Finike Dağ Bisikleti Yarışı Galibi Evgeniy Pechenin

30/01/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet Federasyonu’nun 2012 sezonu için düzenleyeceği 17 yarıştan üçüncüsü Finike’de bu hafta sonu koşuldu. Bu 17 yarıştan sadece Bursa’da yapılacak Türkiye Şampiyonası dışındaki Tüm  yarışlar UCI puanı veriyor ve Class I diğer 11 yarış ise 2 Class 2 kategorisinde hal böyle olunca son üç sendir artan yabancı sporcu ilgisi yılbaşı, kar- kış, soğuk çamur demeden bu yarışta da gördüğümüz üzere hiç eksilmeden devam ediyor.

Kış günlerinin etkilerini iliklerimize kadar hissettiğimiz şu bu günlerde Finike’ de nispeten sıcak bir havada sporcuların resmen buzları çözüldü.Yarışa gelmek için kardan kapanan yollarla karla tipiyle mücadele ederek.Finike’ye ulaşan sporcular Finike’ de karşılaşitıkları ani ısı değişimi oldukça şaşırttı.

Cumartesi günü Saat:14:00 ile 16:00 arası tüm kategorilerin kayıtları yapıldı.Yarış komiseri Evangelos Dimangilos idi.

Sporcular yarış öncesi Finike’ye bağlı Gökbük Köyü’ne yamaçtan bakan ormanlık alan içerisinde ısınma antrenmanlarını yaptılar. Parkurdan bahsedecek olursak, start köy çıkışında asfalt yolda başlıyor, 200 metre kadar tırmanışla sola dönüşle birlikte tırmanış derecesi artarak yer yer yapışkan çamurlu alanlardan geçerek, köyün tepesi denilebilecek bir noktaya ulaştıktan sonra şeritlerle belirlenmiş S virajlı inişlerden inerken yukarı doğru çıkan sporularıda aynı paralellikte görebildiğiniz bir bölümü geçtikten sonra kısmen düz bir alana geliyorsunuz. Sonrasında lastiklerin yapıştığı hamurumsu kıvamda bir çıkış var bununda uzunluğu 50 metre kadar.!km kadarda kayalık ve engebeli yollardan.Oduncuların kesim yaptığı bir alana ulaşıyorsunuz. Bolbol odun tomruklarının olduğu bu alandan sonra stablize yoldan köye doğru inişe geçiyoruz ve son kısımda teknik iniş olarak tabir edebileceğimiz. Bol kayalıklı orta sertlikte 100 metrelik bir dere yatağı geçişinden sonra tekrar startın olduğu asfalt yola bağlanıyoruz. Kısacası Finike’de bir turu 4,5 km uzunluğunda olan oldukça güzel bir parkur hazırlanmış.

Gazipaşa parkurunun slalomlu geçişlerinin izleri bu parkurdada yoktu ve köyün güzel atmosferi çevresindeki yüksek dağların tepesindeki karlar Sporcular ve izleyenler için Alpler’in eteklerinde yapılan bir yarış havası katmıştı.  Doğal güzellikler bakımından baktığımızda harika bir yer, Gökbük Köyü.

Hazır fırsat varken cumartesi akşamı köylülerin yılda birkez yaptıkları bir etkinliğede katılma fırsatı bulduk Pıngıdık denilen bu etkinlikte. Şamanizmden günümüze kadar gelen eski bir etkinlik yapılıyor.Köyün bekar kızları ekmek yapıyorlar, evli erkekleri o ekmekleri almaya çalışıyorlar ve bekar erkeklerde onları engellemeye çalışıyorlar. Köyün meydanında dev bir ateş yakılmış ve etrafındada oldukça kalabalık köy halkı bu eğlenceyi izliyorlar. Amacı ise kötü ruhları kovmak ve bereketmiş. Sembolik keçi kıyafeti ve çanlar takan genç arkadaşları ile birlikte kapı kapı gezip ekmek için gerekli malzemeleri topluyor bir nevi imece ortamı sağlanmış güzel bir etkinlik yapmışlar bizlerde taze ekmeklerden yiyerek odun ateşinde ısındıktan sonra yarın için erkekenden dinlenmeye çekildik. (Dağ bisikleti yapmayanlar ve bu yarışa gelmeyeneler bunların hepsini kaçırdı daha da çok kaçırır benden söylemesi.)

 

 

Cumartesi günü bayan Milli Takımımız’ın kalması için ayarlanan pansiyon tarzı konaklama yerinin aşırı soğuk olması nedeniyle Akşam 21:00 civarında tüm sporcular toparlanarak Finike’de bir başka otele transfer oldular. Bu sebeple  ve daha önce gıda zehirlenmesi geçirdiklerini öğrendiğimiz bazı bayan sporcularımız yarışmada istenilen performansı gösteremediler.

Gelelim asıl heyecanlı kısıma; Pazar günü sabahı dondurmayan fakat üşüten nemli bir hava hakimdi Gökbük Köyünde parkurun eksik kalan kısımları sabahtan hazırlandı.İlk startlar saat:10:00’da verilmeye başladı.
İlk olarak U17 ve Junior erkekler kategorisi sonrasında Masterlar ve Yıldız Bayanlar start aldılar.

U17 kategorisin 4’tur üzerinden değerlendirilen sporcularda sonuçlar şöyle Rusya Forward Udmurtia takımından  Stanislav Antonov 00:58:52’lik süreyle birinci Bursa Nilüfer Belediye Spor’dan Tolga Akdeniz 01:03:25’lik süresiyle ikinci ve takım arkadaşı 01:15:35’lik süresiyle Berk Çakır üçüncü oldu.Sporcular starttan itibaren çekişme içindeydiler sonuçlarda starttan sonra az çok belli oldu ve bozulmadan devam etti.

Junior Erkekler 4’tur üzerinden değerlendirildiler  Brisa Spordan Agit Salman 01:06:01’lik derecesiyle birinci Salcano Arnavutköy Belediye Spor’dan Ömer Faruk Kansız 01:12:12’lik derecesiyle ikinci Ciclemont Takımından 01:14:03’lük derecesiyle Emir Ramovic üçüncü oldu. Yarışın başından itibaren Agit Salman ve Ömer arasında ilk turda 2 dakika diğer turlarda bu süreye yakın bir takip sürdü çekişme her zamanki gibi izleyenlere zevk verdi hızlı bir takip vardı. Yabancı rakipleri onları izlemekle yetindi ve ilk iki sırayı kaptırmadılar.

Master erkekler kategorisinde katılım azlığından kaynaklanan bir sönüklük vardı(Master sayımız sürekli geriliyor bu konuya dikkat). 2 kişi daha gelmese kategori açılması bile tehlikeye girecekti 6 katılımla gerekli katılım sağlandı sporcular 4 tur üzerinden değerlendirildiler. Salcano Arnavutköy Belediye Spor’dan 01:19:16’lık derecesiyle Oğuz Özçelik birinci olurken. Ürgüp Spordan 01:41:45’lik derecesiyle Kadir Erduru ikinci Muğla Ferdi Muhammet Esad Sarıhan 01:46:58’lik derecesiyle üçüncü oldu. Oğuz Özçelik starttan itibaren açıkara birinciliği götürdü Kadir Erduru Oğuzun arkasından teknik tecrübesini kullansa da sonuç değişmedi.

 

 

Yıldız Bayanlarımız’da 3 tur üzerinden değerlendirildiker ve tüm kategorinin sporcuları Salcano Aldosk takımındandı tek misafir sporcu Rusya Forward Udmurtia takımından Gorlova Alisa idiAyrıca Gorlova 01:12:42’lik derecesiyle birinci oldu.İkinci 01:17:25’lik derecesiyle Mesuda Şenol 01:17:25’lik derecesiyle üçüncü oldu. Bu kategoride çekişme görülmeye değerdi Aldosk takımı bayanları ortalarına Rus sporcuyu almış.Çember içinde gidiyorlardı. Son turlarda Mesudenin parkurda düşmesi ve aralarında Rus sporcuya karşı organize olalamalarından kaynaklanan eksiklikle sonuçlar bu şekilde oluştu. Yine de çok iyi yarışan sporcularımızı kutluyoruz.
Saat:13:00’te Elite ve U-23 kategori startları verildi.

İlk start Elite Erkek ve U-23 kategoriye verildi.Yabancı sporcu katılımı nispeten azdı 5 yabancı sporcu vardı ve 6 tur üzerinden değerlendirildiler %80 kuralı yoktu. Start rampasında yolun geniş olmasıyla olası bir yığılma engellenmişti. Dar girişte sporcuların arasında birer metreyle sıkı bir takip vardı.Sabahki starttan sonra çamur olan yerler nispeten oturmuş. Kaygan toprak ve kayalık olan yerler ise hallaç pamuğu misali karıştırılmıştı. Başlangıçta Evgeniy Pechenin grubun başında Bilal Akgül arkasında Simon Stiebjahn ve diğer türk sporcular takip ediyordu.

CyclingTR kalemini de ben tutuğuma göre biraz da elit sporcu olarak nasıl yarıştığımı anlatayım size. Ben de(Gökay Konuk) öndeki grubu 3.tura kadar takip edebildim.Yarış öncesi mıcırlı yolda kaydığım içim ellerim ve dizim parçalandı fakat yarışma azmiyle güzel bir yarış çıkardım.

Gelelim bu kategorinin sonuçlara ülkemizden gitmek istemeyen komşumuz  Rusya’nın Forward Udmurtia takımından Evgeniy Pechenin 01:30:24’lük derecesiyle birinci Almanya Rsv Hochschwarzw takımından Simon  Stiebjahn 01:30:33’lük süresiyle ikinci Brisaspordan Bilal Akgül 01:36:33’lük derecesiyle üçüncü oldu.

Elite Bayanlar kategorisinde iki yabancı sporcu vardı ve 4 tur üzerinden değerlendirildiler.Salcano Factory takımından Tanja Zakelj 01:12:11’lik süresiyle birinci Almanya Mdcbochum Takımından Ivonne Krafy 01:19:36’lık süresiyle ikinci Bu sene Birisaspora geçen 2008 yılı şampiyonumuz Semra Yetiş ise 01:23:14’lük derecesiyle üçüncü oldu.

Yarışmanın ardından sporcular araçları olanlar araçları ile olmayanlar zorlu bir otobüs yolculuğu ile evlerinin yollarını tuttular bu yarışta isteklerine ulaşamayanlar bir sonraki yarış olan 12 Şubat Polonezköy (Class 1) yarışı için şimdiden planlar yapmaya başadılar.

Yarışa genel olarak bakacak olursak, Türk sporcuların genelinde  bir yorgunluk  hali mevcut, özellikle erkekler kategorisinde bu durum net olarak gözlenmekte, oldukça yoğun geçen 2011 sezonunun hemen ardından  başlayan yarışları için  bu yarış sezonu  takvimi için yeterli ve uygun  dinlenme – kondüsyon – beslenme  programını  uygulama imkanı bulamayan sporcularda bir halsizlik hali mevcut ve bizce Elite kategorideki sporcularımızda da bu durum mevcut ne yazık ki bu da sonuçların bu şekilde olmasına neden olmakta. Umarız ilerleyen yarışlarda performanslarda artma gözlemleriz.

Senede  15-16 yarış düzenliyoruz ancak geçen sene de dahil geldiler mi kürsüyü sürekli yabancı rakiplerimize kaptırıyoruz ve yine umarız bu tabloyu hızla lehimize çeviririz.

 

 

 

[View:http://vimeo.com/35949558]

 

 

 

 

Not: Yarışla ilgili Görsellerimiz(video ve Fotoğraflarımzı) sayfadan linklencektir lütfen sayfayı tekrar ziyaret ediniz.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın