Pietermaritzburg MTB Dünya Kupası Cross-Country

17/03/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Güney Afrika Pietermaritzburg’da düzenlenen UCI MTB Dünya Kupası’nda bugün heyecan doruktaydı. Havanın yağma olasılığı bulunmasına rağmen dağ bisikleti tutkunları Pietermaritzburg parkurunu baştan sona doldurmuşlardı. Seyircilerin favori ismi olan aynı zamanda ev sahibi olan Burry Standerdı. 

 

 

 

 

Yarışçıların çoğu start çizgisinin gerisinde heyecan içinde yarış galibiyetini beklerken biz de podyumda yerini alacak isimleri merakla bekliyorduk.4,96km’lik parkurda 6 tur atacak olan elite erkekler kategorisinde birbirinden iyi isimler bir araya gelmiş ve inanılmaz bir soğuk kanlılıkla Dünya Kupası mücadelesi için işaret verilmesini beklediler. Yarış başladıktan kısa bir süre sonra kalabalık grubun ortalarında bir kaza gerçekleşmesiyle favori isimler rahat bir nefes aldı. Bir süre sonra 2011 Cross-Country Dünya Şampiyonası Ünvanıyla yarışan Jaroslav Kulhavy gerilerde kalmaya başladı.

 

 

Nino Schurter, Burry Stander ve Manuel Fumic üçlüsü altın madalya için bir arada ilerliyorlardı. Daha sonra Manuel Fumic’inde temposunu devam ettiremeyince nino ve Burry ikilisi ile arasında mesafe açılmaya başladı.

 

 

Burry oldukça uzun bir süre Nino’nun peşine bir kene gibi yapıştıysa da geçtiğimiz yıl Pietermaritzburg zaferini yinelemek isteyen sporcunun hırslı temposuna daha fazla ayak uyduramayarak gerilerde kaldı. Sporcuların büyük bir bölümünün çıkamadığı dik rampaları ve inemediği taşlık inişleri Nino Schurter muazzam tekniği ve gücü ile kolayca geçiyordu. Son tur Nino yorulmaya başlamış olacak ki her fırsatta arkasına bakarak Stander’i kolluyordu. Stander ise son turda biraz tempo yaparak aradaki zamanı kapatmak istese de Nino buna izin vermedi. 1 saat 30 dakika 38 saniye zamanlamasıyla bitiş çizgisinden geçerek galibiyete imza atan Nino Schurter hedefini olan Pietermaritzburg zaferini tekrar kazanmayı başardı. Yarış sonrası röportajında” Bu gerçekten iyi bir yarış oldu. Pietermaritzburg benim sevdiğim bir parkur.” diye kısa bir açıklama yaparak mutluluğunu ifade etti.

 

 

 

 

Nino Schurter’ın 11 saniye gerisinde kalan ve hemen hemen tüm seyircilerin favorisi olan Burry Stander ikinciliği elde ederken Manuel Fumic 1:31:37’lil zamanlamasıyla bugünün podyumunda 3.’lük basamağına ulaştı. Stander ise”Yarış baştan sona çok zorlu geçti. Aslında baktığınızda ataklarla başlayıp, devam eden ve ataklarla biten yüksek tempolu bir yarış oldu. Kalabalık benim için harika tezahuratlar yaptı. Fakat ben ikinci olabildim. Kendi adıma dünya kupası podyumunda yer aldığım için mutluyum.”açıklaması yaptıktan sonra sevincini seyircilerle paylaştı.

 

Yarışın sonucunda ise ilk 10 şu şekilde;

 

1) Nino Schurter (SWI)            1:30:38
2) Burry Stander (SAF)       11″
3) Manuel Fumic (BEL)       59″
4) Julien Absalon (FRA)    1’41”
5) Jaroslav Kulhavy (CZE)    2’21”
6) Lucas Flückiger (SWI)    2’28”
7) Jose Antonio Hermida Ramos        (SPA)    2’51”
8) Stephane Temiper (FRA)    3’01”
9) Marco Fontana (ITA)    3’22”
10)Ralph Naef (SWI)    3’44”

 

 

 

 

Elite bayanlar kategorisinde ise bu yıl Salcano Factory Team adı altında yarışan Tanja Jakelj’in de olduğu yarışta Polonyalı Maja Wloszczowska yarış boyunca temposunu düşürmeden peşine Emily Batty ve geçtiğimiz yılın dünya şampiyonu Catherine Pendrel’i alarak sıkı bir mücadele gösterdi. Pendrell dağ bisikleti bayanlar kategorisinde 2011 yılının Dünya Şampiyonu ve Dünya Kupası galibi olarak bisiklet üzerindeki kariyerinin zirvesini yaşıyordu. Emily Batty ise bu isimler arasında sürpriz olarak görüldü.

 


 

Bitiş çizgisi geçildiğinde Polonya’nın eski Dünya Şampiyonu Maja Wloszczowska en yakın takipçisi Emily’nin 4 saniye önünde bitirerek yarışı lider tamamladı. Emily ise 01:34:05’lik zamanlamasıyla yarışı ikinci tamamlayarak en büyük zaferini kazanmış oldu. Favori isimlerden Catherine Pendrel ise son turda performansının düşmesiyle 23 saniye geriden gelerek podyumda son kalan yeri de almış oldu. Son yıllarda dağ bisiklet bayanlar kategorisinde Canada’lı sporcuların dünyanın en iyi yarışçıları olduğunu da bir kez daha görmüş olduk.

 

 

 

 

Yarış sonrası İlk 10 ise şu şekilde;

 

1 Maja Wloszczowska   (Pol)             01:34:01  
2 Emily Batty                    (Can)  00:00:04  
3 Catharine Pendrel      (Can) 00:00:23  
4 Esther süß                   (Swi)  00:01:03  
5 Julie Bresset               (Fra) 00:01:17  
6 Katerina Nash             (ÇEK)  00:01:24  
7 Sabine Spitz                (Alm)  00:02:02  
8 Karen Hanlen              (NZL) 00:02:17  
9 Annie Son                     (GBR)  00:02:35  
10 Irina Kalentieva           (Rus)  00:02:42  

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın