Julien Absalon Tam Gaz

28/07/2009  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

Bir aylık bir aranın ardından, dünya kupasında heyecan Kanada Quebec’te devam ediyor. Pazar günü (26.07.2009) sporun gerçek buluşma yerlerinden biri olan Mont Saint Anne’de Shimano sponsorluğunda gerçekleşen Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası ile dünya kupası heyecanı, çok hızlı bir başlangıçla geri döndü. 2008 Bayanlar Cross-Country Dünya Kupası şampiyonu, Maxxis-Rocky Mountain takımından Marie-Helene Premont’un evi olan Mont Sainte Anne’de, 1991 yılında dünya kupasının başlangıcından beri, dünya kupası yarışları koşuluyor ve gelecek yıl ikinci kez dünya şampiyonasına ev sahipliği yapacak.

 

Kanada Ulusal Şampiyonu Luna MTB takımından Catharine Pendrel pazar günü bayanlar yarışının galibi olurken, erkekler yarışında Orbea takımından Julien Absalon üstüste dördüncü galibiyetini aldı. Absalon, Specialized Factory takımından Burry Stander’ın 480 puan önünde neredeyse başa çıkılmaz bir şekilde liderliğini sürdürüyor.

 

Bayanların 4 turluk yarışından hemen önce başlayan yağmur, zeminin kayganlaşmasına ve inişlerde bazı kazalara neden oldu. Yerel favori  Marie-Helene Premont ( Maxxis-Rocky Mountain) güçlü bir başlangıç yaparak takipçileri Pendrel, Irina Kalentieva (Topeak Ergon) ve Katerina Nash (Luna MTB Team) ile arayı açtı. Fakat Premont, sık sık mekanik problemler yaşayınca onunculukta kaldı. Pendrel liderliği devralır almaz, parkurun teknik kısımlarında, kendi teknik becerileri sayesinde Nash ve Kalentieva ile arayı açmayı başararak yarışı lider tamamladı. Pendrel’in takipçileri Nash ve Kalentieva, yarışın orta turları boyunca ikincilik için çekiştiler; fakat önceki dünya şampiyonu Kalentieva, tecrübesini de kullanarak son turda bir kaç saniye farkla gümüş madalyayı almayı başardı. 

 

Yağmur, 6 turluk erkekler yarışını da –bayanlar kadar olmasa da–  etkiledi. Multivan Merida takımından Ralph Naef, her zamanki olağan hızlı çıkışlarından birini yaptı ve arkasında Team Maxxis-Rocky Mountain takımından Kanada şampiyonu Geoff Kabush vardı. Absalon ve dünya kupası ilk ayağı galibi Multivan Merida takımından Jose Hermida’nın ilk turda sporcuların biriktiği trafiğe yakalandılar. Liderle aralarının açılacağı düşünülürken, tecrübelerini kullanan sporcular, kendilerine yol açarak liderin peşini bırakmadılar.. Absalon ikinci turda Ralph Naef’ın arkasına geçti ve kısa bir süre sonra ise öne geçerek liderliği eline aldı. Bir tur sonra Kabush da Naef’ı yakalamıştı; fakat dönüşte Hermida’ya yakalanmaktan kurtulamadı. İlk dört lider yarışın ortasında belli olmuştu. 5. sırayı ise Burry Stander aldı.

 

 

Ralph Naef facebooktaki paylaşımında bu yarıştaki kazasından sonra dizinin ve sırtının ağrıyor olmasından dolayı iki gündür antrenman yapamadığından bahsetmiş.

 

 

 

Şimdi gözler, Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya kupası dizisinin, önümüzdeki hafta Bromont’ta (Kanada) yapılacak olan bir sonraki ayağına çevrilmiş durumda. Bakalım sonuçlar nasıl gelecek!

 

KAYNAK : UCI

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın