Leadville 100 Eleme Yarışının Galibi Lance Armstrong

10/08/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Yol bisikletinin efsaneleşmiş en büyük ismi Lance Armstrong, FransaTuru’ndan elini eteğini çekse de sporun ve bisiklet sporunun hala içindekalmaya devam ediyor. Ne kadar ileri seviye ve dayanıklı bir sporcu olduğunukatıldığı zorlu yarışlardan görmek kolaylıkla mümkün.

Geçtiğimiz günlerde ünlü Leadville 100 mil yarışının eleme etabı startındabüyük bir sürpriz yaşatarak son anda (yarışa tam bir dakika kala!)yarışçıların arasında yerini alan ve izleyenlere boy gösteren LanceArmstrong, herkesi sevindirdi. Crested Butte dağının etekleri civarındakoşulan yarış, sabahın 6:30’unda başladığında  201  iddialı isim yarışalanındaydı. Fakat Armstrong’un son dakikada görünmesi gerçekten herkes içinde sürpriz oldu.

Şehir merkezinden geçen yarışın startından bir görüntü 

Muhteşem dağ manzarası ve tertemiz havada gerçekleşen Leadville 100yarışının hem maraton bisikletçilerine hem de ultra-atletlere hitap eden ve63 mil’de 7500 feet’lik dikey irtifa kazanımı olan önemli bir dayanıklılıkyarışı olduğunu hatırlatmalıyım. Yarışın varolan ününün artmasında elbettegeçtiğimiz yıllarda Lance Armstrong’un da katılmasının payı büyük. 1994yılından bu yana düzenlenen Leadville 100’ün yüksek irtifalı zorlu parkuru,Floyd Landis, Dave Wiens, Lance Armstrong ve Levi Leipheimer gibi büyükisimleri de kendine çekmekteydi.

Yarışın logosu 

2009 yılında Armstrong’un 6:28:50’lik başarısından bir yıl sonra LeviLeipheimer 6:16:37’likderecesiyle bu dereceyi egale etmişti. Leipheimer’i tanımayanlarınız içinbirkaç link deverelim.

Armstrong, 2009 Leadville galibiyeti fotoğrafı

Bu yılki eleme etabında ise Armstrong 63millik parkurda 4:32:21 ilebirinciliği kimseye kaptırmadı. 201 katılımcıdan 100 tanesi asıl yarışagirmeye hak kazanırken, ön gruptaki bayanların performansı takdire değerdi.

Son iki yılın bayanlar şampiyonu Rebecca Rusch, bu yıl da Leadville’degeleneği bozmadı ve 40-49 yaş bayanlarda 1. geldi. Genel klasmanda 4. gelenRusch, yarışın galibi Armstrong’un sadece 19 dakika arkasında bitirdi! Bubelki herhangi bir dağ bisikleti yarışı için olağan sayılabilirken,Leadville 100 gibi zorlu ultramaraton arazi etabı yarışı gözönünealındığında büyük bir başarı olarak görülebilir.

 Yarışın bitimine 10 km kala Greg Krause’u, Scheefer ve Armstrong’un 1.5dakika önünde giderken görüyoruz

Asıl yarışa girebilmekten bahsetmişken, kendi yaş grubunda iyi birsıralamada yer alabilen veya yarış sonrası yapılan çekilişte kazananlardanoluşan toplam 100 kişi, Leadville 100 yarışına katılmaya hak kazanıyor.

 

Armstrong’un geçen yıl Leadville’de kullandığı Trek Top Fuel, bu yılyerini 29″ sabit kadrolu bir modele bıraktı

Armstrong, 40-49 yaş grubunda birinci gelse de, yarış sonunda verdiğidemeçte katıldığı 63 millik eleme etabının eğlenceli olduğunu fakat ikihafta sonra gerçekleşecek olan asıl 100 millik yarışa katılarak acıyı tekraryaşama konusunda hiç niyetinin olmadığını belirterek, “Artık yaşlıyım veemekliye ayrıldım” diye ekledi. 29″lik bir sabit kadrolu dağ bisikletiyleyarışa katılan Armstrong, ikinci bitiren Greg Krause’nin 3 saniye önündefinish çizgisini geçti. Kendini çok hissettiğini söyleyen Armstrong, soninişte rakibini geçerek avantaj sağladığını ve buna kendisinin deşaşırdığını paylaştı. Yarışın ertesi günü tweeter’dan hayranlarına seslenenArmstrong’un sözü “Kendimi kamyon çarpmış gibi hissediyorum” oldu.

Organizasyon o kadar başarılı bir şekilde yapılıyor ki, bir yıl katılan enazından iki yıl daha bu yarışa katılmaya çalışıyor. Yarışmanın yapıldığıCrested Butte Mountain Resort ise, içinde barındırdığı kolay seviyedekiarazi parkuruyla turist bisikletçiler de dahil olmak üzere her bisikletçitürüne hitap ediyor. Specialized firması, Crested Butte’daki bu tesisiniçinde müşterilerine bisiklet modellerini test etme imkanı sağlıyor.Testlerde en pahalı ve en ileri teknolojiye sahip modelleri denemenizmümkün. Test ücretleri 10$ ile 90$ (4 saatlik sürüş + macera etkinliği +kurs eğitimi) arasında değişiyor. Ayrıca tesiste bir de bisiklet okulubulunuyor. Eskiden ölü bir toprak arazi olan bu bölgeyi böylesine akılcıprojelerle canlandırmak elbette yörenin ekonomisi ve tanınmışlığını katlamışdurumda.

Yarışın kendi ünü bir yana eleme etabındaki sürpriz büyük isim Armstrong’unboy göstererek 1.likle bitirmesi üzerine yarışmak için fazla yaşlı olduğunuve bisiklet yarışlarında emekliye ayrıldığını seyircilere hatırlatması, asılyarışta acaba kazanan kim olacak diye soru işareti oluştururken sonucunuyakında Cyclingtr’da sizlerlepaylaşıyor olacağız.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın