Jeroen Boelen Üstünlüğünü Kanıtladı, Crocodile Trophy’yi Kazanan İkinci Hollandalı Oldu

27/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

10 etaptan 5’ini kazanarak yarışçılar arasında farkını gösteren 33 yaşındaki bisikletçi 17. Crocodile Trophy’nin zaferini hakettiğini kanıtladı. Yağmur ormanlarından geçen 1200km’yi Avusturyalı Wolfgang Krenn ve Josef Benedseder’in neredeyse 1 saat önünde tamamladı. Güçlü rakiplerinden İsviçreli Urs Huber 9. etabın arifesinde geriye düşmeseydi sonuç daha farklı olabilirdi. Jeroen Boelen (Milka Trek) önceden yol bisikletinde yarışıyordu, şimdi ise yeni başlayan dağ bisikleti kariyerinin baharında. Bu sene daha önce Bart Brentjens ile birlikte Cape Epic’i 7. bitirmişlerdi.

 

 

“Bu zafer hem benim hem de takımım için çok önemli.” dedi Boelen. “Crocodile Trophy dağ bisikleti camiasında önemli bir yarış. Aynı zamanda sponsorlarım için de önemli. Sponsorlar olmasa spor yapamayız. Onlara bu zaferi sunabildiğim için mutluyum”

 

 

Yarışın büyük mücadelesinde beklenen isimler İsviçre şampiyonu Urs Huber, eski Olimpiyat şampiyonu Bart Brentjens ve Belçikalı yarışçı Mike Mulkens’ti. Geçen senenin ilk üç ismi bu sene de aynı hırs ve hedeflerle bu sıradışı dağ bisikleti yarışını kazanmaya gelmişlerdi.

Bart Brentjens (43), Cairns’e vardığında rahatsızlandı ve 18 Ekim’de start alamadı. Urs Huber (26) yarış esnasında rahatsızlandı ve Mike Mulkens’in (31) performansı kendisinden beklendiği gibi değildi. Son iki senedir genel sıralamayı üçüncü bitiren Belçikalı’nın hedefi etap galibiyeti kazanmaktı. Laura’da hedefini başarmaya çok yaklaşmışken son kilometrede lastiğinin patlaması planlarını altüst etti.

 

 

Huber’in ise hastalığının nedeni ilk iki günün kötü hava koşullarından kaynaklanıyor olabilir. Sel gibi bastıran yağmur nedeniyle destek araçlarının parkura saplanması ve yarışçıları takip edememesi nedeniyle 1. etabın nötralize edilmesi gerekmişti. Dinmeyen yağmurlu havada devam eden yarışın 2. etabında ise Mount Baldy’de atak yapan Huber’i yakalayabilen olmadı. Hasarı en aza indirebilen tek yarışçı Bart Brentjens’in gözbebeği, Hollandalı Jeroen Boelen oldu. Huber’in amacı Crocodile Trophy zaferini üst üste üç yıl kazanan ilk yarışçı olmaktı. Bu sene daha önce Craft Bike, Transalp, Grand Raid ve Dolomiti Superbike’da dahil 8 yarış kazanan Huber, 3. etapta yağmur nedeniyle değiştirilen

 

 

Boelen ise 10 gün boyunca oldukça istikrarlı bir yarış çıkarttı ve 4. etapta kendisini gösterme yolundaki ilk adımını attı ve zaferine yenilerini eklemekte de fazla gecikmedi. Eski yol yarışçısı finişe hızlı ve güçlü adımlarla ilerledi. “Yol bisikletinde daha iyi olduğumu düşünüyorum ancak yeni ve farklı bir mücadeleye ihtiyacım vardı.” şeklinde açıkladı. Eski yol bisikleti kariyerinde Boelen, Olympia’s Tour’da (Hollanda) iki etap kazanmıştı ve Robert Gesink, Johnny Hoogerland gibi yarışçıları geçerek Tour de Liege (Belçika) zaferini almıştı.

“Birçok kişi bana profesyonel yol bisikletçisi olmak için fazla sosyal olduğumu – ya da yeteri kadar asosyal olmadığımı söyledi.” dedi Jeroen Boelen. “Ancak şu anda dağ bisikletçisi olduğum için hiç pişman değilim.”

 

 

Boelen 5. ve 6. etapları da kazandı. Lider mayoyu ise 189km’lik 6. etapta aldı ve yenilmez olarak bakılan Huber’in imajının o gün kırmış oldu. O gün çoğu yarışçı gibi Huber’in de lastiği patladı, aynı zamanda da sıcak Queensland bölgesinde enerjisinin tükendiği gözlendi. İçecekler ve enerji jellerini taşıyan bazı araçlar o gün Mitchell nehrine saplandı ve çıkarılması için yardım alınması gerekti. Beklenmeyen mücadelelerle dolu olan etapta gidişat değişti. Huber 4 dakikayla lider konumundayken bir anda 7 dakikalık farka geriledi. 9. uzun kumluk etapta arayı kapatacağına güvenirken, bir anda kendisini yarıştan çekilmiş buldu.

 

 

Huber olsa da olmasa da, yarış hareketli Avusturyalılar sayesinde oldukça renkli sürdü. Eski pro yarışçı René Haselbacher her gün atak yaptı. Wolfgang Krenn ve Josef Benedseder ise Crocodile Trophy genel sıralamadasındaki 2. ve 3.lüklerinin de kanıtladığı üzere istikrarlı bir yarış çıkarttılar. Etapların %50’sinin zaferi Boelen’deyken ve diğerlerinin etap zaferi alması beklenmezken, Laura’daki etabı Christoph Sokoll aldı. Avusturalyalılar’dan bir kez daha taktiksel bir oyun  Darrel-Lea takım arkadaşları Kevin Hulsmans ve Huub Duyn’dan geldi. Hulsmans da her gün atak yapıp ödül alamazken, takım arkadaşı Duyn Kalpowar’daki etabı kazandı.

 

 

Elite yarışçıların yanı sıra Master kategorisindeki mücadele de oldukça ilgi çekiciydi. Özellikle evlerinde yarışan Avusturalyalılar oldukça etkileyici performans sergiledi. Graeme Arnott, Mark Griffin, Brad Davies, Ashley Hayat, Justin Morris gibi tam gün çalışan ve bütün sene bu yarışta iyi performans göstermek için antrenman yapan yarışçılar her etap önlerde görülüyordu. Pro yarışçılardan gördükleri saygı ise kayda değerdi.

 

Crocodile Trophy Avusturalya, Yeni Zelanda, Avusturya, İsviçre, Almanya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Kore, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Amerika, Güney Afrika ve Danimarka’dan yarışçılara ev sahipliği yaptı. Yarışlara katılan üç Koreli ise sürprizlerle karşılaştı. Geeni Yong Choi uzun ve kumlu kraliçe etabı üçüncü bitirerek 9. etabın kahramanı oldu. Beklenmeyen bir şekilde sol dizindeki şikayetleri nedeniyle önümüzdeki sezonu riske atmamak için son etapta start almadı.

 

 

Katılımcılar arasında en büyük saygıyı gören isimler ise Amerika’dan gelen iki handbike kullanıcısı oldu. 6. etaptan sonra Crocodile Trophy kamp alanına 18 saatte ulaşan ve gün sonunda güneş çarpması geçiren Patrik Doak ve açık bir yarası olan Carlos Moleda ne yazık ki ertesi gün start alamadılar. Takım arkadaşları ve destekçileri Andrew Chafer ise Hope Vale’daki finale kadar devam etti ve en büyük alkışı aldı.

 

 

Hope Vale’da sona eren final etabı genel klasmanda bir değişiklik yapamadı ve zafer Jeroen Boelen’in oldu. Mentoru Bart Brentjens’in bu durumdan gurur duyduğunu tahmin ediyoruz.

“Bart ve ben hemen hemen aynı güçteyiz.” dedi Boelen. “Burada birlikte start alıp ilk günlerdeki performansımıza göre hangimizin en iyiyi başaracağına karar verip birlikte plan yapacaktık. Şimdi aynı şeyi yalnız başıma yaptım. Daha zor oldu ancak bunu başarabilmiş olmak çok daha mutluluk verici.”

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın