İsviçre’nin MTB Yıldızı Nino Shurter Pietermaritzburg Galibiyetini Yenilemek İstiyor

06/03/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

 

16-18 Mart tarihlerinde 2012 sezonunun ilk Dünya Kupası heyecanına ev sahipliği yapacak olan Güney Afrika-Pietermaritzburg’da parkurun farklı bir dizaynda yenilendiğini daha önce duyurmuştuk. Parkur çalışmalarının sonuna gelen Pietermaritzburg için Dünya Kupasına katılacak olan sporcularda da heyecan artmaya başladı. Geçen yıl yine sezonun ilk Dünya Kupasına ev sahipliği yapan Pietermaritzburg‘da, güçlü rakibi Julien Absolan ile nefes kesen mücadeyi galip tamamlayan İsviçe’nin MTB yıldızı Nino Shurter bu sezon da açılışı Pietermaritburg’daki galibiyetini tazeleyerek yapmak istiyor. Ve “Pietermaritzburg Galibi” ünvanını korumakta kararlı görünüyor.

 

 

İsviçreli üstad Nino Shurter, sezon açılış yarışının tüm sporcular gibi kendisi için neredeyse hayati önem taşıyan bir yarış olarak gördüğünü ve bu düşüncenin tüm sporcuların ortak düşüncesi olduğunu belirtiyor. 2011 sezonunda UCI Puan sıralamasında Çek Cumhuriyeti sporcusu Jaroslav Kulhavy ardından 2.sırada sezonu tamamlayan Shurter puan liderliği ve sezon açılışı sebebiyle Pietermaritzburg’un çok önemli olduğunu belirtti.

 

“İlk olan her zaman en önemli olandır. Takip eden yarışların sıralaması ilk tura bağlıdır. Sezon açılışında güven elde etmek için de önemlidir. Bu yüzden tansiyon hep diğer yarışlardan daha yüksek olur.” dedi.

 

Geçen sezon Shurter sadece Pietermaritzburg Dünya Kupasını kazanabilmişti. Ancak, Kanada’da Monte-Sainte-Anne, Amerika’daki Windham, Çek Cumhuriyetinde Nové Mìsto na Moravì‘de ve İtalya’daki Val di Sole olmak üzere  4 Dünya Kupası ayağında güçlü rakibi Jaroslav Kulhavy ardından bitirerek 2.olmayı başardı. Aynı şekilde 2011 MTB Dünya Şampiyonasının yapıldığı Champery‘de, Kulhavy ardından finişe girerek gümüş madalyayı kazandı. Geçen yılki ikinciliklerinden sonra bu yıl daha formda olan SCOTT-Swisspower MTB Racing takımının yıldız sporcusu 25 yaşındaki İsviçreli Shurter, zafer sahnesini tekerrür etmek ve sezona daha moralli başlamak üzere Pietermaritzburg’da start alacak. Pietermaritzburg parkuru Carcades’in 2012 Dünya kupasına çok farklı hazırlandığını bilen Shurter parkura pozitif bakıyor.

 

 

Shurter, “Pietermaritzburda yarışmayı seviyorum. Parkurun çok değişik olacağını biliyorum. Yine de, beğeneceğime eminim. Sonuçta arazi yine aynı kalacak.” , “Bu kış bunun için çok çalıştım. Bu yıl hedefim Olimpiyatlar olacak. Fakat bu Pietermaritzburg’a antrenman yapmak üzere geldim şeklinde algılanmasın.” diyerek iddiasını açıkça dile getirdi.

 

Bu yıl Cascades parkurunda start alacak takım arkadaşı, Dünya 4.sü ve geçen yıl İsviçre Şampiyonasında kendisini geçen Florian Vogel’in olması da büyük güç veriyor. 2011 UCI Puan sıralaması ilk 21 içerisinde 7 sporcusunu bulunduran İsviçre kuşkusuz ki Elit sporcu yetiştirme konusunda derin bir tecrübe ve gücü elinde bulunduruyor.

 

Shurter, “Antrenman için güçlü bir arkadaşının bulunması gerçekten mükemmel. SCOTT- Swisspower takımı ayrı, bireysel olarak yarışsa da, takım olarak birlikte çalışır.” 2009 yılında Dünya Şampiyonu olan 25 yaşındaki Nino Shurter, 2008 Beijing Olimpiyatları Cross Country yarışında Bronz madalya almıştı. Bu yıl Cascades parkurunda zaferini yenilemesi, 2013 Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapacak olan Pietermaritzburg için sporcuya büyük moral desteği sağlayacak.

 

“Bu yıl Pietermaritzburg’a motivasyonum çok yüksek. Çünkü geçen yıl burada kazanmıştım. Elimden gelenin en iyisini yapacağım. Pietermaritzburg’da gerçekleştirilecek olan 2013 Dünya Şampiyonasına 2012 kazananı konumunda Dünya Şampiyonluğu için dönmek isterim.” dedi.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın