UCI MTB Downhill World CUP Val di Sole’de Rachel Atherton Rüzgarı

05/06/2012  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

 

Downhill(Tepe inişi) Dünya Kupasının sezon açılışı Pietermaritzburg’dan iki buçuk ay sonra, Dünya Kupası’nın ikinci ayağı İtalya-Val di Sole’de gerçekleşti. Val di Sole, MTB parkının neredeyse tüm yıl süren faaliyetleri ile DHI, +X, Cross Country antrenmanlarına ve amatör takipçilere de ev sahipliği yapıyor. İtalya’nın MTB cenneti Val di Sole’ye özel hazırlanan tanıtım videosunda Dünya Kupasında zamana meydan okuyacak sporculara ev sahipliği yapan MTB cennetine bir göz atalım. Aksiyon neredeyse yıl boyu durmuyor, Kayak, MTB disiplinleri ve olağan üstü doğasıyla muhteşem güzelliklere sahip Val di Sole’de 2012 Dünya Kupası ile yeniden katılmak tam bir keyif. İtalyanlar bisiklet denince her disipline hakim muhteşem organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Ve her organizasyonada da Dünya genelinde katılımcıları ve ilginin yüksekliğini korumayı başarıyor.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=BfFnWVmZn34:550:0]

 

Elemelerden sonra Pazar gününe kalan final heyecanında kalan sporcular, yıldız isimler olunca Val di Sole tepesinde uçan bisikletler Pazar gününün nefes kesici şölenine döndü. Tepe inişinin teknik bölümleri yanı sıra fiziksel  ve mental güç gerektirdiğinii bir kez daha izleme fırsatı bulduk. İsterseniz önce kask kamerasından Val di Sole inişine bakalaım. İnişin iki önemli bölümü Redbull ve The Hell olarak geçilen bölümlerin zorluğu, kayaların yanı sıra özellikle The Hell’deki ağaç kökleri üzerinden teknik iniş olağan üstü zorlayıcıydı. Parkura bakınca, Pazar günkü finale neden üstadların kaldığını anlamak zor olmayacak.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=muplklLy1og&feature=youtu.be&a:550:0]

 

 

Pazar günü Downhill finalinde gün, bayanlarda finale kalmayı başarabilen 20 bayan sporcunun zamana karşı verdikleri mücadelenin startları ile başladı. Downhill 2012 sezon açılışı Pietermaritzburg’daki sürpriz şampiyonluğu ve uçarcasına girdiği Güney Afrika finiş çizgisinde birinciliği kapan Trancey Hannah, Val di Sole finalinde yine liderliği korumaya çalışacaktı. Çıkışı sorası kararlı performansını sürdüren Hannah inişin ortalarına doğru kayaya çarpması sonrası zor anlar yaşadı. Tracey düşmedi. Ama kayayı ilk sol ayağının temasıyla karşılayan Hannah’ın kalan inişi aynı kararlılıkta geçemediği görüldü. 2011 Val di Sole Dünya Kupası ile ilk Dünya Kupasını İtalya’da bu parkurda kazanan Tracey Hannah bu sefer beklediği galibiyeti alamadı.

 

 

Val di Sole’de geçen hafta sonunda “Flyin’ Banana”, yani uçan muzun dönüşünü izlemek de keyifliydi. Fylin’ Banana; Florian Pugin’in geçen yılki kazasından sonra Val di Sole parkurundaki performansı ile dördüncülüğü yakalarken Scott11 takımının, Florian Pugin ile bütünleşen sapsarı formasıyla uçan muzu izlemek güzeldi. Sona doğru çıkan iddialılar sebebiyle Pugin’in liderliği kısa sürdü. Pugin, geçen yıl bu parkurdan ikinci en iyi derece ile çıkmıştı.

 

 

22 Yaşındaki Fransa Ulusal Şampiyonu Myriam Nicole’un aldığı start sonrası seri hızlanış inişi de hızlı yapması, rampa uçuşlarındaki uzun mesafeyi iyi kullanması ile 2008 Junior Dünya Şampiyonunun Val di Sole’de finiş çizgisini geçmeden sağlam bir derece çıkaracağı ara zaman kapısında kesinleşmişti. Genç Fransız adeta parkuru, PC oyunu gibi hatasız geçerek Pugin’in kısa süren liderliğini devirmeyi başardı. Ama Pazar günkü Val di Sole parkurunun Kraliçesi olmaya başaran Rachel Atherton’un gerisinde kalarak İtalya’dan ikincilikle ayrıldı. İlk ayak Pietermaritzburg’daki 10.’luktan sonra Fransa Ulusal Şampiyonunun ikinciliği, önümüzdeki yıllarda Dünya Şampiyonluğu için aday olabileceğini gösterdi.

 

 

Myram Nicole’dan sonra start alan Rachel Atherton’u yani Atherton kardeşlerin dişi kaplanını muhtemelen herkes tanıyordur. Abileri ile antrenman yapan Rachel’in güçlü fiziği ve teknik bilgisi farkını bu Pazar gösterdi. Son 2 sezondur şanssızlıklar yaşayan İngiliz sporcu Val di Sole’de form da olduğunu gösterdi. İnişindeki kusursuz hakimiyeti ile 3:49.436’lık derece çıkartan Rachel’ın performans artışı kuşkusuz oldukça fazla. Bunun sebebi Mart ayında, kendisi gibi Downhill sporcusu olan Ben Reid ile başlayan ilişkileri olabilir mi? sorusunu akıllara getiriyor. Reid ile 2,5 ay önce başlayan ilişkisi Rachel Atherton’a fazlasıyla yaramış görünüyor. Rachel Atherton 2 yıldır özlettiği performansını Pazar günü sergileyerek Parkurun Kraliçesi oldu.

 

 

Son olarak Dünya Şampiyonluk mayosu ile çıkış alan Emmeline Ragot’un derecesi heyecanla bekleniyordu. Rachel’in mükemmel derecesini parkur engeli gibi geçebilecekmiydi. Topu topu 3 dakikalık performans içinde bu belirsizlik netleşecekken Ragot’un 2009 ve 2011 Dünya Şampiyonluğunun yanı sıra 2002 ve 2003 olmak üzere iki de Junior kategoride Dünya Şampiyonluğu bulunduğunu belirtmeden geçemem. Ancak 26 yaşındaki Fransız’ın Val di Sole çıkışı ve iniş performansında sanki tutukluk vardı. Emmeline finiş çizgisinden geçtiğinde, derecesi Myram Nicole’ün de gerisindeydi. Dünya Şampiyonu, Val di Sole’yi tıpkı ilk Dünya Kupası ayağı Pietermartizburg’daki gibi 3. sırada tamamladı.

 

 

 

2012 UCI MTB DownHill2 World Cup Sıralama:

 

1     Rachel ATHERTON               3:49.43
2     Myriam NICOLE                     3:53.92
3     Emmeline RAGOT                3:57.51
4     Floriane PUGIN                     4:04.88
5     Morgane CHARRE                4:09.73
6     Emilie SIEGENTHALER       4:12.64
7     Petra BERNHARD                 4:13.32
8     Anita MOLCIK                         4:13.76
9     Tracey HANNAH                    4:21.74
10     Sabrina JONNIER              4:22.66

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın