Focus Raven 1.0 Dağ Bisikleti

19/05/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

 

Bazılarımız yeni bir bisiklet alırken ya da bisikletimizi değiştirirken, olmuşken en iyisi olsun der. Çoğunlukla maddi imkanı olanlar istediği bisikleti alıyor gibi görünse de, aslında birçok bisiklet sevdalısı ve yarışçı, uzun süreli birikimler sonucunda gönlünden geçen bisikleti alabiliyor.

 

Önceki incelememizde Focus markasının alt-orta sınıf ideal başlangıç bisikleti olarak nitelendirdiğimiz Black Hills ile yetinmeyenler için bu sefer arazi bisikletlerinin en üst modeli olan Raven 1.0’ı inceliyoruz.

 

Focus, zaten kalitesini kanıtlamış ve şöhreti üretildiği Almanya’nın dışına taşmışken, bir de serinin en üst modelini incelemek istediğinizde, siz de sınır tanımamaya başlıyorsunuz.

 

 

Yarışçılar gözünden bakarsak (ben de bir zamanlar yarışçıydım) her bir gramın yarışta size dezavantaj olarak geri döndüğünü biliyoruz. Bu yüzden arazi yarışlarında, hele hele arazi maratonu yarışlarında bu hafiflik olgusu çok daha fazla önem kazanıyor. Gerçi artık sponsorlu yarışçılarımız, yaklaşık 5-6 yıldır 8 kg gibi yol bisikleti ağırlığında dağ bisikletleriyle yarışabiliyorlar. Bu yüzden, eğer onlarla eşit şartlarda yarışmak istiyorsanız, ya da grupça yapacağınız uzun arazi sürüşlerinizde arkadaşlarınızı rahatlıkla geçebilmek istiyorsanız, Raven 1.0 gibi bir bisiklete ihtiyacınız olacaktır.

 

Yaklaşık 4 yıldır piyasada olan Raven serisi, her geçen yıl ürün kalitesini artırarak daha üstün modellerle karşımıza çıkıyor. Raven 1.0’ın donanımına bakacak olursak;

 

Kadrosu tamamen karbondan imal edilmiş ki kadronun hafifliği kadar bisikletin genel hafifliği de buradan geliyor. Henüz karbon kadro kullanmadıysanız, darbe emişi ve konfor konularında

alüminyum kadrolara göre ne kadar daha ileride olduğunu daha ilk kullanımdan itibaren farkedebiliyorsunuz. Elbette her koşulda test edebilen tecrübeli bir bisikletçiyseniz,  o zaman bu farka bağımlı hale geliyorsunuz.

Kadronun tamamen karbon olması dışında onu özel kılan bir avantajı daha bulunuyor. Artık ileri seviye karbon kadrolarda gittikçe daha yaygın şekilde karşılaştığımız BB 30, Raven 1.0’da da kullanılmış. Orta göbeğin geleneksel orta göbeklere göre daha geniş çapta olması sayesinde her pedal yükünde kadronun esneme oranını düşürerek daha verimli sürüş elde edilmesini sağlıyor.

Bir başka avantajı da daha kısa mili sayesinde pedallar birbirine daha yakın ve böylece daha düşük hava direnci sunuyor. Sağlamlık dışındaki avantajları tartışılır olsa da asgari bile olsa her tür avantaj, tecrübeli bisikletçi ve yarışçıları uzun vadede mutlu edebilir.

Kabloların kadro içinden geçirilmesi de kadronun üst düzey olduğuna bir gösterge ve bu sayede daha verimli vites değişimi ve uzun ömür sağlanıyor.

 

 

 

 

Bu arada drop-out’ların (kadronun uç bağlantı noktası) karbon olduğunu da hatırlatalım. Kadronun alın borusu, Trek Elite 9.9’a çok benziyordu. Klasik alın borularına oranla daha sağlam izlenimi uyandırıyor.

 

 

Ön amortisörde Rock Shox’ın SID XX WCR modeli tercih edilmiş. 100 mm esneme mesafesine sahip maşa, gidondan kilitleme özelliğine sahip olduğu gibi klasik dağ bisikletlerinde henüz pek görülmeyen 15 mm’lik sokma mil bağlantı şekline sahip. Normal mandallı göbeklere göre daha kalın mil sayesinde ön göbekte sağlamlık sunduğu için bu ölçü, hatta 20 mm ölçüsü yıllardır tepe inişi bisikletlerinde de kullanıyor. Raven 1.0 gibi üst model bisikletlerde, rakip markaların üst modellerinden daha üstün olabilmek adına artık tepe inişi (15 mm sokma mil) ve yol bisikleti (BB 30 orta göbek) gibi farklı kategorilerin gelişmiş özelliklerinden devşirmeler de yapılıyor.

 

32 mm pistonlu, karbon şaft borulu 1356 gram gibi çok hafif bir maşa ile 80 km’lik arazi maratonu yarışlarında, özellikle son km’lerde daha az yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Elbette herşey hafiflik değil, fakat bu maşa ihtiyaç olduğunuz tüm teknolojiyi sunuyor.

 

Raven 1.0’ın en beğendiğim parçalarından biri de sağlamlığıyla meşhur DT Swiss’in XCR 1350 teker seti oldu. Disk uyumlu bu jant seti, karbon çemberlere sahip olduğundan 1350 gram gibi çok hafif bir ağırlığa sahip. Tabi 15 mm sokma milli maşalarla uyumlu olması için bu teker seti de 15 mm sokma milli ön göbekle üretilmiş. Sağlamlık ve hafiflik ikilisini beraber düşündüğümüzde ideal diyebileceğim 28 tele sahip olan bu jant seti ile akıcı bir sürüş vaad ediliyor.

 

 

Bu üstün jant setini tamamlayan diğer dönen parçalar olan lastikler de Continental Race King Race Sport modeliydi. 26 x 2.2″ ölçüye sahip katlanabilir lastiklerin tanesi 500 gram ağırlığında ve bununla yetinmeyenler serinin en üst modeli olan Race King Supersonic modelini tercih edebilirler (26 x 2.2″ = 470 gr, 26 x 2.0″ = 430 gr) 180 TPI (inç başına iplik sayısı) ile kalitesi ve sağlamlığı ile hızlı sürüşler sizi bekliyor olacak.

 

 

Çekiş sisteminde, vites kollarında Sram’in en üst serisi XX ile bisikletin hitap ettiği kullanıcı profili de belli oluyor. Çekiş sisteminin detaylarına bakacak olursak, dişli oranları önde 42-28, arkada 11-36 şeklinde uygulanmış. Sram XX serisinin 2 x 10 vites sistemi kullandığını çoğumuz biliyoruz. Bunun amacı önde daha az vites değiştirme seçeneği sunarken, arkada klasik 9’lu sisteme göre 1 dişli daha seçenek artırımıyla kondüsyonu ileri olan bisikletçilere hem hafif, hem de daha verimli/akıcı bir vites sistemi sunmak olmuş.

 

Fren olarak Avid XX serisi hidrolik disk tercih edilmiş. Hafif olduğu kadar tepkili olan bu modeli ben de beğeniyorum.

 

Karbon gidon ve alüminyum boğaz, 3T’nin oversize ölçüdeki kadro rengiyle uyumlu Xida Team ve ARX Team modellerinden seçilmiş. Sele borusu da 3T’nin Doric Team modeliydi. 31.6 mm ölçüdeki sele borusu karbondan imal.  Bu kadar hafif parçayla donatılmış bisikletin selesi de yine 190 gram ağırlında hafif bir model olan Fizik Tundra 2 K:IUM idi.Sele, K:IUM adını, sele raylarının özel bir alaşım olmasından alıyor.

 

Focus Raven 1.0’ın Türkiye satış fiyatı ödeme şekline göre 6982 ile 7350 Euro arasında değişiyor. Bu kadar ileri düzey donanıma sahip, şampiyonların altında görebileceğiniz bisiklet, fiyatını hakediyor.

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın