Sakarya Dağ Bisikleti Yarışı

19/08/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR


Not:Yarış ile ilgili fotoğrafımız yoktur özür dileriz.

        Bu sene ilk kez düzenlenen Sakarya Dağ Bisikleti Kupası 15.08.2010 tarihinde sıcak havanın ve Ramazan ayında olmamızın da etkisiyle bütün kategorilerde toplam 52 sporcu ile gerçekleştirildi.

 

        Cumartesi günü sporcu kayıtlarının ve teknik toplantının Sakarya Üniversitesi Öğrenci yurdunda gerçekleştirilmesiyle başlayan organizasyon, malesef katılımcıların azlığı sebebi ile biraz sönük geçti.  Sporcu kayıtlarının ve teknik toplantının yapıldığı öğrenci yurdunun şehir merkezine ve yarış parkuruna uzak olması sporcuları biraz zorlasa da öğrenci yurdunda sporculara sağlanan konaklama imkanı bu eksikliklerin göz ardı edilebilmesini sağladı.

        Yarış parkuru Sakarya’nın Serdivan İlçesi’nde yer alan Kırantepe’de hazırlanmıştı. Yarış parkurunun olduğu bölge sanıyorum ki Sakarya’da ki en kurak bölgeydi.. Çevre tepeler yemyeşil ağaçlarla bezenmişken maalesef yarışın olduğu tepede tek tük ağaç bile yoktu.  Bunun da etkisiyle güneşin altında yarışan sporcular gerçekten zorlu dakikalar yaşadıklar.

        Cumartesi günü teknik toplantıda kayıt olan sporcu sayısındaki azlık ve sıcak hava sebebiyle idareciler ve sporcuların istekleri doğrultusunda ve UCI komiserinin de onayı ile bütün kategorilerin başlangıçları aynı saate alındı..  Elit erkeklerin 8 tur diğer bütün kategorilerin ise 5 tur üzerinden yarışmasına karar verilmesi ve parkurda kestirme yapmaya müsait bazı bölgeler olduğunun belirtilmesi ve yanlışlıkla dahi olsa kestirme yapan sporcunun direk olarak yarıştan diskalifiye edileceği uyarısının yapılmasının ardından teknik toplantı sonlandırıldı.

        Pazar sabahı Serdivan belediyesinin desteği ile öğrenci yurdundan yarış alanına otobüs kaldırıldı. Bu çoğu sporcu için çok önemli olan bir hareketti çünkü öğrenci yurdu ve yarış alanı farklı iki tepede yer alıyorlardı ve en az 200-250 metreli irtifa almak yarıştan önce pekte istenen bir durum olmazdı.

        10.30’da başlaması gereken yarışlarda sporcuların biraz geç organize olmalarıyla start 10.45’e sarktı. İlk başlayan kategoriler Elit erkekler ve Junior erkekler oldu. Onları 2 dk ara ile Elit bayanlar / Yıldız erkekler ve son olarakta master 30+ ve 40+ kategori başlangıçları takip etti.

        Halil Korkmaz’ın geçirdiği apandisit ameliyatı nedeniyle katılamadığı elitler Elit erkekler Kategorisinde yarışın başlamasıyla  Bilal Akgül, Abdulkadir Kelleci ve Hamza Kansız’ın oluşturduğu üç kişilik grup yarışı önde yer alarak farkı açmaya başladılar.. İkinci ve üçüncü turlarda Kadir Kelleci gruba tempo veriyordu ve bir kaç saniye farkla önde gidiyordu ancak 4. turdan itibaren Bilal Akgül çok rahat bir şekilde öne geçerek Kadir ve Hamza ile farkı açmaya başladı. Bu turdan itibaren de her tur farkı artırarak yarışı kazandı.. Kadir Kelleci ve Hamza Kansız derecelerini koruyarak ikinci ve üçüncü oldular. Onların ardından kontrollü ve başarılı bir yarış çıkaran Bayram Eroğlu 4. , Gökhan Uzuntaş ise 5. oldular.

        Elit bayanlarda ise başlangıçla birlikte öne geçen Esra Kürkçü’yü Semra Yetiş ve Asuman Burcu Balcı takip ettiler ancak Burcu Balcı’nın yaşadığı rahatsızlık onun ilerleyen turlarda öndeki rakiplerinden  koparak gerilemesine sebep oldu.. Son turlara doğru Semra Yetiş temposunu artırsa da önde kaçan Esra Kürkçü’ye yetişemedi. Yarış sonunda öğrendiğime göre ön vitesinde sorun yaşadığını ve sadece öndeki küçük ayna dişliyi kullanarak yarıştığını söyledi.. Aksilik yaşamasa çok daha güzel bir yarış sergileyebileceğini belirten Semra bundan sonraki yarışlar için kendisini çok daha iyi hissettiğini söyledi..  Sanırım bundan sonraki yarışlarda çekişme çok daha güzel ve keyifli olacak.

        Junior erkeklerde ise malesef üç sporcu yarışa başladı ve bu üç sporcuda kendi tempolarında yarışarak sönük bir yarış çıkarttılar yarışta 3. olan Turgut Kamil Kılıçaslan 2. turun başlangıcında aktarıcısını kırınca yarışmayı bırakmak zorunda kaldı ancak yine de 3. olarak kürsüde yer buldu.. Geriye kalan iki sporcudan Mustafa Kemal Mut’ta son turda aktarıcısını kırınca 19 Mayıs Üniversitesinden Kerem Anıl kolay bir birincilik elde etti.

        Yıldız erkekler kategorisinde ise 4 sporcu start aldı ancak 2 sporcu yarışta sorun yaşayarak yarışı bitiremediler. Yarışın başlaması ile Agit Salman öne geçerek farkı açmaya başladı. Ancak 1. turun sonlarında lastiğinin patlaması ile vakit kaybetmesine rağmen birinciliği rakibine kaptırmadan yarışın sonuna kadar koruyarak zafere ulaştı.

        Master 30+ kategorisi 14 kişilik katılım ile günün en kalabalık ikinci kategorisiydi. Yarışın başlamasıyla Brisa Spordan Nevzat Kıral liderliği ele geçirdi ve yarışın sonuna kadar kontrollü şekilde giderek yarışın galibi oldu.. İkincilik ve üçüncülük için birbirleriyle yarışan Ankaragücü’nden Turgay Germen ve Rize Gençlik Spor’dan Oğuz Özçelik kıyasıya mücadele ettiler. Aralarındaki mücadelenin galibi Oğuz Özçelik oldu ve  ikinciliği elde etti. Turgay Germen üçüncülüğü elde ederken onun yaklaşık 7 dk arkasından bitişe ulaşan ve yarışın başından sonuna çok kontrollü bir yarış çıkartan Cem Anamurluoğlu 4. oldu.

        Organizasyonla ilgili olarak sporcuların genel şikayetleri parkurun eksik işaretlenmesi ve tehlikeli teknik kısımlarla ilgili sporcuların önceden uyarılmamış olmalarıydı.. Bunun yanında belediyenin desteği ile sağlanan nötral feedzoneda da görevli olmayışı eksikliklerin başında geliyordu.. Ben Ankaragücü Bisiklet Takımı sporcularına yardım etmek için feedzoneda yer almama rağmen diğer sporcuların su alamadan geçmelerine içim rahat olmadı ve elimden geldiğince hem kendi sporcularıma hem de diğer sporculara su vererek oldukça sıcak  olan hava şartlarında daha rahat yarışmaları için çabalamış oldum.

        Bunun yanında yarışın düzenlendiği alan malesef çok ıssız ve olabildiğince uygun olmayan bir yerdi. Sporcuların kullanabileceği wc, çeşme, gölgelik  ve takım araçları veya kişisel araçlar için otopark veya park alanının bulunmaması yarışın oldukça zorlu ve keyifsiz geçmesine sebep oldular.

ERKEKLER
1) Bilal AKGÜL Brissa Spor
2) Abdülkadir KELLECİ Brissa Spor
3) Gökhan UZUNTAŞ

 

ELİT BAYANLAR

1) Esra KÜRKÇÜ Brissa Spor
2) Semra YETİŞ mke Ankaragücü
3) Asuman Burcu BALCI 19 Mayıs üniv.

 

23 YAŞ ALTI
1) Hamza KANSIZ
2) Bayram EROĞLU
3) Kaveh Kabriafi

 

GENÇ ERKEKLER
1) Kerem ANIL 19 Mayıs Üniv.
2) Kemal MUT Çanakkale BSK
3) Kamil KILIÇASLAN İstanbul Ferdi
 

YILDIZ ERKEKLER
1) Agit SALMAN İstanbul GSK
2) Ömer Faruk KANSIZ Rize GSK
3) Önder DEMİRTAŞ Kocaeli Ferdi

 

MASTER+30
1) Nevzat KIRAL Brissa spor
2) Oğuz ÖZÇELİK Rize Gençlik Spor Kulübü
3) Turgay GERMEN MKE AnkaraGücü SK


MASTER+40
1) Bahadır İŞSEVEN
2) Mehmet BOZDEMİR
3) Kerim BABACAN

 

        Genel yarış sonuçlarına  

Bu  adresten ulaşabilirsiniz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın