Olimpik Dağ Bisikletçisi Burry Stander Geçirdiği Kaza Sonrası Hayatını Kaybetti

04/01/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

 

Güney Afrikalı başarılı bisikletçi Burry Stander 3 Ocak Perşembe günü, günlük antrenmanını tamamlayıp dönüşe geçtiği güzergah üzerinde bir taksinin çarpması sonrası, geçirdiği kazada hayatını kaybetti. 

 

Güney Afrika Spor Konfederasyonu’ nun yaptığı açıklamada, daha önce iki defa Olimpiyatlarda yarışmış olan sporcunun yaşamını yitirdiği kaza ile ilgili soruşturmanın başlatıldığı belirtildi. Dağ bisikleti kupalarının özellikle Güney Afrika Pietermaritzburg’un ev sahibi, favori isminin trajik ölümü Güney Afrika’yı yas sessizliğine bürüdü. Burry Standler, 2012 Londra Olimpiyatları Dağ Bisikleti kategorisinde yarışmış, sadece 30 saniye fark ile beşinci olmuştu.

 

 

Stander 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyatları’ nda yarışmış ve Londra Olimpiaytları Dağ Bisikleti yarışını 5. sırada tamamlamıştı. Stander aynı zamanda eski bir 19 yaş altı ve 23 yaş altı dünya şampiyonuydu. Tüm Güney Afrika tarafında sevilen ve sportif bir kahraman olarak gösterilen 25 yaşındaki bisikletçinin ölümü tüm ülkeyi yasa boğdu. 25 yaşındaki şampiyonun trajedisi, sevenlerini trafikteki dikkatsiz şöförlere karşı isyana sürükledi. Önümüzdeki hafta Standler için tören sürüşü yapılması planlanıyor.

 

2012 yılında dağ bisikletinden, yol bisikletine geçiş yapan, Cherise (Taylor) Stander ile evlenen sporcu, 2009 yılındaki 23 yaş altı Dünya Şampiyonluğu’ nu kazandıktan sonra  Specialized Racing’ e transfer olmuş ve hala bu takım adına yarışmaktaydı.

 

Güney Afrika Bisiklet Federasyonu Başkanı tarafından yapılan açıklamada, ” Burry, bu ülkenin görmüş olduğu en başarılı dağ bisikletçisiydi. Çok kısa süren kariyeri sırasında, tam bir sportif model olmuştu. Kendisi sadece Güney Afrika sporunu temsil etmiyordu aynı zamanda gerçek bir centilmen ve tam bir profesyoneldi. Standler, her zaman bizim milli gururumuz olarak kalacaktır.” dedi.

 

Aynı zamanda Güney Afrikalı bir çok ünlü şahıs ve politikacı Stander’ in ani ölümüyle ilgili tweet attı. Bu kişilerden biri de 2012 Londra  Yaz Olimpiyatları’ nda yarışan, ilk engelli atlet ünvanı alan ve 400 m’ de yarı finale kadar yükselme başarısı gösteren Güney Afrikalı başarılı sporcu Oscar Pistorius oldu. Pistorius attığı tweette, ” Güney Afrikalı ikon ve başarı timsali bir sporcuydu. Huzur içinde yat dostum. ” dedi.

 

Kazanın tam olarak nasıl gerçekleştiği ise yapılan soruşturmanın ardından tam olarak gün yüzüne çıkmış olacak.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın