Jean Christophe Peraud MTB’ye Döndü – Londra Olimpiyatlarında Yol ve MTB Duble

22/05/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

 

Hafta sonu Fransa’da yapılan UCU Dağ Bisikleti Dünya Kupası-La Bresse yani Cross Country dünya kupası 4.ayağında öyle bir isim vardı ki…Yeri gelmişken haber içerisinde değindiğim ancak daha da yakından tanınması gereken yönlerini; Günü Gelmişken: 22 Mayıs 1977 doğumlu Fransız sporcunun bugün yaşgünü olması vesilesiyle 35 yaşına giren bu enteresan kişiliği sizlere biraz daha detay tanıtmak istedim. Bu Fransız sporcu; Jean Christophe Peraud.

 

16 yıl önce girdiği ilk dağ bisikleti yarışından sonraki gelişmeleri, UCI dağ bisikleti Dünya Kupalarındaki katılımları ve 2008 yılı Pekin Olimpiyatlarında dağ bisikleti klasmanında yarışarak, 35,6 kilometrelik parkurda elde ettiği 1.57.06.00’lık derecesiyle gelen gümüş madalyayı aldığı güne kadar iyi bir dağ bisikleti sporcusuydu. Fransa’nın dağ bisikletindeki gruru Jean Christophe Peraud içinde yatan yol bisikleti coşkusunun desteklenmesi ile gizli yetenekleri daha da gün yüzüne çıkmaya başladı.

 

2009 yılı Fransa Ulusal Zamana Karşı Şampiyonluğu sürprizi ile herkesi şaşırtan Jean Christophe Peraud’un adı birden yol bisikletinde parlamaya başladı. Dağ bisikletinden, yol bisikletine geçen ilk isim olmada da, dağ bisikleti kökenli olup birden Fransa’nın Ulusal Zamana Karşı Şampiyonu olması oldukça ilgi çekiciydi. Tabii, Pro takımlarında bir hayli ilgisini çeken Peraud ile anlaşan Omega Pharma Lotto takımı, Fransız sporcuyu dağ bisikleti dünya kupalarından alıp, yol yarışlarına transfer etti. Bu süre zarfında dağ bisikletini bırakan Peraud yolda da güzel dereceler çıkarmaya devam etti. 2010 Vuelta a Pais Vasco genel sıralama 4.lüğü ve 2010 Paris Nice genel sıralama 9.’luğu Profesyonel Yol yarışları için gerçekten kabul edilir güzel derecelerdi.

 

2011 sezonunda AG2R La Mondiale ile 2 sezonluk sözleşme imzalayan Jean Christophe Peraud, profesyonel yol yarışlarındaki ikinci yılı olan 2011 sezonunda; Tour Mediterraneen Genel Sıralama ikincisi olarak podyum gördü. 2010’da 9.olarak tamamladığı Paris Nice’de 2011 sezonunda da katılarak bu kez genel sıralama 6.sı olarak tamamladı. 2012 Paris-Nice final etabındaki derecesi yine oldukça enterasandı. Jean Christophe Peraud, Paris Nice final etabı olan 9,6 kilometrelik tırmanış profilli zamana karşı etabında Col d’Eze finiş çizgisinden en iyi geçen 3.isim olarak tamamladı. Etabın birincisi Bradley Wiggins idi.

 

 

2011 sezonnda AG2R forması ile bu kez Criterium İnternational’a katıldı. Orada da genel sıralamada 6.olarak tamamladı. AG2R La Mondiale takımı, Peraud’u Fransa Bisiklet Turu takım kadrosuna aldığında Peraud henüz 3 büyük turdan hiç birinde yarışmamıştı ve hiç büyük tur tecrübesi yoktu. Jean Christophe Peraud 21 günün sonunda 2011 Fransa Bisiklet Turunu genel sıralama dokuzuncusu olarak tamamladı.

 

 

Bugün 35 yaşına giren Peraud sezon başında aldığı karar ile Londra Olimpiyatlarında duble disiplinde yarışmayı hedefliyor. Bunun için dağ bisikleti Dünya Kupalarına geri dönen Jean Christophe Peraud; Pietermaritzburg, Hauffalize ve geçen hafta Nevo Mesto na Morave’de start aldı. Fransız L’Équipe gazetesine verdiği açıklamada “ilk 10 içinde olmak zor olacak. Dağ bisikletine dönsem de öncelikli hedefim yol bisikleti antrenmanlarımdır” demişti. Londra Olimpiyatlarında madalya mı? yoksa Fransa turunda podyum mu isterdin? sorusuna Peraud, “Dağ Bisikleti ile Olimpiyatlarda madalya” diyerek seçimini madalya şansı ise Olimpiyatlarda şansını dağ bisikletinden yana kullandığını belirtti. İlk startı Pietermaritburg’da  39.olan sporcu, ikinci ayak Houffalize Dünya Kupasında 8.oldu ve istediği ilk 10 içinde yer alma hedefine ulaştı. Geçen hafta, Nove mesto’da 17. ve Jean Christophe Peraud, dönüşü ile bu dereceyi alması karşısında yine herkesi şaşırtmayı başardı. Bu hafta kendi ülkesinde yapılan La Bresse Dünya Kupasında ise ilk 10 içerisinde parkuru tamamlayınca bu enterasan sporcu profili karşısında şaşkınlık daha da arttı. La Bresse Dünya Kupası galibi Julien Absalon’dan 2 dakika 20 saniye sonra parkuru tamamlayan Peraud, La Bresse’de 7.oldu.

 

 

 

Jean Christophe Peraud; “Olimpiyat programına göre, duble yapılabilir. Olimpiyat oyunları önce Zamana Karşı(TT) ile başlıyor. Sonuncusu ise dağ bisikleti yarışı. İkisi de olabilir. Ve gerçekleşmesi için önümde hala uzun bir yol var.”dedi. 3 büyük turdan birinde hayatında ilk kez koşan, 21 günü tamamlayan ve 21 günün sonunda genel sıralama 9.’su olan Fransız sporcunun 2008 Pekin Olimpiyatları dağ bisikleti gümüş madalyasından sonra 2009’da Fransa Zamana Karşı olmasıyla gelişen kariyeri oldukça ilginç. Dağ bisikletinin zorlu tırmanışları, teknik parkurlu Dünya Kupalarından sonra tam tersi bir disiplin Zamana Karşıda Fransa Şampiyonu olması ve birden dahil olduğu yol yarışlarında elde ettiği derecelerle şaşırtmaya devam ediyor. Jean Christophe Peraud eğer Olimpiyatlarda dağ bisikleti için puanlarını toplayabilirde iki disiplinde yarışacak. Londra Olimpiyatlarını bekleyen bisiklet severler için bu enteresan sporcu profilini takip etmek hayli keyifli olacaktır.

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın