Erkan Sakallıoğlu Performansını Arttırmaya Devam Ediyor

14/05/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

photo by: www.marcofreudenreich.de


Geçtiğimiz yıl yaşadığı sakatlığın etkilerini üstünden atmaya başlayan Avrupa’ daki dağ bisikletindeki gururumuz Mountain Heroes takımının başarılı sporcusu Erkan Sakallıoğlu, eski performansını yakalamaya başladı. Geçirdiği iki ciddi sakatlıktan sonra nisan ayında tekrardan yarışlara geri dönen Erkan Sakallıoğlu, mayıs ayının ilk yarısında biri Avrupa Şampiyonası olmak üzere iki yarışa daha katıldı.

 

photo by: www.marcofreudenreich.de

 

Sakallıoğlu, ilk olarak 5 Mayıs’ ta İtalya’ da düzenlenen Rocky Mountain Bike Marathon Garda Trentino’da yarıştı. 45 km 1500m rakım, 75 km 2400m rakım ve 95 km 3600m rakım’ dan oluşmak üzere 3 seçenekli olarak düzenlenen yarışta Erkan Sakallıoğlu, 75 km ve 2400m rakım seçeneğinde mücadele etti. 1 hafta sonraki Avrupa Şampiyonası’ nda da yarışacağı için 75 km’ de yarışan Sakallıoğlu, yarışın başından itibaren oldukça iyi bir tempoda mücadele etti. İnişlerde de risk almadan güvenli bir şekilde inen Sakallıoğlu, inişlerden birinde sele borusunun vidası gevşediği için aşağı inmesinden dolayı bunu düzeltmek için vakit kaybetti. Daha sonra da yanlış bir yoldan iniş yapan Erkan Sakallıoğlu, bu hatasını erken fark etmesine rağmen yine de 10 dakikalık bir zaman kaybı yaşadı. Toplamda 4 saat 19 dakikalık bir dereceyle bitiş çizgisinden geçen Erkan Sakallıoğlu yaş grubunda 258 kişi arasında 79. olarak önemli bir başarı elde etmiş oldu. 

 

Yarışın 1.’ si ise 3 saat 13 dakika ile Daniel Geismayr olurken, 2. sıra yine 3 saat 13 dakika ile Jochen Käß olurken, 3. sırayı ise 3 saat 23 ile Daniel Federspiel  aldı.

 

Erkan Sakallıoğlu son olarak geçtiğimiz haftasonu EM Rothaus Hegau Bike-Marathon 2013 ( Avrupa Şampiyonası) ‘ nda yarıştı. Yarışta, Dünya Sampiyonu Ilias Periklis(GRE), Alban Lakata(AUT), Christoph Sauser(SUI),Kristian Hynek(CZE), Markus Kaufmann(GER), gibi isimler yer aldı. 100 km’ lik ve 2800m’ lık rakıma sahip yarışın parkuru ise maraton yarışından çok Cross Country yarışı gibiydi. 

 

photo by: www.marcofreudenreich.de


 Erkan Sakallıoğlu hızlı başlayan yarışın başlarında zorlansa da, daha sonra temposunu yakalayınca öndeki rakiplerini birer birer yakaladı. 4 gün boyunca yağan yoğun yağmur nedeniye ağırlaşan çamurlu parkuda özellikle inişte bisikletçilerin tamamı sıkıntı yaşadı. Erkan Sakallıoğlu da iki kez kendini yerde bulmasına rağmen yara almadan mücadelesine devam etti. 151 kişinin katıldığı mücadeleyi 92 kişi tamamlayabildi. Bitirmenin bile çok önemli olduğu Avrupa Şampiyonası’ nda Erkan Sakallıoğlu, yarışı 4 saat 52 dakika ile 90. sırada tamamladı. Yarışın birincisi ise  3 saat 37 dakika ile Alban Lakata olurken, ikinci sırayı  3 saat 38 dakika ile Christoph Sauser, üçüncü sırayı ise yine 3 saat 38 dakika ile Kristian Hynek aldı. 

 

Erkan Sakallıoğlu (Mountain Heroes), 29 mayıstaki 4 günlük etap yarışı olan Alpentour Throphy için hazırlıklarına hız kesmeden başladı. 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın