Manisa 2010 MTB Cup Dağ Bisikleti Yarışı ve Macar Fırtınası

20/09/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FRİlk olarak Kasım 2008’de Manisa Kent Ormanı’nda organize edilen Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışları, 2009 yılında Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası olarak düzenlendi, daha sonra  2010 Mayıs ayında Atatürk – Spil Lions Dağ Bisikleti Yarışı adı altında yine aynı parkurda Manisa’da yapılan özel bir yarış olarak başarı ile tekrarlandı.  Bu sene aynı yine aynı yerde ikincisi düzenlenen yarışın bu Pazar günü yapılanı ise  bir kaç kademe daha yukarıya çıkartılıp ITU – Class 1 kategorisini de alarak birçok yabancı sporcuya ev sahipliği yaparak başarılı bir yarış organizasyonu olarak gerçekleşti.

  


Tüm kategorilerde sadece 51 sporcunun katıldığı, Elitler için oldukça iyi puan veren yarışa katılan yabancı yarışçılar  yine puanları ve para ödüllerini topladılar. Yarış sonunda yabancılar az yarışmacının katıldığı bu güzel yarışa katılmış olmaktan son derece memnun ayrıldılar. Elit Erkekler’de Bilal Akgül, Elit Bayanlar’da ise Semra Yetiş’in üçüncülükleri gün sonunda yüzümüzü güldüren sonuçlar oldu.   


Aslında 12 Eylül’de gerçekleşmesi planlanan ancak referandum yüzünden ertelen ve katılımın son derece az olduğu bu yarışta bu kez ciddi bir eksik yoktu. Yarış öncesi organisazyonun yönetiminden, parkurun hazılanmasına, yarışın çiplerinden hakemlerin sayısına, gayretine ve teknik donanımına kadar organizasyon son derece başarılı olarak gerçekleşti. Belki de bu senenin en güzel yarışlarından birini Manisa’da görmüş olduk. Ancak yine her kategoride sporcu katılım sayısının ciddi olarak azlığı hatta 40+ Masterlar’da sadece bir sporcunun yarışa katılması ve maalesef teknik sonunlar neticisinde  yarışı bırakması dolayısıyla bu kategoride kürsünün olmayışı son derece üzücüydü. Yine bu güzel organizasyona rağmen halkın olmayışı, ilgisizliği her zamanki gibi düşündürücü oldu.

Dağ bisikleti için güzel sayılabilecek güneşli bir havada 4.8 km’lik parkurda gerçekleştiren yarışın tüm kategorilerinin startıi katılımın azlığı nedeniyle sabah saat 10:00’da verildi. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin katılmadığı, beş yabancı ülkeden gelen sporcuların katıldığı yarışlarda Elit Erkekler ve U23 Erkekler kategorileri 7 tur, Elit Bayanlar ve Genç Erkekler 5 tur, Yıldız Erkekler ve Masterlar 4 tur attılar.  Ülkemizde görmeye alıştığımız Ukraynalılar, Ruslar, Polonyalılar, İsviçreliler, Kıbrıslılar, İsrailliler, Sırplar, Hollandalılılar, Slovaklar, Çekler, İran vb ülkelerden sonra şimdi de süper Macarlar’ı bu yarışta seyretme şansına sahip olduk.
  

Halil Kormaz, Yasin Yaman, Serkan Çalıcı, Aram Tabar, Muammer Yıldız, Kamil Akalp, Kamil Alev, Abdurrahman Dandal, Yılmaz Kanat gibi artık giderek parkurlarda göremez olduğumuz  ve UCI kuralları gereği Elit kategorisinde yarışması gereken, eski deyimiyle bir çok Elit B yarışçısının yine olmadığı bir yarış izledik

Bu yarışta yarışın başlangıç çizgisinde ikinci sırada yer alan Macaristan Şampiyonu formasını giyen sporcuyu ilk kez görüyorduk ancak birinci turun sonundan itibaren yarış sonuna kadar hep onu ilk sırada gördük.  Yarışın galibi olan Andras Parti, Bilal Akgül’ün de katıldığı 2008 Pekin Olimpiyatlarında 21. olmuş. Yarışın başlamasıyla beraber her zamanki gibi sporcular teknik inişe ilk sırada girmek için sıkı bir mücadele verdiler. İlk turun ortalarından itibaren bu sene yapılan Kapadokya Göreme Yarışı‘nın ikincisi Yunan Periklis İlias, İsviçre’li  Benjamin Buchi, Bilal Akkgül ve Macar Andras Parti den oluşan dörtlü birbirinin peşi sıra ilk turda yer liderlik için yarıştılar. Birinci turun sonundan itibaren yarışın liderliğini bırakmayan ve kontrollü bir şekilde arayı sürekli açan Macar Andras Parti 01:43:28 ile çok rahat bir birincilik elde etti. İkinci turdan itibaren yarışın ikincilik kürsüsüne ortak olan bir diğer başarılı Macar Sporcu Szillard Buruczki 01:46:59 ile ikinci ve yarışın sonlarına doğru performansını arttıran şampiyonumuz Bilal Akgül ise 01:48:24 ile üçüncülüğü aldı. 4. turda arka lastiği patlayan Yunan İlias ise 5. turun başında teknik yardım alarak arka tekerini değiştirdi ancak bu sorun ona bu yarışta oldukça zaman kaybettirdi. Son turda çok gayret gösterse de Yunan sporcu yarışta 01:49:53’lük derecesi ile dördüncü olabildi. Kapadokya’nın Şampiyonu Kıbrıs Rum Kesimi’nden Vasilis Adamou ise 01:53:45 ile ancak yedinci olabildi. İkinci en iyi Türk sporcumuz ise 01:54:35’lik derecesi ile sekizinciliği alan Abdulkadir Kelleci oldu.


Üçü yabancı dokuz yarışçının katıldığı Bayanlar kategorisinde ise yarışın başından itibaren Macar rüzgarı öyle bir esti ki, seyirciler için inanılmaz keyifli anlar sundu. Elit Erkekler’den yaklaşık üç dakika sonra start alan bayanlar yine sıkı bir tempo ile teknik inişe daldılar. Başından itibaren bir çok Elit Erkeği de geride bırakan Barbara Benko arkada bir rakibi olmaksızın kendi temposu ile yarışı sürükledi ve aldı. Diğer yarışçılar kürsünün sadece sonrası, ikinci ve üçüncü basamağı için kendi arlarında çekiştiler. Yarışın birincisi Macar Şampiyon Barbara Benko’nun performansı herkese parmak ısırttı. En yakın rakibine 10dk fark atan süper Macar sporcu 01:34:30’luk dercesi ile  Manisa Kent Ormanı Parkuru’na adını altın harflerle yazdırdı.

İkinci turun sonundan  itibaren atak yapan bir diğer Macar Ezter Doza ise 01:44:56 ile ikinci oldu. Bu sene sezon başında yurda dönen Semra Yetiş ise sezonun en iyi yarışını çıkartarak yarışın üçüncü turundan itibaren yaptığı atakla Türkiye Şampiyonumuz Esra Kürkçü’yü geçti ve 01:46:49 ile üçüncü oldu. Sağ dizindeki ağrı nedeniyle performans kaybettiğini söyleyen Esra Kürkçü ise 01:51:55 ile dördüncü oldu. Yarışın başındaki temposu ile iddialı görünen, bu sene Alanya ve Pononezköy yarışlarını alan İsrailli yarışçı Inbar Ronen, yarış esnasında parkurda teknik sorunlar yaşadı, temposunu kaybetti ve 01:56:36’lık derecesi ile beşincilikle yetindi. Elit Bayanlar’da yarışan ve bir tur yemesine rağmen başarılı bir yarış çıkartan genç bayan sporcumuz Eda Konuk’un performansı ve tekniği izleyenleri memnun etti. 


  

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın