MTB XCO Dünya Kupası nın 6. Ayağında Jaroslav Kulhavy Yine Birinci

17/08/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası yarışları bu sezon yine inanılmazçekişmelere sahne oldu. Yarışın ilk 5 ayağında da binlerce insanınyüreklerini hoplatan dakikalar yaşandı. Kısaca yarışlarda yaşananlarıhatırlayalım: 2011 sezonunun Dünya Kupası’nın ilkayağı Pietermaritzburg’da(Güney Afrika) gerçekleşti. Yarış, ilk gün 23 Yaş Altı Erkekkategorisiyle başladı. Yarışta Alexander Gehbauer’ı 18 saniyeyle geçenGerhard Kerschbaumer birinci oldu.

U23 erkek kategorisinin ödüllerinin verilmesinin ardından, öğlesaatlerinde Elit Bayanlar ve 23 Yaş Altı Bayanlar yarıştı. Elit Bayanlarkategorisinde yarışa en arkada başlayan Chengyuan Ren, Julie Bresset ileyaşadığı mücadelenin ardından birinci oldu. İkinciliği Julie Bressetelde ederken, Rus Irina Kalentieva üçüncü sırada yer aldı.

Günün son kategorisi Elit Erkekler oldu. Bu yarışta Nino Schurterbirinciliği yakaladı. Schurter’in 10 saniye arkasında yarışı bitirenJulien Absalon ikinci olurken, Jaroslav Kulhavy üçüncülüğü elde etti.Çek Cumhuriyeti’nden gelen Jaroslav Kulhavy 2010/2011 sezonunda en çokpuanı alarak dünya sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Dünya Kupası’nın ikinciayağı İngiltere’deDalby Forest’da gerçekleşti. Yarışta Bayanlar kategorisinde İsviçreliNathalie Schneitter birinci oldu. İngiliz Annie Last ikinci, İsviçreliKatri Leumann da üçüncü oldu. U23 Erkekler kategorisinde Paul Van DerPloeg birinci sırada yer aldı. Thomas Litscher ve Marco Fontanaikincilik için kıyasıya mücadele etseler de, Thomas Litscher mücadeledengalip ayrılıp ikinciliği elde etti.Yarışın ikinci günü Elit Erkeklerkategorisinde, Jaroslav Kulhavy birinci olurken Julien Absalon ikinci,Marco Aurelio Fontana da üçüncülüğü yakaladı.

Elit Bayanlar kategorisinde ise Julie Bresset birinci, Annika Langvadikinci ve Sabine Spitz de üçüncü oldu. 23 Yaş Altı Bayanlar’da PaulineFerrand Prevot birinci olurken, Kathrin Stirnemann ikinci ve BarbaraBenko da üçüncü sırada yer aldı.

Yarışın üçüncü ayağı Almanya’daOffenburg’de koşuldu. U23 Bayanlar kategorisinde Fransız sporcu PaulineFerrand Prevot birinci, Barbara Benko ikinci ve Fanny Bourdon daüçüncülüğü yakaladı. Çekişmeli geçen yarışın 23 Yaş Altı Erkeklerkategorisinde ise Alexander Gehbauer birinci, Markus Schulte-Luenzumikinci ve Fabien Canal üçüncü oldu.

Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın 4.’sü KanadaMont Sainte Anne’de gerçekleşti. Elit Erkekler kategorisinde JaroslavKulhavy birinci, Nino Schurter ikinci ve José Antonio Hermida Ramosüçüncü oldu. Elit Bayanlar’da  Catharine Pendrel birinci, IrinaKalentieva ikinci ve Julie Bresset da üçüncü oldu. U23 Erkeklerkategorisinde ise Gerhard Kerschbaumer birinci olurken U23 Bayanlarkategorisinde Pauline Ferrand Prevot birinci oldu.

Dünya Kupası’nın 5’inciayağı Amerika’daWindham’da gerçekleşti. Yarışın Elit Erkekler kategorisinde JaroslavKulhavy birinci, Nino Schurter ikinci ve başarılı dağ bisikletçisiChristoph Sauser üçüncü sırada yer aldı. Elit Bayanlar’da CatharinePendrel birinci ve Julie Bresset ikinci olurken, Maja Wloszczowskaüçüncü sırada yer aldı.

UCI Dağ Bisikleti Crosscountry Dünya Kupası’nın 6’ncı ayağı 14 yılaradan sonra tekrar Çek Cumhuriyeti’nde Nove Mesto Na Morave’de koşuldu.Cumartesi, yarışın ilk günü 23 Yaş Altı Erkekler ve Genç Erkekleryarıştı. Pazar sabahı ise Elit ve 23 Yaş Altı Bayanlar kategorisi veakşamüstü de Elit Erkekler kategorisi yarıştı.

Elit Bayanlar kategorisinde Catharine Pendrel ikinci kupasını kazanırkenaynı zamanda Dünya Kupası lideri Julie Bresset ile arasındaki puanfarkını kapattı.

Bresset yarışa her zamanki gibi hızlı başladı, arkasından onu CatharinePendrel ve Eva Lechner takip etti. Bresset ilk birkaç tur aynı hızladevam etti, fakat daha sonra hızını kaybetti ve birkaç kez tökezlediktensonra üçüncü turda Pendrell, Fransız Bresset’i geride bıraktı. Bressetyarıştan sonraki röportajında “Çok zor bir etaptı ve birçok problemlekarşılaştım. Birçok kez tökezledim ve sonra Catharine beni geçti. Ogeçerken mücadele edemezdim, çünkü Catharine gerçekten çok güçlü.” dedi.

İnanılmaz mücadelelerin yaşandığı yarışı Pendrel birinci bitirirkenBresset ikinci sıraya yerleşti. İki liderin arkasından yarışa yavaşbaşlayan Kalentieva hızlanarak Lechner’ı yakaladı ve ardından yeniAvrupa Şampiyonu Gunn-Rita Dahle Flesjaa’yı da geçerek üçüncü oldu.

23 Yaş Altı kategorilerinde serinin lideri Fransız Pauline Ferran-Prevotönde giderken, Ukrayna Şampiyonu Yana Belomoyna ikinci turdaFerran-Prevot’u yakaladı ve beşinci turda da Barbara Benko,Ferran-Prevot’u geride bıraktı.

Gerhard Kerschbaumer Dünya Kupası Crosscountry 23 Yaş Altı Erkeklerkategorisindeki liderliğini, bu sezon yakaladığı dördüncü zaferi ilegarantiledi. Kerschbaumer, Ondrej Cink ile rekabete girerken daha ilkturdan diğer bisikletçileri geride bıraktı. Böylelikle Çek bisikletçinindefalarca düşürmeye çalışmasına rağmen Kerschbaumer kolaylıkla Cink’igeçti. Marek Konwa üçüncülüğe düşmeden önce bir süre iki bisikletçininarasında mücadele etti.

Elit Erkekler kategorisinde yarışan 26 yaşındaki Çek Şampiyonu JaroslavKulhavy kendi ülkesinde ve 20.000 hayranının önünde, bu sezon dördüncükez Dünya Kupası’nı kazandı. Fransız Julien Absalon üçüncülüğü eldeederken, Nino Schurter ise bu etaptaki ikinciliği ile sıralamalardaikinci sıraya yerleşti.

Geçen sene gerçekleşen Dünya Kupası Crosscountry yarışında ikinciliğielde eden Kulhavy yarışın ilk turunda Nino Schurter ile kıyasıya birçekişmeye girdi ve turun sonunda Schurter’i geride bırakarak yedi turboyunca birinciliği kimseye vermedi. Schurter, ilk başlarda mücadeleetse de Kulhavy’nin hızına yetişemeyeceğini fark ederek ilk turdan sonraikincilik için mücadele etti.

Yarış sonrasındaki ciddi tavırlarıyla hatırladığımız Kulhavy bu kezbitiş çizgisini geçtikten sonra kendi ülkesinde normalden farklı birtutum sergiledi ve nihayet yüzüne mutluluk ifadesi verdi. 5000 kişininçığlıkları arasında gülümseyerek bisikletini havaya kaldırdı vehayranlarıyla sevincini paylaştı. Kulhavy yarıştan sonraki röportajında”Çok kalabalık bir yarıştı. Kalabalıkla değil de kendi hızımlailerleyebilmek için yarışın başında farkı açmak istedim. Yaptığım biriki hataya rağmen benim için mükemmel bir yarış oldu. İnanılmazdı.”dedi.

Kulhavy’nin arkasından Schurter, son kilometrelerde 9 saniye ileAbsalon’u geçerek ikinci sıraya yerleşirken Absalon üçüncü oldu. Hermidadördüncü sırada kaldı. Kulhavy dördüncü birinciliğini alarak genelsıralamada 1360 puan ile birinci sıraya yerleşirken, Schurter 1070puanla ikinci sırada ve Absalon da 810 puanla üçüncü sırada yer aldı.Maxime Marotte, Absalon’un ardından dördüncü sıraya yerleşti ve Hermidatoplamda 728 puana sahip olarak yedinci sıradan beşinci sıraya yükseldi.

UCI Dağ Bisikleti Crosscountry Dünya Kupası’nın bu hafta sonugerçekleşecek son ayağına İtalya’nın Val Di Sole şehri ev sahipliğiyapacak. Bu sene aldığı sonuçlarla yenilmez bisikletçi olarak itibarınıartıran Kulhavy’nin yarışta birinciliğini, Schurter’in de ikinciliğinikoruması bekleniyor ancak Absalon’un üçüncülüğü kaybedebileceğidüşünülüyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın