Roc d’Azur’ a Yoğun Talep…

15/02/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

 

Bu yıl 9–13 Ekim 2013 tarihleri arasında otuzuncusu düzenlenecek olan Roc d’Azur, şimdiden  büyük bir kutlama yapma yolunda ilerliyor. Organizatörler Roc deneyimini geliştirmek adına hazırlıklarını tamamlarken, kayıtlar açılır açılmaz neredeyse bir hafta içinde yarış numaralarının 7.000’den fazlası alındı bile.

 

Otuzuncu Roc d’Azur yarışlarındaki yerler, 5 Şubat sabahı 11’de kayıtların açılmasıyla, önceki yıllarda da olduğu gibi, fırından yeni çıkmış ekmek gibi satıldı: yarış numaralarının neredeyse üçte biri sadece bir hafta içinde bitti. Var bölgesinde bulunan, organizasyonun tarihi dayanağı olan 56 km’lik Roc d’Azur’un başlangıç listesinde şimdiden 2.586 yarışçı bulunuyor; yani neredeyse yarı yarıya dolu.

 

Kayıt yaptıranların yüzde 57’si 35’le 49 yaşları arasında. Şimdiye kadar en çok ilgi gören yarışlar, başlangıç listelerindeki 1.000’er yarışçıyla, Rando Roc Noire Powerade ve Roc Marathon Mondovélo. Mid Roc için 414 ve Rando Roc Odyssey için de 355 kişi kaydoldu. Dağ Bisikleti dünyasının en büyük etkinliği, hızlı bir başlangıç yaptı ve görünüşe bakılırsa, 19.147 sporcunun katıldığı, 25 yarışlık programdan oluşan geçen yılki yarışların rekorunu kırmaya hazır.

 

Şimdiye kadar en çok katılım Rhône-Alpes bölgesinden olmuştu, ancak bu yıl ilk kayıt yaptıran kişi Moselle’den gelen ve “Akrabalardan ve arkadaşlardan oluşan 6 kişilik küçük grubumuzla, bu yıl kendimize bir hedef belirledik: 56 km’lik Roc d’Azur’un üstesinden geleceğiz. Katılım için az sayıda yer olduğunu biliyordum ve etkinliği kaçırmamız söz konusu bile olamazdı… Kayıtlar iki haftadır aklımdaydı. Bu benim Roc’a ilk katılışım ve bunun çok büyük bir organizasyon olduğunu ve Fransa’daki en inanılmaz yarışlar olduğunu duydum… Ekim’de birkaç günlüğüne Saint-Tropez yakınlarına tatile gittiğimizde göreceğiz,” diyen, Sébastien adında genç bir bisiklet tutkunu. 

 

Yabancılar, genellikle pelotonun yüzde 16’sını oluşturuyor ve aynı zamanda Roc d’Azur’a akın ediyorlar, listenin başında şimdilik Belçikalılar ve İtalyanlar yer alıyor. Bunlardan biri de kayıt yaptıran üçüncü yarışçı, Dendermonde’dan Kristof. Roc d’Azur’un yabancısı değil; iki kez ve üç farklı organizasyonda yarıştı, ama bu yıl bir derece daha ileriye gidiyor ve “Master Roc, Marathon ve Roc d’Azur, işte programım bu! Haftada iki ya da üç kez antrenman yapıyorum ve kesinlikle bitişe varan ilk gruplarda olmak istiyorum… Halen Şubat’tayız ve şimdiden Ekim’in gelmesini iple çekiyorum. Dört beş arkadaşımla beraber güney Fransa’da bir haftalık bir MTB tatili… Müthiş!” diyor.

 

 

Düzenlenmeye başladığı 1984 yılından beri, sezonlarını Les Maures dağlarında son bir darbeyle kapatmak isteyen mücadeleci şampiyonlar nedeniyle, Roc d’Azur’un ünü yıldan yıla daha da geniş bir alana yayıldı. 2012’de, UCI’nin dünya sırlamasındaki en iyi 20 erkekten 11’i ve en iyi 10 bayandan 4’ü, Roc d’Azur yarışlarından en az birinin başlangıç listesinde bulunuyordu. Bunların içinde iki tane de Olimpiyat Şampiyonu yer alıyordu: Çek Jaroslav Kulhavý ve tabi ki, beş gün süren yarışlarda Fréjus’ün doğal çim alanında yüzü gülen, dünya MTB tacının mücevheri, Bröton Julie Bresset… Bu yıl da aynısı olması bekleniyor. Organizatörlerin bir numaralı endişesi ise, işin sportmenlik yönü. Bunun için bir dizi değişiklik planlandı.

 

Amaury Spor Organizasyonu tarafından düzenlenen Paris Maratonu gibi büyük etkinlik örneklerini takiben, başlıca üç yarış (Rando Roc Noire Powerade, Roc Marathon Mondovélo ve elbette Roc d’Azur) için, sportif yönden adil ölçütlere dayalı bir gruplama sistemi kullanılacak. Asıl amaç, parkurdaki sıkışıklığı rahatlatmak. Etkinlik yöneticisi Alexandre Maslin, “Bu sistem tıkanmaları önleyecek. Katılımcılar, kendileriyle aynı teknik seviyedeki rakiplerle yarışacak. Bu yüzden, kendilerinden erken başlangıç yapmış olan ve teknik açıdan daha az becerikli bir yarışçıyı dar yollarda geçmek daha kolay olacak.”

 

Yarış programı da tekrar elden geçirildi. Cuma gününün programını daha elverişli hale getirmek için, Roc Master (1.800 bisikletçi) Cuma’dan Perşembe’ye alındı. 2012’de 300 katılımcıyı şaşırtan Tri Roc (Fréjus’teki doğal çim alan yakınında 1.500 metrelik yüzme, Maures dağlık alanında 34 km’lik MTB ve doğal çim alanda 12 km’lik koşu yarışından oluşan bir arazi triatlonu), bu yıl Pazar günü yapılacak ve bu kez 500 triatletin formunu sınayacak.

 

Her yıl olduğu gibi, Côte de Sainte-Maxime’den aşağı inerek yapılacak dönüşle birlikte, Roc köyünün merkezinde dağ bisikletinin yanısıra BMX yarışları da yapılacak.  “Çünkü,” diyor Alexandre Maslin, “Roc d’Azur’un MTB’nin tüm disiplinleri için bir toplanma noktası olmasını istiyoruz.”

 

Katılımcılara sağlanacak hizmetler de organizatörlerin en çok önem verdiği konulardan biri. Bu da demek oluyor ki, beslenme alanları, özellikle Roc Marathon Mondovélo gibi uzun yarışların sonuna doğru, daha fazla tuzlu yiyecekle doldurulacak.

Organizatörler, katılımcıların bu yıl otuzuncusu düzenlenecek olan ve Roc d’Azur tarihinde Onur Listesi’ne girenlerin kutlamaları da dahil olmak üzere birçok eğlence düzenlenmesi beklenen etkinlikten keyif alacağından emin olmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyorlar.

 

Bu tutkuyu sembolize etmesi için, 2013 Roc’a “Roc Evrimi” adı verilecek. “Bu, hem geçmişe hem de geleceğe aynı anda yapılan bir selamlamadır,” diyor Alexandre Maslin ve ekliyor: “Roc, Avrupa’da dağ bisikletinin gelişimiyle el ele gitti. Tüm bu gelişmelerle ve hep daha da iyisini yapma tutkusuyla beraber, bu günlerde geleceğe cesurca bakıyor.”

 

Ayrıntılı bilgi için: rocazur.com

 

Bu makale A S O tarafından desteklenmiştir.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın