimlerden Ankaragücü sporcusu Halil Korkmaz, Rize Gençlik Spor’dan HamzaKansız, Sırp sporcularla beraber Brisasporluların hemen arkalarından gelerekyarışı bırakmadılar. Ancak Halil Korkmaz’ın bir gün önceki yaptığı kazadaaldığı yara, yarışın ilerleyen turlarında performansını etkilemiş gözüktü.Hamza Kansız ise 3. turun başında çöplük alandan geçerken yaşadığışanssızlık neticesinde lastiğinin yarılması nedeniyle teknik alana güçlükleulaştı. Yedek jantını değiştirip yarışa devam etmesine rağmen sporcumuzrakipleriyle aradaki farkın açılmasına engel olamadı.

 

[View:http://vimeo.com/24908512:550:0]

[View:http://vimeo.com/24936868:550:0]

Tüm yarış boyunca oldukça rahat görünen Bilal Akgül yarış öncesi 1.Uluslararası Isparta Bisiklet Turun’un ilk iki günüde yol yarışlarınıkoşmasına rağmen Ürgüp Yarışı’nı 01:33:08lık derecesiyle  rahat bir şekildealdı. Yarışın ikincisi geçen seninin Gençler Türkiye Şampiyonu İsak Ünal isekendisinden beklenen performansı sergileyerek 01:35:07 ile ikinci ve birazda  Abdulkadir Kelleci’nin  yarışta yaşadığı şansızlığın da etkisi ile SırpUlusal Şampiyonu  Bojan Djurdic  ise 01:35:27 lik derecesi ile yarışı üçüncüolarak tamamladı.

 

 

 

 

 

Elit Bayanlar kategorisinin liderlik mücadelesi, yarışı ilk turlardanitibaren başta çeken Türkiye Şampiyonu Esra Kürkçü, eski Türkiye ŞampiyonuSemra Yetiş ve yarışa katılan yabancı Sırp sporculardan 1992 doğumlu,Sırbistan 2011 Ulusal Şampiyonluğuna sahip olan Jovana Crnogorac arasındayaşandı. Semra 2. tur içerisinde lastiğinin patlaması sebebiyle çok zamankaybederken, her ne kadar hızlıca lastiği onarıp yarışa dönse de yarışliderliğinden geri kaldı. 2. tur Pelin Bayram için de oldukça şanssız geçti.Merdiven inişi sırasında kötü düşen Pelin yarıştan çekilmek zorunda kaldı.Sağlık durumunun iyi olduğu haberini aldığımız Pelin Bayram’a da ayrıcageçmiş olsun diyoruz. Elit Bayanlarda Ulusal Şampiyonumuz Esra Kürkçü1 saat38 dakika 08 saniyelik derecesiyle finişi geçen ilk sporcu oldu. Semra Yetişlastik patlağı ve sonrasında tamiri ile kaybettiği zamana rağmen 3. ve 4.turlarda sıkı performans sergileyerek 1 dakika 26 saniyelik fark ile 2.oldu. Sırp bayan sporcu Jovana Crnogorac ise Esra’dan 3 dakika 44 saniyesonra finişe girerek 3. oldu.

 

 


 

 

Genç Erkekler kategorisinde,beklendiği üzere yarış Yusuf Çabık, Agit Salman ve Ömer Faruk Kansızarasında geçti. İkinci turdan itibaren Yusuf Çabık özellikle teknikçıkışlarda daha performanslı görünerek Brisaspor’lu Agit Salman’a üstünlükkurdu. Ankara yarışına kıyasla çok daha iyi olarak gördüğümüz Agit Salman’ınperformansının giderek artıyor olması ilerde bu grubun arasındaki yarışındaha da çekişmeli olacağının ipuçlarını verdi.

 

Master’lar yarışının en büyük favorisi Ankaragücü sporcusu Turgay Germenyarış günü 12 saatlik bir yoldan gelip, hiç dinlenmeden yarışa girerek üçturu 01:01:45 gibi son derece hızlı bir şekilde dönerek bu sene ne kadarformda olduğunu tüm rakiplerine göstermiş oldu. Yine bu sene 30+’da yarışanve bu grubun en iddialı ismi haline gelen milli dağ bisikletçimiz MuammerYıldız ile Turgay Germen arasında yaşanacak olan bir yarışın seyircilereunutulmaz anlar yaşatacağını düşünüyoruz. Programda böyle bir yarışıgördüğünüz zaman kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Yine Master’lar yarışının herzaman iddialı isimlerinden olan Rize Gençlik Spor Kulübü’nden Oğuz Özçelikilk tur önde gitmesine rağmen yaşadığı teknik arızalar ve Turgay Germen’inperformansı yüzünden yarışı 01:02:10’luk derecesiyle ikinci, yineAnkaragücü’nün başarılı sporcusu Bora Tirki 01:05:22’lik derecesiyle üçüncübitirdi.

 

 

 

 

Bu sene oldukça iyi birperformans gösteren Ankara yarışının birincisi olan Abdülsamet Kıv, buyarışta da Yıldızlar kategorisinde üç turu 01:05:04’lük derecesiyletamamlayarak birinci oldu. İstanbul Gençlik Spor Kulübü’nden İlhan ErdinçTürkyılmaz, bu sene Polonozköy-Adampol’de de olduğu gibi yine Yıldızlarikincisi oldu ve yarışı 01:06:48’lik derecesiyle tamamladı. Onun hemenarkasından 01:06:53’lük derecesiyle Enes Polat üçüncü geldi.

 

Bu yıl Sırp sporcuların, Türkiye’deki yarışlara büyük ilgi duyduklarınıgörüyoruz. Yabancı sporcuların genellikle Kategori-1 yarışlarına ilgigösterdiğini gözlemlememize rağmen, Kategori-2 düzeyindeki KapadokyaBisiklet Festivali’ne katılım gösteren Sırp sporcuların sayısı 5 ile sınırlıolsa da yarışa renk kattıklarını görmek güzeldi. Komşu ülkelerden sempatiksporcuların Polonezköy Adampol yarışlarına da katılımlarınıhatırlayacaksınız.

Kapadokya’nın zorlu parkurunda ve güneşin yakıcı saatlerinde kategorileregöre ayrı ayrı yaşanan heyecanlı yarışlarda Türk sporcular oldukça başarılıperformans sergilediler. Yabancı katılımcının azlığı, Türk sporculara dereceimkanı verip Olimpiyatlar için puan toplamalarını sağladı. Aslında Kapadokyaperformanslarını görünce yabancı katılımcı sayısı daha fazla olsaydı(katılımcıların UCI sırlalamasına bağlı olarak) dahi Türk sporcularKapadokya Bisiklet Festivalinde sergiledikleri yüksek performanslarıyla yinederece alabilirlerdi ayrıca Kapadokya’nın Türk Sporcular için çok özel biryeri olduğu söylenebilir.

2007 yılında Göreme’de yapılan olağanüstü başarılı Avrupa Dağ BisikletiŞampiyonası’ndan sonra 2008 yılında gerçekleşen yarış dağ bisikleti severleriçin tam bir hayalkırıklığı yaratmıştı. Öyle ki, yarış parkurunun yanındakibakkalın bile yarıştan haberinin olmadığı, bir yarış afişinin bilehazırlanamadığı, teknik toplantının yapılamadığı bir yarış yaşamıştık. Ogünlerden bu güne, Kapadokya ruhunun tekrar ehil ellere geçmesiylecanlanıyor olması bizleri ziyadesiyle mutlu etti ve ilerisi içinumutlandırdı. Festival çerçevesinde gerçekleştirilecek olan 22-26 HaziranBisiklet Turu, 28 Ağustos Dağ Bisikleti Yarışı ve Festival’e bu sene dahiledilen ve Haziran sonunda yapılacağı açıklanan 2.2 Kategorisindekiyarışlarda yine sizlerle birlikte olacağız.

Yarış sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışın fotoğraflarını Medya Galerimizden takip edebilirsiniz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın