İlk Dağ Bisikleti Yarışınıza Hazır mısınız?

26/04/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

 

 

Bisikletçiliğe başlayalı çok olmadı veya uzun yıllardır amatör turlara katılırken bir arkadaşınız veya bir yarış haberi aracılığıyla bir dağ bisikleti yarışına katılmayı düşünüyorsunuz. Herşeyin bir ilki olmalı, değil mi?

Peki, aşırı özgüvene sahip biri olmadıkça sonuncu olacağınızı düşündüğünüz bu yarışa gerçekten hazır mısınız? İşte bu yazımızda, heyecanlı tecrübenizi daha da keyifli, güvenli ve başarılı kılmak adına neler yapmanız gerektiğini paylaşacağız.

 

 

Bu arada Specialized Factory Racing takımında yarışan Amerika ulusal dağ bisikleti şampiyonu Todd Wells, bundan 20 yıl önce katıldığı ilk uzman seviye Bmx bisiklet yarışının hemen ardından dağ bisikletinde de yarışabileceğini düşünmüş ve bu katıldığı yarıştan sonra 16 saat boyunca uyumuştur. Leadville 100 yarışının şampiyonundan böyle bir başlangıç bekler miydiniz? 

 

Todd Wells’in şampiyonluk seviyesinde olduğunu gösteren bir yarış karesi

 

“Herkes bir dönem amatördü”  cümlem bu durumu özetliyor. En kötü yarış bile iyi bir tecrübedir elbette fakat daha iyisini yapabilecekken, daha keyifli ve güvenli bir başlangıç yapabilecekken neden daha azıyla yetinesiniz ki? Kendinizce hazırlandığınız, kayıt olduğunuz yarışa ayakkabılarınızı veya kaskınızı unutmuş şekilde gittiğinizi düşünün. Şimdi hepsine tek tek değinelim.

 

 

Yarış Parkuruna Benzer Ortamda Hazırlanın

 

Katılacağınız yarış kendi şehrinizde düzenlenecek yerel bir yarış ise, yarışa katılmayı planladığınız günden itibaren her fırsatta yarış parkuruna gidip sürüş yapın demek isterdim fakat ülkemizde sabit, değişmeyen, yıl boyu girilebilen bir bisiklet yarışı parkuru olmadığı için bu mümkün olamıyor. Bunun yerine yarış parkuruna dair bilgiler belli olduğunda, bu özelliklere benzer özellikteki parkurlarda denemeler yapabilirsiniz.

Yol bisikleti yarışına sadece arazi sürüşü antrenmanı yaparak verimli bir hazırlık yapabilir misiniz? Ya da teknik kayalık inişleri olan bir yarış için piknik alanı gibi düzlük arazi parkurunda çalışmanın ne kadar verimli olup olmayacağını tahmin edersiniz. Bu yüzden katılacağınız yarış hakkında mümkün oldukça fazla parkur bilgisini edinmeye çalışıp benzer ortamlarda hazırlıklarınızı yapın.


Yarış Arkadaşı Edinin

 

Dağ bisikleti sporu bireysel bir spor gibi görünse de arazi bisikletçiliği sosyal bir deneyimdir. O zaman yalnız yarışmayın. Yarışmaya yalnız gidip, start noktasına giderken ya da finishten sonra heyecanlarınız paylaşabileceğiniz kimse olmadığını hayal edin. Bir yarış arkadaşı edinmek üzerinizdeki fazla baskıyı alacaktır. Yarış için her kimi çağırdıysanız, erken saatte kalkabileceğinden emin olduğunuz biri olsun ki gecikmenize ve fazladan strese sebep olmasın. O da sizin gibi yarışmak zorunda değil. Bir dostunuzun, yakınınızın sizinle yarışa gelip sizi seyretmesi, yarış öncesi ve sonrasında destek olmasının manevi ve fiziki önemi yoksayılamaz. Varsa arkadaşınızın yarış günü sizi çekmesi için fotoğraf makinesini, video kamerasını getirmesini isteyin. İlk yarışınızın anılarını ölümsüzleştirebilir ve zaman içindeki gelişiminizi daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

 

 

 

Yarışta size destek olacak olan bir dostunuz varsa, moraliniz de, keyfiniz de, başarınız da artacaktır

 

Hedefinizi Erken Belirleyin

 

Tecrübe için mi katılacaksınız yoksa parkurun altını üstüne mi getireceksiniz? Eğer sadece normal bir ilk yarış beklentisindeyseniz, yarışa girin ve nasıl gittiğine bir bakın. Eğer parkurda tozu dumana katmak gibi bir hırsınız varsa, daha fazla hazırlık antrenmanı yapmanız gerekir. Ama nasıl? Yarışın haftalar (veya aylar) öncesinden yoğun antrenman sürüşleri ve her haftaya serpiştirilmiş daha uzun maraton sürüşleri yapmaktan bahsediyorum.Ne umacağınıza dair fikir olması için internette bulabileceğiniz veya kişisel antrenörden edineceğiniz antrenman programıyla tahminleriniz daha da kesinlik kazanabilir.

 

Şampiyon Todd Wells, eğer yarışı Cumartesi günü olacaksa, Pazartesi kolay sürüş, Salı sert antrenman, Çarşamba daha uzun bir sürüş, Perşembe kolay sürüşün ardından Cuma yarış parkurunda kendini zorluyor ve yarış sabahı 1 saat binerek ardından var gücüyle yarışıyor. Elbette bu sıralama ya da bilgi herkese uyacak diye bir kural yok. Sadece fikir vermesi açısından paylaşıyorum.

 

 

Fazla Yemeyin

 

Midenizin ne kadar dolu olduğu ve ne ile dolu olduğu size yarış da kazandırabilir, yarış da kaybettirebilir. Şüphesiz herkesin metabolizması birbirinden farklı olduğu için herkese tamamen uyabilecek bir formül yoktur fakat yarıştan hemen önce ya da kısa bir süre önce ağır bir yemek yiyen birinin başarılı bir yarış çıkaramayacağı kolaylıkla tahmin edilebilir. Eğer bazal metabolizma hızınız yüksek ise yarıştan 2-2.5 saat, düşük ise 3 saat önce yemeye çalışın ki sindirmenize zamanınız olsun. Asıl yemeyi yarış sonuna saklayın.

 

Fazladan aldığınız her kalori, size yarışta süre kaybettirecektir

 

Bisikletinizi Kontrol Edin

 

Bir amatörken bile bisikletinizin bakımlarını zamanında ve doğru yaptığınız müddetçe bisikletçilikten daha fazla keyif alacağınız kesindir. Buna bir yarışa katılma olgusunu eklersek, bakımlarınızın önemi çok daha artıyor. Otomobil yarışına katılacağınızı ve aslında bitmiş fren balatalarınızı bakım yaptırmadığınız için değiştirmediğinizi hayal edin. Bu durumda yarıştan canlı çıkabileceğiniz bile meçhuldür! Yarışa hazırlık evresinde bakımlarınızı zaten yaptırdıysanız, yarıştan birkaç gün önce son kontrollerini yaptırın ve deneme sürüşlerinizin ardından artık bisikletinize büyük bir müdahalede bulunmayın.Özellikle yarıştan bir gece önce büyük bir bakıma kalkışmayın. Elbette herşeyin doğru, bakımlı ve yolunda olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. Bisikletinizin temiz, lastik dişlerinin yıpranmamış ve lastik yanaklarının hala sağlam olduğundan emin olun. Yarış günü yapacağınız tek kontrol, lastiklerinizin havasıdır, biraz da (gerekliyse) yağlama yapmanız yeterli olacaktır.

 

 

Artık ilk yarışınıza hazırsınız!

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın