Rockshox Tora TK – Maşa İncelemesi

22/12/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri

Dağ bisikleti için parça toplarken en çok dikkat ekipmanlardan biri de maşa, yani ön amortisördür. Giriş seviyesinden, üst seviyeye kadar bir çok marka ve seçenek olmasına rağmen, genelde bir parçayı başkasının tecrübelerine güvenerek satın alırız.  Giriş seviyesinde 100$’lık maşa bulabileceğimiz gibi,  1500-2000$ gibi fiyatlara da ileri seviye maşalar piyasada bulunmakta. Burda dikkat edilmesi gereken nokta, bir maşanın ne kadar kaliteli ve iyi olduğu değil, kendi kullanım alanımızın ne olacağını bilmektir.

1074397_10151787286823674_810277355_o


tora1

Bu yazıda bahsedeceğim maşa giriş seviyesinde ve fiyat olarak ucuz bir maşa. Kendi bisikletimde stok maşa kullanırken, yaklaşık 1.5 yıl önce bu maşayı satın alarak küçük bir yükseltme yaptım. Ancak sonuç beklediğimden iyiydi. En azından bu fiyata daha düşük bir kalite beklemiştim. Bu yazıyı yazmamın nedeni ise stok maşa yerine yükseltme yapmak isteyen kullanıcılar için.

Maşanın özellikleri:

RockShox Tora TK 2011 26″

Çalışma mesafesi: 100 mm

Şaft borusu: 1 1/8″

Sağ bacak gidondan kilitlenebilir ve rebound ayarı bulunmakta,

Sol bacak için sertlik ayarı bulunmakta,

Quick release.

2.3 kg

 

Kullanım alanı: Şehir içi ve hafif arazi şartları. Giriş seviyesindeki teknik inişler için uygun.

 

2013 Temmuz ayında Maşa sıfır olarak satın alındı ve o tarihden bu yana kullanıyorum.

Öncelikle bu maşanın giriş seviyesinde olduğunu ve havalı bir maşa gibi bir performans vermesini beklememek gerekiyor. Ancak, ben çoğu durumda maşanın kullanım alanı dışında sürüşler yaptım. Şu ana kadar, küçük rampa atlayışları, orta seviye downhill, cross-country ve freeride parkurlarında sürüş yaptım. Aynı zamanda 6-7 yarışa da bu maşayla kullandım. Yani maşanın verebileceğinden fazlasını bekledim. Stok maşayla bu sürüşleri yapmak muhtemelen kötü sonuçlar doğurabilirdi. 2013 Temmuz ayından, 2014 Aralık ayına kadar olan 1.5 yıllık deneyimlerimi ucuz maşa almak isteyen kullanıcılar için paylaşmak istiyorum.

1921012_10152304773258674_621017285_o

Öncelikle, maşa gerçekten yumuşak çalışıyor. Sertlik ayarı maalesef çok büyük bir etki yaratmıyor maşa üstünde.  60kg lık bir sürücü olduğumdan dolayı maşanın 100mm’ye kadar çalıştığını görmedim, maşayı kilitleyip tırmanışa geçtiğimde veya sprint atakları yaptığımda maşa kendine düşen görevi yaptı. Ancak bisiklete 100 kg’luk biri bindiğinde maşa kilitlemenin sprintte çok faydası olmadığını da gördüm.

Maşa ilk sürüşte fazla yumuşak ve konforsuz gelmişti ancak daha sonraları gidonu daha rahat kontrol edebilmeye başladım ve kollarıma binen yükün azaldığını hissettim.

Maşayı aldığım tarihten bu yana toplamda 200-300 sürüş yaptığımı tahmin ediyorum. Geçtiğimiz kasım ayına kadar hiç bir sıkıntısı yokken, artık bakım vakti geldiğini belli ediyor. Ancak şehir içi ve hafif arazide kullanan birisi, bakım zamanını en az iki katına çıkartacaktır. Şu an için giriş seviyesinde olan, dağda bisiklet binmeye başlayan biri için ucuz ve kaliteli bir çözüm olarak bu maşayı tavsiye ediyorum.

Maşanın artıları:

-Kesinlikle 1000 lira altındaki en iyi maşalardan biri,

-Herhangi bir stok maşadan daha kaliteli,

-Yükseltme için ucuz ve tatmin edici,

-Gidondan kilitleme tırmanış için çok kullanışlı,

Maşanın Eksileri:

-Ağır bir maşa (2.3kg)

-Ön yükleme fazla bir fark yaratmıyor.

-Hafif gürültülü çalışıyor.

Bu maşa yaklaşık 100-120 euro arasında Türkiye’de satılmakta, yani aslında yukarıda saydığımız eksi özellikler bu fiyat aralığında dikkate alınmaması gerek şeyler.

Özetle, bu maşa şehir içi size çok büyük bir konfor sunacaktır aynı zamanda arazide sürmek istediğinizde kafanızda hiç bir soru işareti bırakmayacaktır. Bu maşa fiyat/performans ürünü olarak oldukça iyi. Bütçesi kısıtlı ama stok maşa kullanmak istemeyen bisiklet kullanıcılarının bu maşayı incelemesinde fayda var.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın