Isparta Uluslararası Dağ Bisikleti Yarışları Yapıldı

02/08/2010  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

Elit Erkekler birincisi Bilal AKGÜL…

 30+ Master Birincisi Nevzat KIRAL…

30+ Master dördüncüsü Bora TİRKİ

        Federasyon takviminde 31 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında  belirtilen Isparta yarışları başarılı bir organizasyonla gerçekleşti. Geçen sene birincisi düzenlenen yarışın bu sene daha organize gerçekleştiği gözlemlendi. Zira, G.S.İ. Müdürlüğü tarafından sporcuların ihtiyaç duyabileceği birçok ihtiyacın karşılandığı görüldü.

        Sporcu katılımı olarak ele alındığında ne yazık ki, ciddi düşüşler gözlemleniyor, özellikle Elit-A ve Elit-B kategorilerinin birleştirilmesi, bu kategorilerdeki toplam sporcu sayısında azalma meydana getiren etmenlerden birisi. Elite-B seviyesinde orta seviyeye sahip bir sporcu, parkurun özelliği ve dönüş zamanına göre, 1 ya da 2. turunu dönerken tur yiyerek yarış dışı kalıyor, Isparta da bir çok Elit sporcunun yarışı bu şekilde sona erdi.

        Parkurda, geçen sene ile karşılaştırıldığında çok büyük değişimler gerçekleştirilmiş. Çok kırıcı ve zor olan özelliği, bu sene teknik olarak çok daha kolay ama performans olarak daha tempolu bir karaktere bürünmüş.

        Çok ciddi teknik bölümler içermemekle birlikte nispeten uzun tırmanışların ardından gevşek bir zeminden inilen çok hızlı ve uzun bölümler zaman zaman sporcular açısından tehlikeli oldu; hızlı inişlerde, büyük yaralanmaların meydana gelmediği  ciddi düşüşler yaşandı. Her kategorinin tur sayıları, aşırı sıcak nedeni ile düşük tutuldu.

        Elit Erkekler (6 tur), Elit Bayanlar (4 tur), Genç Erkekler (4 tur) saat 10:00 da start aldılar, çok ciddi bir rekabet göremediğimiz bu kategorilerde büyük bir sürpriz yaşanmadı. Elit Erkeklerde; Bilal AKGÜL, Elit Bayanlarda; Esra KÜRKÇÜ ve Genç Erkeklerde; İsak ÜNAL birinciliği elde etti. Öte yandan yarışın tek yabancı sporcusu, Besik GAVASELI (Gürcistan) yarışta 9. sırayı elde etti. 

        Saat 13:00 de 30+ Master, 40+ Master (3 tur) ve yıldız Erkekler (2 tur) kategorilerine Isparta Valisi tarafından start verildi. Zon zamanlarda hemen bütün yarışlarda olduğu gibi en büyük çekişme yine 30+ Master kategorisinde yaşandı. İlk dört sıra 3 tur boyunca neredeyse sürekli olarak değişti, sıralama nihai olarak yarışın son 50 metresinde belli oldu. Orta bölümde de %65 barajı için bir çekişme söz konusu idi. Teknik olarak çok fazla zorluk içermeyen parkurda BRİSA takımından Nevzat KIRAL birinciliği elde ederken ikinciliği son 50 metrede yaptığı atakla Sedona ekibinden Oğuz ÖZÇELİK, üçüncülüğü de MKE Ankaragücü takımından Turgay GERMEN elde etti. 40+ Master kategorisinde yarışın başında ciddi bir düşüş yaşamasına rağmen bırakmayan Ayhan AKBAY ilk sırayı kazandı.

        Yarışa ait fotoğraflar için tıklayınız.

Yarış sonuçları :

Parkur karakteristiği :

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın