Salcano Assos XC XX

21/06/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Önceki bisiklet test ve incelemelerimizden farklı olarak bu sefer, kendi içimizden birinin, yarış camiasında herkesin tanıdığı Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonu Bilal Akgül’ün kullandığı bisikleti inceleyeceğiz. Tabi Türkiye Şampiyonu’nun bisikleti de, beklendiği gibi bir Türk bisiklet firması olan Salcano idi.

 

Bilal Akgül’e  Salcano XC XX’i sorduğumuzda ” Salcano bir Türk markası bu kadar iyi bir bisiklet ürettikleri ve bizlere destek oldukları için öncelikle kendilerine çok teşekkür ederiyorum. Üç senedir Türk bisikletine inanılmaz katkı veriyorlar, bisiklet ile her yarışta hiç bir sorun yaşamadan yarıştım gerek kadro açıları gerekse üzerindeki donanımlar olsun her şeyiyle tam benim istediğim gibi, özellikle tırmanış ve teknik inişlerde siz de biliyorsunuz dağ bisikletçileri için çok önemli buralarda hiç bir sorun yaşamıyorum. Ayrıca belirtmeliyim ki bisiklet yeterince hafif, esnemiyor, son derece kıvrak ve akıcı. Salcano gibi Dünya’ markası olmayı hedeflemiş bir Türk markasını taşıyor ve onunla yarışıyor olmaktan gurur duyuyorum. Teşekkürler Salcano.” dedi.

 

 

 

Son yıllardaki bisiklete olan ilginin de artmasıyla Salcano da ürün gamını giderek çeşitlendirip dünya bisiklet pazarı ile paralel ürünler üretmeye başladı. Bu yazımda inceleyeceğim Salcano Assos XC XX de, profesyonel bisiklet serisi içinde 26″ tekerlek ölçüsünü kullanan en üst modeldi.

 

Tamamen karbondan imal kadro, zorlu arazi koşullarında hafiflik sağladığı gibi, darbe emişi de artırıyor. Diğer donanımla da uyumlu olan kadro, başarılı hatlara sahip. Kadro, 15 – 16.5 – 18 ve 20″ olmak üzere 4 farklı boyda üretiliyor.

 

 

Rock Shox’ın en üst model arazi maşası olan SID XX WC (World Cup), 100 mm esneme mesafesine sahip ve gidondan hidrolik sistemle kilitlenebiliyor. Normal mekanik kilitlemeye göre daha yumuşak ve başarılı olan hidrolik kilitleme özelliği de, en üst modelin yanında gelen bir artı.

 

Çekiş sistemi komple Sram XX serisi seçilmiş olan Assos XC XX’in adındaki XX ibaresi de buradan geliyor. En üst model dağ bisikletlerinde görülen 2 x 10 vites sistemi bir çok üst düzey bisiklette olduğu gibi Salcano Assos XC XX için de tercih edilen sistem olmuş.

 

 

Fren sistemi olarak da Sram XX’in hidrolik diskli, 160 mm’lik seti, bisikleti verimli bir şekilde durduruyor. Zaten belli bir kilonun altındaki elit bisikletçilere hitap eden bisikletlerde önde 160 mm’lik rotor çoğu parkur için yeterli oluyor. Hatta hafiflik meraklısı olan bazı yarışçılar, arkada 140 mm’lik küçük rotorlar da tercih edebiliyor.

 

 

Gidon, boğaz, sele borusu ve furş yatağında Ritchey’nin en üst serisi WCS seçilmiş. Hafif oldukları kadar dayanımı da yüksek olan bu seri, birçok yarışçı tarafından yıllardır tercih edilmekte.

 

Prologo firmasının Nago Evo Ti model selesi, adından da anlaşıldığı gibi titanyum sele raylarına sahip. İçleri boş bu rayların üzerine hafif köpük desteği ile 195 gramlık hafif bir sele elde edilmiş. 130 mm’lik genişliği, yine hafif kilodaki bisikletçiler için uygun nitelikte.

 

Prologo Nago Evo Ti seleler

 

Assos XC XX’i ayağa kaldıran ve akıcı sürüş elde etmesini sağlayan, Fransız Mavic firmasının arazi teker setleri içindeki en üst modeli Crossmax SLR ile her tür dik yokuşu kolaylıkla tırmanmak mümkün. Rulman göbekli bu jant seti, kendine has tel örüm şekli ve göz alıcı görüntüsüyle dikkat çekiyor. Ön ve arka teker setinin toplam ağırlığı sadece 1440 gram.

 

Mavic Crossmax SLR jant

 

Tubeless uyumlu bu set ile

Alman Continental Race King Tubeless lastik seti birleştirilmiş. 26 x 2.2″ ölçüsüne sahip lastikler, arazide güven veriyor ve teknik parkurları daha kolay geçmenizi sağlıyor. Gerçek genişliği 2.19″ ölçülen Race King’ler, serinin diğer üyeleri olan X King ve Mountain King’e göre daha düşük diş profiline sahipler. Bu da daha hızlı bir sürüş sağlıyor.

 

 

 

10.571 TL’lik fiyatıyla da profesyonellere hitap ettiğini gösteren Assos XC XX, her parçasında üst model kullanımıyla fiyatını hakediyor.

 

Toplam ağırlığı 9.15 kilogram olan Salcano Assos XC XX, en meşhur kullanıcısı Bilal Akgül’ü her yarışta kürsüye çıkaran bir arazi yarışı bisikleti olarak bizden tam puan aldı.

 

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Bu bisikleti ve diğer Salcano ürünlerini uygun fiyat ve taksikle Bisikletcim.com‘dan alabilirsiniz

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın