Salcano Göreme Dağ Bisikleti Yarışı 2012

09/04/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Yarışın fotoğraf galerisi için tıklayınız.

Dağ bisikletçilerinin en çok sevdiği parkurlardan biri olan Göreme’de en çok puan veren Class-1 yarışları 158 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Önceki yarışlara baktığımızda, yabancı katılımının bu yarışta biraz daha az olduğu görüldü. Sabah 10:00’da 4 kategorinin, öğlen 13:00’te ise Elite kategorilerin startları güneşli ve sıcak hava koşulları eşliğinde verildi. Zeminin parlak olması ve güneş ışınlarının sporculara alttan yansıtması nedeniyle epey sıcak ve hararetli bir yarış olurken aşırı su kaybı ve sıcak havanın sporcuları zorladığı gözlemlendi. Sporcuların ücretsiz olarak İstanbul’dan Göreme’ye ulaşımının sağlanması ise yarışa katılımı olumlu yönde etkileyen faktörlerdendi.

Sabah 10:00’da verilen Genç Erkekler startında Agit Salman yarışın ilk turlarından itibaren rakipleriyle arasını açarak farkı korumayı bildi. Hemen hemen her yarışta Agit ile Ömer Faruk Kansız arasında gözlemlenen çekişmeler bu yarışta görülemedi. Bunun nedeninin ise yarıştan sonra Ömer Faruk Kansız’ın yorumlarından  “ön süspansiyonunda yaşadığı arızadan dolayı geri kalması nedeniyle moralinin bozulması sonucunda motivasyon düşüklüğü yaşaması” olduğu anlaşıldı. Bu sebeple ikinci sırayı alan Cebrail Şeker’e geçilen Ömer Faruk Kansız, yarış sonunda 3. sırayı aldı. Yol Bisikletinde başarılı olan Cebrail Şeker de zamanla dağ bisikletinde iyi yerlere gelecek zirve yolunda çalışan bir diğer sporcu.

Master Erkekler kategorisinde Kral birinci

Nevzat Kral yarışa başladığı andan bitişe kadar zirveyi korumayı bildi. Güçlü fiziği ile rampalarda farkını göstererek birinciliği kimseye kaptırmadı. Geçen yıl Manisa yarışında düşerek yaralanan ve bu sene Batman yarışı ile aramıza dönen Mahmut Karabiber ise yaşadığı kazayı atlattığını ve formda olduğunu gösterdi ve yarış sonunda kategorisinde ikinci sırayı aldı. Yorgun olduğu gözlemlenen Oğuz Özçelik ise yarışı 3. sırada tamamladı.

Öğleden Sonra 13:00’te yapılan yarışmalarda ise Elite kategorilerde yabancı hakimiyeti vardı. 7 tur atan Elite erkeklerde ismini ülkemizde yeni duyduğumuz Milka Takımı’ndan Polonyalı tecrübeli isim Marek Konwa güçlü fiziği ile en yakın rakibine 4 dakika gibi bir fark atarak birinciliği elde etti. En yakın rakibi Rus Anton Gogolev ikinci ve aynı ülkenin sporcusu Evgeniy Pechenin üçüncü sırayı aldı. Bilal Akgül ilk turlarda Marek Konwa’yı kovalamasına rağmen ilerleyen turlarda gerileyerek 5.sırada yarışı tamamlayarak 20 puan alabildi.

U-23 Erkekler kategorisinde Bayram Eroğlu ilk turlarda birinciliği elinde tutarken bisikletinde yaşadığı teknik bir arızadan dolayı geriledi.Yusuf Çabık da bu fırsatı kullanarak birinciliği elde ederken ardından gelen İsak Ünal ikinciliği Yunanistan’dan katılım sağlayan Harun Molla üçüncülüğü elde etti. Bu arada Bayram Eroğlu’da maalesef bisikletin gazabına uğrayarak 5.sırada yarışı tamamlayabildi. Yarış sonunda Yusuf 15, İshak ise 10 puana sahip olarak olimpiyatlara bir adım daha attılar.

U-17 Kategorisinde Y.Emre Yılmaz birinci ve Soner Eken ikinci olurken Abdulsamet Kiv üçüncü sırayı aldı.

Elite Bayanlar kategorisinde Esra Kürkçü yarışın ilk turundan itibaren temposunu korudu. Rus rakibi bir ara Esra’yı yakalasa da güçlü yapısı ile Anna’yı geçmeyi bildi ve birinci sırada yarışı tamamladı. Esra, ülke olimpiyat puanlamasında 60 puan alarak büyük bir katkı sağladığı için kendisini ayrıca kutluyoruz. Anna Konovalova ise Esra’nın 3 dakika gerisinden gelerek yarışı ikinci sırada tamamladı. Semra Yetiş de Anna’dan 4 dakika sonra gelerek üçüncü sırada yarışı tamamlamasıyla 30 puanın sahibi oldu.

Geleceğin Elite Bayanlarına aday Genç Bayanlar kategorisinde Mesude Şenol birinci, Ayşe Çakır ikinci ve Büşra Önder üçüncü olarak podyumda yerlerini aldılar.

Yarış sonuçları  için linkleri  tıklayınız. Sabah    Öğleden Sonra

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın