Manisa Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışı’nı Türkiye Şampiyonları Aldı

13/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

Fotoğrafların büyük halleri için lütfen fotoğraflara tıklayınız.

Bisiklet yarışlarının özelinde de dağ bisikleti yaşlarının neredeyse yok denecek kadar azaldığı 2013 yılı Bisiklet Federasyonu faaliyet programının haricinde düzenlenen özel yarışların önemi giderek artmaktadır. Sporcular için altın değerindeki bu yarışlardan en önemlilerinden biri de Pazar günü Manisa’nın Kent Ormanında oldukça güzel ve yarış için son derece elverişli bir havada,  80′ e yakın dağ  bisikletçisinin katılımı ile  gerçekleşti. Elit bayanlarda ve elit erkeklerde favoriler bu sene de iddialı olduklarını göstererek yarışı kendi kategorilerinde rahatlıkla aldılar. Elit erkeklerde Bilal Akgül 01.15.01 ile birinci olurken elit bayanlarda ise 2011 senesinin Türkiye Şampiyonu Esra Kürkçü 01.03.10 ile kolay bir birincilik aldılar.

 

 

Manisa Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışları olarak 2008 yılında başlayan yarışlar her sene dağ bisikletine daha fazla katkı vererek geliştirildi. Yarışlar 2009 yılında Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası olarak düzenlendi,  2010 yılıda ise  Atatürk – Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışı  adı altında  ITU – Class 1 kategorisini de gerçekleşmişti. Parkur birçok yabancı sporcunun ilgisini çekmişti, ertesi sene yani 2011 yılı bisiklet sporu için oldukça ilgi çekici bir yıl olmuştu. Hepimizin hatırlayacağı üzere, Türk sporcularına 2012 Olimpiyatlarını için puan toplamak amacı ile 15  adet   UCI yarışı gerçekleştirilmişti. Maalesef  Olimpiyat puanları toplayamasak da, ülkemize gelen yabancı sporcuların sayısını ve bir çok güzel yarış düzenleyerek onların puanlarını arttırmıştık. Bunlardan biri de yine yenilenmiş ve daha keyifli hale getirilmiş 4.8 kmlik parkuru ile Manisa Spil Lions Yarışları olmuştu. Hatırlarsınız, Macar Şampiyonlar Andras Parti’nin ve Barbara Benko’nun fırtına olup estiği paraları ve puanları topladığı yabancıların bize toz yutturduğu bir yarış olmuştu.  Yine hatırlayacak olursanız o yarışta bizim Türk bisikletçilerinin nerede olduğunu çok net bir şekilde görmüş Macar, Yunan, Rus, Portekiz  bisikletçilerinin bu parkurlarda ne kadar ilerlediğine hep beraber  şahit olmuştuk.

 

Bu sene yapılan ve uluslararası düzeyde gerçekleşmeyen bu yarışta  elbetteki bunu test etme şansımız olmadı. Ancak ülkemizin gururu olması gereken  sporcularımızın son durumunu, bu son derece güzel hazırlanmış parkurda yakından gözlemleme şansımız oldu.

 

 

2012 yılında yapılmayan, bu gün yine  teknik seviyesi yüksek iniş ve çıkışlarının olduğu dayanıklılığın test edildiği segmentleri ve 180 derecelik dönüşleriyle 4.8 km lik Manisa parkuru  (ama) bu kez sadece kendi spocularımız için 8 ayrı kategoride yarış düzenlendi ve toplam 10.000 TLik para ödülü dağıtıldı.   

 

Ülkemizin zor günler geçirdiği şu günlerde yarış ve yarış sonuçlarına geçmeden, bu yarış için dört şeyi hemen belirtmek istiyorum.

 

  • Yarış parkuru, hazırlanışı hakemlerin profesyonelliği çipli sistemin, yemeklerin, kalışların, ortamdaki güne uygun makul düzeyde tutulan gösteri dahil her şeyin düşünüldüğü bu yarış kesinlikle yine çok başarılı bir oganizasyondu. Maalesef istenilen katılım sayısı yine bazı sebeplerden dolayı azdı ama sporcu kalitesi yeterliydi diyebiliriz.  

 

  • Sporcularımız genel olarak mutsuz, formsuz ve isteksiz, olsa da o olur-olmasa da olur modundaydı. Sezona girmemize rağmen kesinlikle yarış sezonuna ve uluslararası yarışlara hazır değiller. Geçen senenin bir çok başarılı dağ bisikletçisi, hatta şampiyonları  bu sene sponsorları ve kulüpleri tarafından öksüz bırakılmış gibi bir durumdalar ve bunun moral bozukluğu çoğunun yüzünden okunuyor.

 

  • Rotwild gibi Türkiye pazarına güçlü giren firmalar ve Türkiye pazarında yerini kaybetmek istemeyen firmaların desteklediği sporcular ise sponsorlarının reklamlarını ellerinden geldiğince yaptılar. Bu anlamda, sponsor destekli sporcular diğer sporcularımızdan daha fazla motive olarak yarıştı. Para ödülünün de her kategoride yüksek olduğu bu yarışta oldukça hırsla yarıştılar elbette bu da sonuçları etkiledi.  

 

  • Özellikle 2011 yılında sporculara yapılan yükleme  ve 2012 nin ikinci yarısından itibaren Olimpiyatlara gidemeyişimizin verdiği moral bozukluğu, Sponsorların elini eteğini çekmesi, büyük iddialarla sporculara destek olan kulüplerin kapanması, fikstürsüzlük  moral bozukluğunun dışında beraberinde bir çok sporcumuza hedefsizliği de getirmiş durumda.

 

 

Sabah saat 10.30 da başlayan yarışlarda yıldız erkek, yıldız bayan,  master erkek +40 ve +50 kategorisindeki sporcular parkurda pedal çevirdiler. Katılımın azlığı nedeniyle elit bayanlar startı sabaha alınarak saat 12.30 da junior erkek  ve +30 master erkeklerin startı ile beraber verildi. Günün en önemli yarışı olan elit erkekler ise öğleden sonra diğer yarışlarda olduğu gibi start loop yapılmadan verildi.

 

 

 

 

 

Sabah yapılan yarışlarda Türkiye Şampiyonumuz Esra Kürkçü parkurda 3 tur atarak 01:03:10 ile çok rahat bir birincilik  elde etti  ve her yarışta biraz daha iyi gördüğümüz İrem Aslan 01:20:10 ile ikinci Rafiye Başat ise 02:07:07 ile üçüncü oldu.

 

Esra Kürkçü

 Manisa Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışı’nı Türkiye Şampiyonları Aldı
 Manisa Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışı’nı Türkiye Şampiyonları Aldı 

İrem Aslan


Junior erkeklerin 4 tur attığı yarışta Yunus Emre çok başarılı bir yarış çıkararak başından sona önde götürdüğü yarışı 01:10:58 ile birinci bitirdi, Tolga Akdeniz  01:14:44 ile ikinci Muhammet ise 01:32:00’lık derecesiyle üçüncü oldular. 

 

Yunus Emre (Atilla Bisiklet)

 
Bir kaç sene öncesine kadar dağ bisikletinin belki de en heyecanlı kategori olan 30+ da da istediğimiz heyecanı göremedik bu yarışta gözlerimizin aradığı bir çok isim start almaması bizi üzdü, ancak Halil Korkmaz’ın  takımı olan Şampiyon Bisiklet’in sporcusu Ali Çakır bu kategorinin bu yarışa en hazır ismi olarak göründü ve  yarışı 01.16:00 la birinci bitirirken EgePedal Spor Kulübü‘nden  Turgay Germen yaşadığı kazaya ve antrenmansızlığa rağmen yarışı 01:16:49 ile ikinci olarak bitirmesini bildi, bu kategorinin her zaman iddialı ve güçlü ismi  Oğuz Özçelik ise  01:32:00 luk derecesiyle üçüncü olarak sponsorunun markasını kürsüye taşıdı.

 

Ali Çakır

 

Turgay Germen

40+ da ise dağ bisikleti sporunun en önemli isimlerinden Bora Tirki her zaman olduğu gibi 3 turu 01:01:10 ile tamamlayarak birinci oldu, yine dağ bisikletinin vazgeçilmez simalarından Erol Özbey  01:05.48 ile ikinci olurken Sedat Avcılar 01:14:30 ile üçüncü oldu.

 

Bora Tirki 

50+ da ise hemen hemen hiç bir yarışı kaçırmayan Yüksel Demiral iki turu 01:10:18 de tamamladı ve birinci oldu yine bu kategorinin genç isimlerinden ve katıldığı her yarışı tamamlayan Yalçın Nişancı 01:11:00 ile ikinci olarak kürsüde kendine yer buldu ve para ödülünü almayı hak etti.

 

 

Oldukça çekişmeli geçen yıldız erkeklerde ise Emre Çeviker başından sonuna kadar göz doldurduğu  yarışta iki turu 37:59 gibi oldukça hızlı tur zamanlamasıyla geçerek birinci olurken Ali berkay 41:03’le ikinci Alpay Yetiş ise üçüncü olarak yarışı tamamladılar.

 

 

 

Günün en önemli ve son yarışı elit erkekler startı öğleden sonra saat 14:00 da verildi, birincinin 650 TL aldığı, Türkiye’nin  önemli dağ bisikleti sporcularından A.Kadir Kelleci’nin olmadığı yarışta  BrisaSpor’lu Türkiye Şampiyonumuz   Bilal Akgül 15:55 lik  attığı ortalama tur hızı ile  gençlere daha iyi hazırlanmaları gerektiğinin güçlü bir mesajını vererek 01:15 01 ile birinci olurken hakkı ile yarışın en büyük para ödülünü aldı.

 

Bilal Akgül

 

İsmail Demir – Günay  Aktaş


İkincilik ise dağ bisikletinin en önemli isimlerinden İsak Ünal‘ın oldu, geçen sene  yitirdiğimiz Maraton Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonumuz Halil Korkmaz’ın dağ bisikletine kazandırdığı ve bu sene Agit Salman gibi BrisaSpor’la yollarını ayıran isak Ünal oldu.  İsak bir  Alman teknoloj devi ve dünya markası olan yeni sponsoru Rotwild’in  Türkiye pazarını nedenli önemsediğini bilerek, aynı zamanda kendisinin doğru isim olduğunun bilinci ile ve yurt dışı yarışlarına da kısa bir süre içerisinde hazır olacağını aldığı 01:20:10’luk derecesiyle, yarışta göstermiş oldu.  Tekniği ve gücünün ileride neler yapabileceğini kanıtladı.

 

 

 

 

İsak Ünal 


 

 

İlerisi için Türkiye dağ bisikleti sporunun başarılı olup olmayacağının göstergesi olabilecek bir kaç genç  isimden biri olan yeterli destek alındığında bir dağ bisikletçisinin neler yapabileceğini göstermiş oldu.  İsak Ünal 2011 de aynı parkurda yaşadığı şansız kazanın hıncını bu kez güçlü sponsoru  Rowild markası ile yarışarak kırdı.

 

 

Ne yazık ki İsak için söyleyebileceğimiz şeyleri geçen senenin U23 Şampiyonumuz Bayram Eroğlu için söyleyemeyeceğiz, tüm zorluklara tüm desteksizliğe rağmen yarışa asılan Bayram Eroğlu dağ bisikletinde onu unutanlara adeta şamar gibi bir tokat attı ve yarışta yaşadığı tüm zorluklara imkansızlıklara inat  İsak Ünal‘ın arkasından 01:20:35 ile üçüncü olmasını bildi.

 


Bayram Eroğlu 

Yarışta gözlemlediğimiz bir hususu tekrar etmeden geçemeyeceğiz, bir çok önemli sporcumuz  belki de sezon öncesi yaşanan gelişmeler ve takvimsizlik yüzünden ne teknik-kondüsyon olarak,  ne motivasyon olarak ne de mental olarak ulusal ve hele ki de uluslararası yarışlara hiç ama hiç hazır değiller, para ödülünün de olduğu bununla beraber hiç denecek az olan  takvimdeki yarışlar haricinde yapılan altın değerindeki bu yarışa bile neredeyse katılmış olmak için katıldılar diyebiliriz.

 

Agit Salman 


Hamza Kansız

Bununla beraber Manisa Spil Lions Kulübü’nün önderliğinde  gerçekleştirilen bu yarışta belki de Türkiye’nin dağ bisikleti sporcusunun dayanıklılığın bir miktarda tekniğinin test edildiği en zevkli parkurlarından birinin hazırlandığı bu yarışta  sporcuların tüm ihtiyaçları da dahil hemen hemen her şeyin düşünüldüğünü Valiliğin Belediyenin ve İl Gençlik ve Spor Müdürlüğününde gerekli katkıları vererek bir çok organizasyona parmak ısırttıran bu yarışta tek eksik yine her zaman ki gibi  orada olması gereken ama saatlerce konuşulacak bir takım sebepler ile orada olmayan, olması için gerekli bisiklet mentalitesine yıllarca yatırım yapılmayan veya yapılamayan halkımızdı.

Başta Manisa Spil Lions Kulübü’nü ve değerli yöneticilerini organizasyonun yapıldığı ilk yıllardan beri organizasyonun başarıyla gerçekleşmesini sağlayan Perşembe Akşamı Bisikletçileri hareketinin ve derneklerinin mimarı Muhlis Dilmaç‘ı yine Birol Toraman, Siper Özdol önderliğinde yılmadan usanmadan bir çok parkurun ve bu parkurun hazırlanmasında, yarışın sağlıklı geçmesinde emeği olan, çipli sistemin bu yarışa da gelmesine olanak sağlayacak özverili yaklaşımı sağlayan Sadık Emin Karan ‘ve ekibini yine  hakem ve hocalarımızı ve onların çalışkan öğrencilerini, yüreği ile eli ile katkı koyan dağ bisikletinin görünmez aslanlarını tüm içtenliğimizle selamlıyor önlerinde şapka çıkarıyoruz.

 

 

Anneler günün yaşandığı ve ayrıca acımızın çok derin olduğu şu günlerde her şeye rağmen tüm sevdiklerini bırakarak orada olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

Seneye görüşmek üzere…


Sonuçlar:

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/dag-bisikleti-mtb-yarislari/Spil-lions-1.pdf:550:0]

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/dag-bisikleti-mtb-yarislari/Spil-lions-2.pdf:550:0]

[View:http://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/dag-bisikleti-mtb-yarislari/Spil-lions-3.pdf:550:0]

Yarış ile ile ilgili videomuz ve röportajlarımızı, yarış’a ait görsellerimizi Fotoğraflarımız  bölününden takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Halil Korkmaz

 

 

Fotoğraflar: Özgü Özdemir

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın