Pietermaritzburg 2012 MTB Dünya Kupası Yeni Parkur Heyecanı Gün Sayıyor

22/02/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

2012 RockyRoads UCI MTB World Cup Pietermaritzburg ile dağ bisikleti dünya kupası takvimi de ilk startını alıyor. 16-18 Mart tarihlerinde gerçekleşecek dünya kupasında cross country ve Downhill(Tepe inişi) disiplinderinin büyük puanlar vaad eden heyecanı ilk ayağı olarak Güney Afrika-Pietermaritzburg’da start alacak. Parkur dizaynını  Nick Floros yaptı. Yaklaşık 3 aydır parkuru en ince ayrıntısına kadar projelendirip hayata geçiren  Nick Floros’un parkur dizaynı ilk olarak 2011 dünya kupasında popülerliğini kazandı. Floros, takımların beslenme bölgesinde yarattığı karmaşıklığı ve buna bağlı olarak gereçekleşen kazaları minimize etmek için parkurda birbirine yakın 2 ayrı bölgesine beslenme bölgesi belirledi.

 

 

Floros”Bu değişikliğin temel nedeni, katılacak olan takımların Avrupa ve Amerika gibi uzak yerlerden katılmalarıdır. Dolayısıyla yanlarında büyük personel kadrosu ve destek ekibi getirememekteler. Parkurun birbirine yakın mesafedeki, kolay ulaşılabilir beslenme bölgesi takımlar için pratik olacak.”, “Önceleri, parkurun bir turu 5,6 kilometre idi. Ancak biz şimdi 2,3 kilometrelik parkurda iki tur ve iki ayrı beslenme bölgesi belirledik. Bu sporcular ve takım desteği için daha işlevsel olacak”dedi.

 

 

 

XCO ve Downhill parkuru ile popüler olan Pietermaritzburg, yeni parkuru hazırlık çalışmaları son hız devam ediyor. Yine de sporcuların parkurun son halini görmeleri için 3 haftaya ihtiyaç var. Floros,”Katılımcılar yeni parkuru biraz daha zorlu bulacaklar. Muhtemelen dağcılar bu parkuru daha çok beğenecek. Parkurun ilk yarısı tırmanış, ikinci yarısı ise iniş profilinde olacak.”, “Ayrıca bu değişiklikler ile yarışın büyük oranı seyircilerin görüş alanına yarışı taşımış olduk” dedi.

 

Parkurla ilgili açıklamalarına ek olarak, “Açıkçası son 5 yılda aldığımız geri bildirimlerde başarılı parkumuz ön planda tutulmuştu. Bu sebeple, başarıyı bu denli yakalamışken parkurda kardinal değişikliklerden kaçınmaya çalıştım. Dünya kupası öncesinde bir tane kategori 2 uluslararası yarış var. Bu parkuru test etmek açısından büyük önem taşıyor. Ne kadar çok tekerlek izi olursa bizim için o kadar önemli parkurun testini ve geri bildirimleri çok dikkate alıyoruz. “dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın