Manisa MTB Cup 2012 Yarışı

05/03/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

 

[View:http://vimeo.com/38430729:550:0]

Dağ bisikletinde Olimpiyat öncesi puan toplama süreci ara vermeden devam ediyor. Senenin  altıncı dağ bisiklet yarışı  UCI Class 2 olarak Manisa Kent Ormanında geçen yıl düzenlenen parkurun çok az değiştirilmesiyle elde edilmiş yeni krokisinde gerçekleştirildi. Hava durumu güneşe hasret kaldığımız şu günlerde içimizi ısıttı. Pazar gününü fırsat bilen Manisalılar hem piknik yaptılar hemde bu güzel spor mücadelesini izleme şansı buldular. Yarışma startı Manisa Kent Ormanında gerçekleşti. Sporcular yokuşlu bir start ile  genel olarak sporcular tarafından beğenilen parkurda ilk turu kısa diğerlerini ise normal turladılar. Elite Erkekler  6, Elite Bayanlar ise  yarış boyunca 4 tur attılar ve yarışmaya toplamda 28 sporcu katıldı.

 

 

 

Adana yarışının birincileri Elit Erkeklerde Rus  Evgeniy Pechenin ve Elite Bayanlarda ise aynı takımın Rus Sporcusu  Anna Konolova yine çok rahat bir birincilik elde ettiler.

 

 

 

 

Yarışma parkuru bol yokuş çıkışları ve virajlı inişleri ile sporcuları zorlayan bir yapıya sahipti. 5km’ye yakın olan parkurda geçen yıl kazaların yaşandığı merdiven inişi kaldırılarak kısaltmaya gidildi ve bu seneki yarışta neyseki talihsiz kazalar yaşanmadan an bu zorlu mücadele gerçekleşti. Yarışmadan önce hava durumu raporlarından  kısmen  kar gözüken parkur güneşin çıkmasıyla birlikte tabiri caizse pamuk gibi bir ortamda yarış oldu ve pırıl pırıl açan Güneş ile hava şartları yarışa oldukça uygun bir hale geldi.

 

 

 

Türk ve yabancı sporcuların yarışmaya olan ilgisi oldukça azdı. Kıbrıs’ta bulunan Bilal Akgül, Abdülkadir Kelleci, Esra Kürkçü ve Semra Yetiş’in olmayışı belkide kürsüyü ve puanları yabancılara kaptırmamızda bir etkendi.Toplamda 24 Elite Erkek ve 4 Elite Bayan sporcuyla start verildi. Rus Forward Udmurtia Takımı hemen hemen her yarışa katıldığı gibi bu yarışa da tam kadro geldi. 

 

 

 

 

 

Ülkelerine dönmeyen ve ülkemizde hem kondisyon kampı yapıp hemde yarışlardan puan toplayan örnek bir takım. Kıbrıs Rum kesiminden çalıştırıcısı ile birlikte gelen Vasilis Adamou ise olimpiyat puanlarına oldukça ilgi gösterdiği belli oluyor. Hem Kıbrıs’ta yapılan yarışlara hem de ülkemizdeki yarışlara eksiksiz katılmaya çalışıyorlar. Yabancıların puan için bu kadar çabalamasına karşın Türk sporcuların puanları kaçırması üzücü.

Bununla beraber yarışın bizce kayda değer bir diğer gelişmesi de yarışa bu sene İzmir’de  kurulan ve yol bisikleti yarışlarına katılan Ege Pedal Spor Kulübü Sporcularının artık dağ bisikleti yarışlarına da katılıyor olmasıydı. Bisan Spor  Kulübü’nün de yakın bir zaman içerisinde önce yol ve sonra da dağ bisikleti branşlarını tekrar açarak faaliyete geçeceğinin müjdesini de vererek İzmir’lilerin yüzünü güldürelim. 

 

 

 

 

 

Yarışmada Kıbrıs Rum Kesiminden 1 sporcu(Vasilis Adamou) ve Yunanistan’dan 1 sporcu Harun Molla (Charoun Mollaahmetalioğlu) yer aldı. Ayrıca Harun (Charoun)  2011 Yunanistan U-23 Şampiyonu BirsaSporlu İsak Ünal Salcano Factory Team’den Yusuf Çabık ile  yapmış olduğumuz röpörtajları  videomuzda izleyebilirsiniz.

 

 

Yarışma startı saat 12:00’de Manisa Kent Ormanında verildi. Yarışmacılardan çok seyircinin olması güzel ve biraz da düşündürücüydü. Galiba Türk sporcular soğuk havaları pek sevmiyorlar.

Yarışma öncesi yurdun yine  hemen hemen her yöresinin kara kışa yakalalanmasının ve ulaşım şartlarının ağır olmasının katılımı olumsuz yönde etkilediğini düşünüyoruz. Kış aylarındaki diğer yarışmalarda da bu nedenle yaz aylarına oranla katılım azdı. Ayrıca yarışmanın sadece elite kategorilere hitap etmesi diğer kategorilerin (Junior-Master) açılmayışı ve Kıbrıs Sunshine Cup nedeniyle yarışın Class 2’ye taşınması katılımın azalmasında büyük etken, aynı parkurda geçen yıl yapılan yarışta bu yılki yarışın iki katı sporcu ve bol seyirci vardı, mevsim ve kategori eksikliği katılımı etkiledi.

 

 

 

 

Gelelim yarışmaya Start’tan itibaren sporcular yokuş yukarı eforlarının zirvesinde tırmanışa geçtiler yaklaşık 700 metre aralıksız tırmanan sporcular arasında çekişme yoktu ancak orta süratte nabzı tavan yaptıracak bir çıkış vardı. Dar yola girinceye kadar sporcular kendilerine yer bulabilmek için büyük çaba gösterdiler. Yokuş boyunca sporcuların soluk ve dişli sesleri birbirine karışıyordu.

 

 

Daha öncede belirttiğimiz gibi ilk tur kısa diğer turlar tam tur atıldı. Kısa turun atılmasındaki neden dar yola girişteki yığılmayı engellemek ve rahat bir yarış şartları oluşturmak. Yarışmanın çoğu kısmı çıkıştan oluştuğu için zorlayıcıydı dayanıklılığa hitap eden bir parkur. Rampalar sonlanıp inişe geçildiğinde sporcular kayalıklı engebeli sert dönemeçli bazı yerleri kaygan virajdan çıkmamak için sporcuların çabaladığı, dere geçişli inişlerden duvarı andıran çıkışları olan orta düzeyde teknik parkurdu. Sporcular çıkışlarda kaybettikleri zamanı inişte kazanmak için oldukça hızlı indiler. Bu durum da izleyicilere adrenalin dolu anlar yaşattı hemen hemen her ağacın arkasından bir spor sever fotograf makinasyıla bu güzel anları ölümsüzleştirmek için çaba gösteriyordu.

 

 

 

 

 

Başlangıç’tan itibaren yabancı sporcular zorlanmadan zirveyi ele geçirdiler. Rus Evgeniy Pechenin 6 tur atarak 1:37:35’lik süresi ile yarışmayı en iyi dereceyle bitiren sporcu oldu sporcuda yarışma sonrasında gayet rahat ve yorgunluk belirtisi yoktu yarışmaya iyi hazırlandıkları anlaşılıyordu. Ardından Kıbrıs Rum kesimi sporcusu Vasilis Adamou 1:38:30’luk süresiyle ikinci sırayı aldı. Yarışma boyunca kendini zorlayarak örnek bir performans gösteren  İsak Ünal 1:43:05’lik derecesiyle Elite Erkekler kategorisinde 3.oldu. İsak yanlız kaldığı için yabancılara karşı taktik geliştiremedi. Ancak Brisa sporun çok şey beklediği İsak tek başına güzel bir yarış çıkardı. Adana yarışının başarılı ismi Bayram Eroğlu ve yine iyi bir derece beklediğimiz Hamza Kansız ise kendilerinden taraftarlarının beklediği sonucu alamadılar.

 

 

U-23 Erkek’ler sonuçları ise her iki kategoride de dereceye giren İsak Ünal birinci olurken ikinci 1:44:14’lük derecesiyle Hamza Kansız üçüncü 1:57:48’lik derecesiyle Bayram Eroğlu oldu. Bayram yarışma öncesi geçirdiği gripal enfeksiyon yüzünden  Adana’da gösterdiği performansı bu yarışta göremedik. Çoğu sporcuda bu durumdan şikayetçiydi hava değişimi sporcularımızı etkiledi. Hava ve rakım değişiklikler bir çok yarışta olduğu gibi bu yarışta da bazı sporcuların performansını olumsuz  olarak etkiledi. Hamza Kansız’da bir kaç yarıştır performansta durağanlık gözlemliyoruz umarız ilerleyen yarışlarda kendiside bu durumu fark eder ve performansını geliştirir. Yarışmaların kış aylarında olması anlık hava değişimleri ve sporcuların hava şartları nedeniyle antrenmanlarındaki aksamalar soğuk algınlıkları gibi nedenler ulaşımdaki zorluklar hepsi birer olumsuz etken ilerleyen yarışlarda daha iyi sonuçlar alınacağına gönülden inanıyoruz. İsak Ünal geçen sene bu yarışmada talihsiz bir kaza geçirmişti ve parmağından sakatlanmıştı bu yarışta tedirgin de olsa  adeta onun hıncını alırcasına azimle yarıştı. Yarışma sonrası aldığı sonuçtan dolayı oldukça mutluydu.

 

 

Bayanlarda ise yok denecek kadar az sporcu olması çekişme ve yarışma ruhunun yaşanması adına oldukça üzücüydü. 4 kişilik start ile başlayan yarışta sıralama nasıl başladıysa öyle sonlandı diyebiliriz.. Tabiki yarış içerisinde ufak çekişmeler yaşandı sporcular ön sıralara yerleşmek adına büyük çaba gösterdiler. Eda Konuk  yarışma boyunca Rus rakibi ile başa baş mücadele içerisindeydi soğuk algınlığı onuda etkilemiş olacak ki birinciliği rakibine kaptırdı. Sonuçlar ise şu şekilde Rus Anna Konolova 1:25:23’lük derecesiyle ilk sırayı alırken,  Eda Konuk 1:41:46’lık derecesiyle ikinci, Merve Pelin Bayram ise 1:46:08’lik derecesiyle üçüncü oldu. Dereceye giren ve olimpiyat puanı toplayan tüm sporcularımızı kutluyoruz önümüzdeki yarışlarda daha iyi sonuçlar alınacağına gönülden inanıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr olarak takipçilerimize ve okuyucularımıza oldukça sağlam bir  kadro ile sizler için çalışarak bol fotograf ve video destekli bir sunum hazırladık.

 

Yarışmanın Resmi Sonuçları için buraya tıklayınız.

Manisa yarışının tüm fotoğraflar için buraya tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın