Koombooloomba’nın En Güçlü Yağmur Adamı Urs Huber!

20/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Bugünkü etapta yarışçıların farkını göstermesi için Baldy Dağı’ndaki tek bir zorlu tırmanış yeterli oldu.  İsviçreli maraton şampiyonu Urs Huber’in ise farkını göstermesi yalnızca 30 dakika sürdü. Etabın geri kalan kısmında 70km boyunca yalnız pedallayan güçlü yarışçı avantajını korumayı başarmakla kalmayıp daha da artırdı. Yine yağmurlu bir günün ardından Huber yarışı Bart Brentjens’in himayesindeki Hollandalı Jeroen Boelen’in 4 dakika önünde bitirerek zafere ulaştı. Finiş noktasına gelindiğinde, küçük çadırları üzerine sürekli yağan yağmur nedeniyle yarışçıları oldukça kötü bir gecenin beklediği açıktı. Crocodile Trophy kamp alanına şiddetli rüzgarların da hücum etmesiyle birlikte, yarışçılara gelen habere göre Kuzey Queensland bölgesi son 47 yılın en ıslak Ekim gününü geçiriyordu..

 

.

 

 

Cairns’deki sağanak sel yağışı gibi olmasa da 2. Etap da ağır yağmurlu bir havada gerçekleşti. Gün boyunca aralıksız yağan yağmur üzerine yerel halkın yorumu “Ekim ayı ve kurak bir sezon için oldukça alışılmadık bir durum” oldu. 90 yarışçının, özellikle de handbike kullanan iki bisikletçinin finiş noktasına kırmızıya bürünmüş şeytanlar gibi girmesinin sebebi ise Tully George Ulusal Parkı’ndaki ıslak kırmızı kil tabakasıydı. Neyse ki en azından hava sıcaklığı ideal derecelerdeydi ve startın ardından başlayan tırmanış da yarışçıların kalp atış hızını dolayısıyla vücut sıcaklığını artırdı.

 

 

 

 

“Önceki günün etabını kitapçıktan inceledim ve kazanabileceğim bir etap olduğunu gördüm” dedi Huber. “Kağıt üstünde tırmanış kabiliyeti açısından diğer herkesten daha iyiyim fakat her sene yeni mücadeleciler katılıyor. Daha dünkü nötralize edilen etapta Milka yarışçısı [Jeroen Boelen] ve bir Korelinin ne kadar iyi yarıştığı beni şaşırttı.”

 

 

İki kere Crocodile Trophy zaferi kazanan yarışçı atağıyla gruptan koptu. Çok geçmeden arkasındaki Hollandalı yarışçılar Huub Duijn ve Jeroen Boelen, Belçikalı Mike Mulkens ve Avusturyalı Wolfgang Krenn dörtlüsüyle arasını 1 dakikaya kadar açmayı başardı. Diğer bir Avusturalyalı Josef Benedseder bu dörtlüyü yakalamaya çalışsa da başarılı olamadı. Kevin Hulsmans ise bunu denemeye bile çalışmadı. Tom Boonen’in eski sağ kolu oldukça akıllı ve istikrarlı bir şekilde tırmandı ve inişte yakalamayı umduysa da başaramadı.

 

 

 

Urs Huber’in bireysel çabaları İsviçreli yarışçıya arkasındaki Boelen, Krenn ve Mulkens’e karşı 2 dakikalık avantaj sağladı. Yedi dakika gerisinde ise; takım arkadaşları olan Hulsmans ve Dujin, Koreli Geeni Yong Choi, Avusturalyalı yarışçılar Sokoll ve Benedseder ve sürpriz isim Avusturalya’nın en iyi yarışçılarından olan ve 17. Crocodile Trophy’de Master 1 kategorisinin derecelerini kovalayan Mark Griffin vardı. Bu yüzden Griffin’in 1 dakika arkada bıraktığı diğer Avusturalyalı Masterlar kovalama çabalarına başladılar. Ashley Hayat, Brad Davies, Justin Morris ve Arnott Graeme, Chang Min Park’da yarışın son 35. km’sindeki Griffin-Hulsmans grubunun uğradığı son beslenme alanında durmayarak pedallamaya devam edip grubu geçtiler.

 

 

Bu sırada öndeki gruplarda da performans düşüşleri yaşandı. Finişe doğru mücadelesini vermeye devam eden ve avantajını 3 dakikaya çıkartan Urs Huber istikrarını korusa da, onu kovalayan grup tabiri caizse patladı. Jeroen Boelen “Urs bize göre fazla güçlüydü. Mount Baldy’den sonraki düzlükte bizim üç kişi olmamız bir avantajdı fakat  Mulkens ve Krenn’in fazla güç harcamadıklarını hissediyordum. Fakat son 30. km’de tempo artırdığımda benim hızıma ayak uyduramadıklarını farkettim. O noktadan sonra tek başıma kovalamaya devam etmem gerekti. 3 dakika olan fark 4 dakikaya çıkmıştı ancak şikayet edecek bir durumum yoktu. Dağ bisikleti yarışında bu pek büyük bir fark değil. Huber için şanssız tek bir durum herşeyin değişmesine neden olabilirdi. Bu yüzden sonuna kadar mücadele etmeye devam ettim” şeklinde açıkladı.

 

 

Yağmurda geçirilen 3 saat 16 dakikanın ardından Urs Huber Koombaloomba’ya ulaştı. Genel sıralama birinciliği için konuşmak henüz çok erken olsa da bu dik ve zorlu tırmanışlarda kimsenin onu geçemeyeceği şimdiden belli oldu. Ulusal şampiyonluk formasını, Crocodile Trophy’nin lider mayosu olan  kırmızı mayoyla değiştirmeye hak kazanan Huber “Durumum iyi fakat yarış daha devam ediyor” dedi. “Bugün yaptığımı her gün tekrarlamam imkansız ve 4 daha rahat yarışabilmem için 4 dakikalık farkı daha da artırmam gerekiyor. Göreceğiz…”

 

 

Bart Brentjens yarışıyor olsaydı durum daha farklı olabilirdi. Milka-Trek takımı yarışçısı önceki gün yüksek ateş nedeniyle start almamıştı. Takım arkadaşı Genel klasman ikincisi Jeroen Boelen, “Bugün Bart’ı çok düşündüm” dedi. “Tırmanışlarda Huber’e ayak uyduramasak da geri kalan 70 km’de dayanışma yapabilirdik. İki kişi çok daha hızlı pedallayabilirdik.”

 

 

 

Avusturyalı Wolfgang Krenn yarışı üçüncü bitirdi ve sonuçtan oldukça memnun görünüyordu. “Neden şikayet edeyim ki? Huber ‘kategori dışı’ ve tek yapabileceğim Milka yarışçısına yetişmekti. Finalde podyuma çıkma hayalini kurabilmem için çok erken fakat bunun için çalışacağım. Ama lütfen, hava şartları daha iyi olamaz mı?””

 

Not: Avusturalyalı Ashley Hayat, Brad Davies ve Jessica Douglas M1, M2 ve bayanlar kategorisinde genel klasmanda lider konumdalar. En iyi M3 yarışçısı ise İtalya’dan Pio Tomaseli. Dirk Abeloos’un geçirdiği kazayla birlikte Crocodile Trophy’den bir kişi daha eksildi. Belçikalı yarışçının kalça kemiğinin üst kısmında kırık olduğu bildirildi. Perşembe günü Cairns’de ameliyata girecek.

 

Crocodile Trophy yarın önceden planlanan Gunnawarra yerine Irvinebank’e doğru yol alacak ve yağmur ormanından çıkmış olacak. Bakalım hava koşulları daha elverişli olacak mı…

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın