Okuyucu Soruları 24

30/09/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

77t dişliye sahip bir zamana karşı bisikleti

Serkan Dinç : Sedona 701 d kullanıyorum. Hız yapmak için dişlilerin sayısını arttırıyomuşuz heralde. en yükseği nedir

 F. B. : Ruble (Arka dişli) hız artırmaya yaramaz (8-9-10’lular için). Çünkü hepsinin de en küçük dişlisi 11dişlidir. Hız artırmak için aynakolun büyük dişlisi değiştirilmelidir. Dağ bisikletleri için en büyük dişli 48’lidir. Eğer komple aynakol değiştirilip yol aynakolu takılabilirse 52-53 hatta 56 dişe kadar çıkarılabilir. Tabi dağ bisikletiyle 56-11 kombinasyonunda sürekli pedal çevirebilmek için olimpiyat seviyesinde kondüsyona sahip olmalısınız. Tamer Ertangil : Abi şimdikoşuyorum 14 gündür falan. her şey güzel ama sabah 6 gibi kalkıp koşmakiyi oluyor hava ısınmamışken. yalnız 14 gün oldu hala uyku düzenimioturtamadım. gündüz çok aşırı uykum geldi kitap bile okuyamıyordumyatayım bari dedim 3 saat uyumuşum şimdi gece uykum yok.

Acaba koşuları gece serinliğinde yapsam olur mu?
Yani2 günde bir akşamları saat 9-10 gibi yapsam sağlıksız olur mu? Gecekoşmanın zararı var mıdır? (Bu arada keşke hava serin olsa öğleden sonrakoşardım ama yazın olmuyor maalesef). Şimdiden teşekkürler. 

F. B. : Tekrar koşuya dönmene ve bunu 14 gün sürdürebilmene sevindim. Gerçi sakatlığa bağlı uzun süreli aralardan sonra ardarda hergün koşulmaması daha güvenli olur. Mesela ilk hafta birer gün boşluklu 3 gün. İkinci hafta toplam 4 gün. Eğer dinlenme ve beslenmeyi çok iyi yapabiliyorsa birey, her hafta bir gün artırabilir. Bu uzun aradan sonra metabolizma, hormonlar, kaslar, tendonlar, özetle tüm vücut sedanter moda geçtiğinden, aniden verilen yeni yükler, uyku düzenini etkiler. Koşunun en ideal zamanı sabah erken saatte yeni uyanıldığındaki zamandır (özellikle sıcak yaz ayları için) Fakat iş ve özel yaşam gibi etkenlerle öğlen ya da akşam da koşulabilir. Akşam koşmanda hiçbir sakınca yok. Gece koşmanın zararı yoktur. Sadece anayolda, trafikte koşuyorsan, fosforlu yansıtıcılı yeşil forma/yelek, varsa beyaz gibi açık renkli veya fosforlu bölümleri olan koşu ayakkabısı, beyaz şapka ve bir de bisikletlerin arkasına takılan kırmızı yanar söner ışık, o da yoksa el feneriyle bu koşuları güvenli hale getirebilirsin. Gece koşularında, koşu sonrası beslenme miktarının ayarlanması önemlidir. Bunu asgariye indirip uykuyu daha da geciktirmemek adına koşu esnasında enerji sağlayan doğal içerikli sıvı kaynakları tercih edilebilir.

Hazırlayan : Fatih Buzgan

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın