Bitlis Adilcevaz Dağ Bisikleti Yarış Serisi

24/04/2012  //     //  Dağ Bisikleti Haberleri

19 Nisan perşembe günü sporcular Adilcevaz Belediyesinin sağladığı araçlarla bölgeye taşındılar. Konaklama konusunda yerel yetkililer gereken misafirliği gösterdiler. Doğunun halkı sıcak kanlı olur diye bilirdik tahminlerimizden daha üstün bir misafirperverlik gördük sporculara çok sıcak kanlılar.İlçe merkezinde kimi görsek yoldan çevirip bir şeyler ısmarlamak misafir etmek istiyor. Türk halkının misafirperverliğinin en iyi örneklerini burada gördük.

Yarışma hakkında bilgi verilmek üzere Teknik Toplantı Halk Eğitim Merkezinde 17:00’de başladı sporcular ve teknik komite oldukça yorgundu kimileri uyukluyordu en durgun toplantılardan birini yaşadık. Her günün parkuru farklı özellikte ve farklı uzunluklarda ayarlanmıştı,  İlk gün Zamana Karşı Yarışı 3,5km’lik parkurda koşulacak. İkinci gün Noktadan Noktaya parkuru 30km mesafede Sübhan Dağı eteklerinde yer alan 2200 rakımlı Yıldız Köyü’nden start alacak sporcular Aygır Göletine Teknik inişle bağlandıktan sonra tarlalar patikalar eşliğinde birkaç köyden geçtikten sonra 1700’lü rakımdan tekrar 2000’e tırmanacaklar ve tırmanış sonunda sert denilebilecek zorlu bir inişle karların arasından son feedzone noktasına bağlanarak ilk günkü parkurun bir kısmınıda geçtikten sonra tekrar şehir merkezinde finish yapacaklar. Üçüncü gün zamana karşı parkurunun biraz daha uzatılmasıyla ve teknik inişlerin çoğaltılmasıyla güzel ve oldukça zorlu bir kros parkuru hazırlandı. Elite Erkekler 7 tur,  Elite Bayanlar 5 tur olarak değerlendirilecekti ve parkurun bi tur uzunluğu.4km idi.İlk gördüğümüz izlenimlere göre bölge halkınında desteğiyle gayet düzenli  hazırlanmış bir organizasyon sporcuları bekliyordu. Kayıtlar ve ardından sporcular konaklamak üzere ayrıldılar.

Birinci Gün Cuma ilk yarış saat 13:30’da Zaman karşı 3,5km’lik parkurda gerçekleşti. Adilcevaz şehir merkezinden Dünya Şampiyonası’ndan daha fazla seyirci desteği ile sporcular Uci puanlarına göre az puandan çok puana doğru sıralanarak start aldılar. Start’tan itiabaren tırmanış başlıyordu, kaleye dik tırmanışları ile nabzı tavan yaptıran daha sonrasında dar patikalar ve kar geçişinden sonra kaleden aşağı teknik iniş ile evlerin ve tavukların uçuştuğu güzel bir köy ortamından geçtikten sonra stablize bir yola bağlanıyor biraz ilerledikten asfalt üzerinde birikmiş kumlu kaygan zeminli bir virajdan sonra finishe ulaşıyoruz. Bu dik virajda iki sporcumuz Bayram Eroğlu ve Kamil Akalp düşerek yaralandılar.1 ay süreyle yarışlardan uzak kalacaklar bu çok üzücü bir haber oldu.

Zamana karşı yarışının sonuçları ise…

Elite Erkekler

 

1-Marek Konwa

2-David Joa Rosa

3-Marek Galinski

Elite Bayanlar

 

1-Yana Belomoina

2-Marta Tereshchuk

3-Esra Kürkçü

İkinci Gün Cumartesi Noktadan noktaya yarışı:

Cumartesi günü sporcular 8’de araçlarla yarışın startının verileceği Aygır Göleti Yıldız köyü mevkiine götürüldüler. Bu alan Süphan Dağının eteklerinde bulunan irtifası 2200 olan yüksek bir yer sporcular ısınmak için dağın eteklerinde rampalara inip çıkarak ısılarını arttırmaya çalıştılar hava oldukça serindi. Start 10’da Adilcevaz Belediye Başkanı’nın katılımıyla verildi.İlk olarak elite erkekler startı verildi.

Yumuşak ve kaygan zeminden oluşan parkurda sporcular toz yumağı içerisinde ilerleyerek düşmemek için büyük çaba verdiler. Öndeki sporcu oldukça şanslıydı ve sporcular öne geçebilmek için bütün hünerlerini gösterdiler ve çok süratli yol alıyorduk grup içerisinde uçuşan taşlar toz kum adeta bir kasırga gibiydi. Parkurun başlangıcında bir süre ilerledikten sonra inişin sonlarında yer alan ani sola dönüşü ve teknik inişi çoğu sporcu toz yüzünden göremedi ve zincirleme kaza oldu. Sporcular takla atarak uçarak düşe kalka aşağıya inmeye başladı. O anları kayıt altına alsalar yılın ödülünü alırdı diye düşünüyorum, düşüp geride kalan sporcular öndeki gruba yetişebilmek için büyük efor harcadılar. Düştükten sonra zincirler aynakola dolandı seleler döndü gidonlar aynı şekilde döndü hem bunları düzelterek hemde koşarak ilerleyebileceğimiz patikalar sporcuları oldukça zorladı.

Rüzgarında ters yönden estiğini dikkate alırsak epey zorlandık. İrtifa düştükçe sevinmeye başlamışken tekrar karşımıza çıkan tırmanış bizi hüsrana uğratmıştı.Tırmanış uzun ve zorlayıcıydı.Yaklaşık 5km kadar tırmandıktan sonra inişe başladık. Yer yer kar kütleleri yolu kapamıştı ve içinden hızlıca geçmek istiyorduk ilk denemelerde düşerek adeta sörf yaparcasına kayarak düştük. Daha sonraki geçişlerde biraz daha yavaş ve dikkatli ilerledik. Sporcular arasında uzun aralar açılmıştı gruplar halinde ilerliyorduk ve dağın zirvesinde bir grup olduğunda aşağıdan diğer grup öndeki grubu görebiliyordu. Bu sayede aradaki mesafeyi düşürmek adına canla başla çalışıyorduk.Yollarda büyük kayalar kaygan zemin olduğu için hızlı gitmek tehlikeli hale geldi çoğu bölgede insan dahi göremiyorduk herhangi bir kazada zor anlar yaşayabilirdik o yüzden temkinli ilerledik. Dağdan inişte 3.feed zone na geldiğimiz anlarda büyük kayalı mıcırlı yoldan inmek downhill yarışlarını aratmayan görüntülere sahne oldu. Bu dağ tırmanışından önce yol ikiye ayrılıyordu öndeki grup hızlı gittiği için ve görevli marshall’ın yerinde olmadığı için işareti de göremediklerinden tırmanışı es geçip yanlış yoldan starta indiler ve bu nedenle 30km olan parkuru 16km olarak kısalttıkları için 6 sporcu yarış dışı kaldılar bunların içinde olimpiyat puanı adına en önemli ismimiz Bilal Akgül ve İsak Ünal’ın yer alıyor olması ayrı bir üzücü durum. Aynı hatayı yapan birçok sporcu hatalarını anlayarak geri dönüp parkuru normal olarak turladılar. Bugünkü yarış bu üzücü olay ile sonuçlandı. Yarışma dışı kalan sporcular bir sonraki yarışa da giremediler.

Günün sonuçları ise şu şekilde;

1-Marek Galinski          1:03:14:30

2-Marek Konwa           1:03:14:54

3-Marios Athanasiadis 1:08:00:16

Yarış Dışı Kalanlar ise

Bilal Akgül,Sina Soluksaran,Yavuz Kilim,İsak Ünal,George Fattas,Kerem Anıl

Aynı günün akşamı yarış dışı kalanlarla ilgili Organizasyon ve Parkur sorumlusu Yusuf Demir olayın neden kaynaklandığı ve parkurda hata olup olmadığı hakkında takım menajerleri ve sporcularla toplantı yaptılar.Ne yazık ki Olimpiyat yolunda büyük bir puan kaybı yaşadık. O noktada daha iyi önlem alınsaydı, sporcular yanlış yönlenmeselerdi. gibi bir sürü soru işaretleri halen aklımızda gerçekten yazık oldu.

 Üçüncü gün yarışları Pazar günü Adilcevaz’da Kale ve şehir merkezini kapsayan ilk günkü zamana karşı parkurunu tamamen kapsayan ve biraz değiştirmeyle teknik iniş eklemesiyle güzelleşmiş 4km’lik parkurda gerçekleşti.Yarışma startı Adilcevaz şehir merkezinde büyük bir izleyici kitlesi ile başladı. Starttan itibaren devamlı tırmanış ile sporcular ilk andan itibaren zorlanmaya başladılar.1km kadar asfalt yoldan tırmanan sporcular daha sonra arazi tırmanışına geldiler. 500 metre kadar hayli eğimli tırmanışı çıktıktan sonra patika yoldan kaleye ulaştılar. Kaleden teknik inişlerle evlerin arasından geçerek tekrar Adilcevazın girişine ulaşan yarışmacılar starta ulaşmak için hafif eğimli asfalt yoldan çıkarak bir turu tamamladılar. Elite Erkekler’in 7 tur attığı yarışmada Elite Bayanlar 5 Tur attılar.Bayanlar’da Esra Kürkçü oldukça azimliydi ve ülkemiz adına iyi sonuçlar aldı. Diğer sporcularımızda canla başla kuvvetli rakipleri arasında puan mücadelesi verdiler. Herksin Olimpiyat aşkı ile yarıştığı yarışmalar oldukça çekişmeliydi. Günün sonuçları ise şu şekilde.

Elite Erkekler

1-Marek Galinski 01:23:57:23

2-Marek Konwa   01:23:57:89

3-Evgeniy Pechenin 01:26:23:84

Elite Bayanlar

1-Yana Belomoina 01:14:37:00

2-İrina Popova        01:17:23:74

3-Esra Kürkçü         01:18:03:74

Tüm yarışların Genel Sonuçları

 

1-Marek Konwa

2-Marek Galinski

3-Evgeniy Pechenin

Genel olarak bakacak olursak, tüm sporcuların zevk aldığı bir organizasyondu. Adilcevaz Halkının sporculara özel ilgisi her turda ismimizle bize destek vermeleri bugüne kadar pek alışık olmadığımız güzel anlar yaşattılar. Van Gölü’nün eşsiz manzarası çevresindeki dağların heybeti doğa harikaları ile görülmesi gereken yerleri sizler için gördük ve elimizden geldiğince iyi yarış çıkartmaya çalıştık. Önümüzdeki yarışta görüşmek üzere herkese bol pedallı günler diliyoruz.

Elite Erkekler Uci Puanları ile Sonuçlar

Elite Bayanlar Uci Puanları ile Sonuçlar

Ülke Puan Sıralaması

Yarışma fotografları için tıklayınız.

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın