Ziga Pandur Shambhala Downhill Açılış Yarışında Kariyerinin İlk Galibiyetini Aldı

08/05/2012  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

 

 

Sezonun açılması, havanın ısınmaya başlamasıyla bisikletin her disiplininde renkli görüntüleriyle, heyecanlı yarış parkurları da start almaya başladı. 2-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında yapılan Downhill(tepe inişi) yarışı Bulgaristan açılış yarışında elit erkeklerde yine heyecanlı çekişmelere sahne oldu. Bulgaristan, Sopot yakınlarındaki Shamphala Downhill parkurunda yapılan Shambhala açılış yarışında 22 yaşındaki Sloven sporcu Žiga Pandur kariyerinin ilk galibiyeti kazandı. İkinciliği İngiliz sporcu Sam Dale, üçüncülüğü ise yine İngiltere’den Adam Brayton Aldı.

 

Photo credits: Grega Stopar / Unior Tools Team

 

Žiga Pandur, tepe inişi sonrasında finişte geçilemeyen derecesini çıkardığında, “Kafamda hiçbir endişe yoktu. Sadece bisikletim üzerinde uçuyordum.” dedi. Genç Sloven Žiga Pandur , geçen hafta yapılacak olan Monte Tamaro’daki  IXS Avrupa Kupası için de oldukça formda ve yarış için hazırdı. Ancak ne yazık ki elemeler sonrası finaller iptal edildi. “İsviçre’de kendimi iyi hissediyordum ve tam yarış performansındaydım. Bu yüzden bu yarışın zamanlaması benim için harika oldu. Buraya gelmeme değdi. Kariyerimin ilk galibiyetini kazandım.” derken genç sporcunun yüzünde kocaman bir gülümseme vardı. Žiga performans olarak podyuma yabancı değil. Ancak her nasılsa her defasında podyumdan uzak kaldı. Ta ki geçtiğimiz Pazar gününe kadar.

 

Photo credits: Grega Stopar / Unior Tools Team

 

Bulgaristan’ın Sogot yakınlarındaki Shamphala Bike Park’da yaşanan mücadelede UCI Class I, puanlaması ve yarışın uluslararası yapılıyor olması zorlu zaman mücadelesine de işaret ediyordu. İngiltere’nin bisikletin her dalına verdiği önem sebebiyle İngiliz sporcu katılımcılarının çokluğunda favorilerin İngiliz sporcular üzerine yoğunlaşmasına sebep oluyor. Bu diğer branşlarda olduğu gibi Downhill disiplininde de geçerli olan bir rekabet. Birkaç ingiliz profesyonel yarışçının yanı sıra genç İngilizlerin de Shamphala açılış yarışında yer alması, rekabette favorilerin İngilizler üzerine yoğunlaşmasını sağladı. Ancak elemelerin hızlı ismi İngiliz Sam Dale, finalde Žiga Pandur’a çok yaklaştıysa da genç Sloveni geçmeyi başaramadı. Žiga 64 santisaniye ile Shamphala’da kariyerinin ilk galibiyetini almış oldu.

 

Photo credits: Grega Stopar / Unior Tools Team

 

Žiga, Shamphala parkurunda çok eğlendiklerini belirterek aslında başarının galibiyet hırsından sıyrılıp tadını çıkararak yarışmanın galibiyeti getirdiğini söyleyen ikinci isim oldu. Amerikanın kahramanı Aaron Gwin’de bu sezon başında benzer bir açıklama yaparak, eğlenmek için sürüyorum demişti. Žiga, ” Parkur çok kayalık, ancak ben ilk andan itibaren parkuru sevdim. Böylesine güçlü bir rekabette galibiyet almak daha tatlı. Şimdi ne kadar hızlı gidebildiğime dair sonuç listesine sahibim. Artık bu verileri Dünya Kupaları ve diğer yarışlara taşımalıyım.” dedi.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın