Erzurum Palan Döken Dağ Bisikleti Yarışı Abdülkadir Kelleci ve Semra Yetiş’in

05/06/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

Dağ Bisikleti takviminde yer alan bir diğer yarışma ise Erzurum Palandöken Kayak merkezinde az denilebilecek sayıda sporcu ve seyirci ile gerçekleşti.Erzurum’da bisiklet yarışı yapıldığından Palandöken’de bulunan Xanadau otel haricinde haberi olan yoktu basın mensupları bu durumdan şikayetçilerdi TRT dahil çoğu haberciye tarafımızdan bilgi aktarıldı bu eksiklik önümüzdeki yarışlarda giderilmesini temenni ediyoruz daha çoşgulu festival havasında geçen yarışmaları özledik ve gün geçtikçe sporcu ve bu branşa olan ilgi azalmakta bu durum üzücü.

 

 

Dag Bisikleti (17) Dag Bisikleti (15)

 

Yarışma parkuru Palandöken kayak merkezinde 4,5km’lik çoğunluğu dik tırmanışlardan oluşan güç ve dayanıklılığı, vital kapasitesi(oksijen kapasitesi) yüksek sporcuların avantaj sağlayacağı zorlayıcı bir parkurda 2200 metre yükseklikte başlayan yarışta sporcular tempolarını korudukları oranda bu zorlu parkura dayanabildiler.Tırmanış bittikten sonra kayak pistinin yanından start alanına inen bir inişten sonra tekrar bol çıkışlı alana ulaşıldı.Yarışma parkuru Gazi Bilir ve Kamil Alev tarafından oluşturulmuş ve teknik bir bölümü bulunmayan tamamen kuvvet ölçen bir parkur oluşturulmuş. Çıkışlarda engebeli çıkışlarda selede oturmak sporcuları zorladığı için ayakta çıkarak maksimum nabızda çıkışlar tırmanıldı.       Yüksek irtifa çoğu sporcuyu zorlayan unsur oldu.Ayrıca yarış anında şiddetini arttıran rüzgar yarışmacıları zorladı neyseki yarıştan bir gün önce sporcuları adeta döven bisikletlerini uçuran dolu fırtınası yarış anında gerçekleşmedi doludan kaçmanızın imkanı yok ve sakatlayacak derecede şiddetli aniden yağıyordu yarış günü yağmaması nispeten sporcuları sevindirdi. Sabah verilen startta Ulusal kategoriler yarıştı.Parkur Ulusal kategoride 3,5km olarak belirlendi.Elite kategorinin parkuru ise 4,5km olarak belirlendi. Dag Bisikleti (14) Dag Bisikleti (13) Dag Bisikleti (18)Dag Bisikleti (19) Dag Bisikleti (20) Dag Bisikleti (21)

 

86 sporcunun 6 kategoride yarıştığı yarışmanın sonuçlar ise şu şekilde; Genç Erkekler: İki takım arkadaşı Sefa Bülbül ve Yunus Emre Yılmaz ilk iki sırayı alırken Abdulsamet Tatlı ikilinin ardından üçüncü sırayı aldı. 1-Sefa Bülbül (İzmit Brisa S.K) 2-Yunus Emre Yılmaz (İzmit Brisa S.K) 3-Abdulsamet Tatlı (Gaziantep Gençlik S.K)  U-15: Nevşehir Gençik Spor Klübü sporcuları kürsüyü kapadılar. 1-Berk Ufukcan (Nevşehir Gençlik Spor) 2-Furkan Tiryaki (Nevşehir Gençlik Spor) 3-Ahmet Can Akbaş (Nevşehir Gençlik Spor) Yıldız Bayanlar: Bu kategoride sporcu sayısı 2 olduğu için U-15 kategori ile birleştirilerek tek start verildi. Daha önce beş sporcu olmazsa koşulamaz denilen U-15 ve Yıldız Bayan kategorileri Uci Komiseri Arthur Jordens’in oluru ile koşuldu. 1-Kader Şahin (Kocaeli Gençlik S.K) 2-Sena Başar (Kocaeli Bisiklet Doğa S.K) U-17:  Kapadokya’dan Oğuzahan Tiryaki rakibi Serdar’a göre iyi bir yarış sergileyerek birinciliği elde etti.Ardından Serdar Anıl Depe ikinci olurken.Takım arkadaşı İzzet Şahin İçen üçüncü sırayı aldı. 1-Oğuzhan Tiryaki (Kapadokya Bisiklet S.K) 2-Serdar Anıl Depe (Antalya Ferdi) 3-İzzet Şahin İçen (Kapadokya Bisiklet S.K) Masterlar +30: Nevzat Kıral rakiplerine fırsat vermeyerek tecrübesiyle birinciliği elde etmeyi başardı ikinciliği Oğuz Özçelik alırken üçüncülüğü Mustafa Zağlı aldı. 1-Nevzat Kıral (İzmit Brisa S.K) 2-Oğuz Özçelik (İstanbul Ferdi) 3-Mustafa Zağlı (Kapadokya Bisiklet S.K) Masterlar +40: 1-Tarkan Kalaycıoğlu (Trabzon Ferdi) 2-Cem Anamuroğlu (İstanbul Ferdi) 3-Mehmet Bozdemir (Kocaeli Gençlik S.K) Elit Erkekler:Elite erkekler her yarışta olduğu gibi çekişmenin ve yarışın kalbini oluşturan kategori Abdülkadir Kelleci yarış başından itibaren elde ettiği öncülüğünü yarış sonuna kadar sürdürdü son anda Faraz starta az bir mesafe kala öndeyken Kadir atak yaparak birinciliği kıl payı kaptırmaktan kurtuldu.Faraz ikinci olarak yarışı tamamlarken Bayram yavaş yavaş kondisyonunun toparlandığının sinyalini vererek 3.sırada yarışı tamamlandı. 1-Abdülkadir Kelleci (İzmit Brisa S.K) 2-Faraz Shokri (İran National Team) 3-Bayram Eroğlu (Adana Ferdi) Elit Bayanlar:Sadece üç bayanın yarıştığı kategori neredeyse kapanma tehlikesinde bu durum oldukça üzücü bir elin parmağını geçmeyecek bayan sporcu bulunması ve yeni sporcuların yetiştirilmemesi ileriye karamsar bakmamıza neden oluyor. Semra Yetiş birinci sırayı alırken Eda KONUK ikinci sırada Cansu Türkmenoğlu ise üçüncü sırada yarışmayı tamamladılar. 1-Semra Yetiş (Trabzon Ferdi) 2-Eda Konuk (Eskişehir Ferdi) 3-Cansu Türkmenoğlu (İzmit Brisa S.K)

 

Dag Bisikleti (16)

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın