UCI MTB Downhill World CUP Val di Sole ile Aaron Gwin Geri Döndü

05/06/2012  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

Pazar günü Bayanların Downhill mücadelesinden sonra, öğleden sonra başlayan erkekler mücadelesinde yine nefesler tutuldu. Bayanlardan daha hızlı geçmesi beklenen Val di Sole rekabetinde, Val di Sole’nin birinci ayak Pietermaritzburg’dan çok çok farklı parkurunda hakimiyetini koruyanlar arasında bir mücadele gerçekleşti diyebilirim. İniş parkurunda oluşan çizgiyi en iyi takip eden, hız ve iniş tekniğini koruyarak gidonuna, dengesine en iyi hakim olanların şovuydu. Geçen sezon 7 Dünya Kupasından 5’ini kazanan Amerikalı Aaron Gwin ve Downhill denince büyük tecrüne Greg Minaar’ın çıkış aldığı parkurda mücadelenin nefes kesici olmaması zaten beklenemezdi.

 

 

 

 

4 yaşında BMX ile bisiklet kariyerine adım atan Amerika’nın kahramanı Aaron Gwin, dağ bisikletindeki henüz 4.senesinde geçen yılki performansını koruduğunu gösterdi. 2011 Val di Sole Dünya Kupasının galibi Aaron Gwin günün en son çıkış alan ismiydi. Downhill Dünya Kupası açılışı Pietermaritzburg’u kazanmayı hedefleyen Gwin, en yakın rakibi Greg Minaar’ın zamanını geçememişti. Ve Gwin 2012 Pietermaritzburg’u ikinci olarak tamamlamıştı. Val di Sole’nin heyecan veren iki ismi son çıkış olan isimleri olarak esas mücadelenin gün sonunda gerçekleşeceğini vaad ediyordu. Val di Sole’nin olağan şüphelileri start listesinin sonunda yer almışken, günün seyirine de göz gezdirmek gerekli.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=BfFnWVmZn34:550:0]

 

Final gününün çizgisi yoğunlaşan, parkurun yorgunluğunun etkisi birçok kazanın yanında 2 trajik kaza ile Val di Sole Dünya Kupasına veda eden sporculardan Benjamin Torrano ve Josh Bryceland için Pazar günü pek de iyi geçmedi. Genç Fransız Benjamin Torrano aldığı iyi çıkıştan sonra önce virajda yatarken çizgi dışına kaçan tekeri sebebiyle düştü. Toparlanıp yarışa dönse de yine virajı alamayan Benjamin parkurun koruma minderli ağacına feci şekilde çarparak adeta yüz üstü uçtu. Benjamin için kazalarla dolu Val di Sole sona ermişti. Genç sporcu Val di Sole parkurunu kötü tecrübe ederek parkuru tamamlamak için finiş çizgisine devam etti. Benjaminden sonra çıkış alan Josh Bryceland ise yine çıkışı iyi alıp yorgun parkurda tecrübeye ihtiyacı olanlardan. Josh çizgi içinde kalıp maksimum hız için pedala yüklenirken dengenin önemini arka planda tuttu. Sol ayağının pedaldan kaymasıyla yüz üstü uçan Bryceland iyi bir derece hayaline veda etti. Val di Sole parkuru için sadece inişi mükemmel teknik parkur demek bu yüzden yanlış olur. Özellikle Elit erkeklerde Val di Sole parkuru demek parkurun yıpranmış zemini ile hıza ve zamana karşı mücadele demek. Parkurun üstadları Val di Sole’de işin nasıl yapılacağını bilerek, kazanmayı bilerek ilerlediler. Bilenlere bakalım…

 

 

Gee Atherton; Atherton kardeşlerden 27 yaşındaki Gee geçen sezon Aaron Gwin-Greg Minnaar mücadelesinde çoğu kez üçüncülük elde ettiği sezon geçirmişti. GT Factory Racing takımı adına yarışan Gee 2008’deki Dünya Şampiyonasında gökküşağı renkli formayı kazanmıştı. Eski Dünya Şampiyonu, son start alanlardan biri olarak parkurla mücadele edebilecek tecrübeye sahipti. Mükemmel çıkışından sonra hızını olabildiğince üst seviyelerde tutan Atherton 3:18.970’lik derecesiyle nasıl kazanılacağını bildiğini bir kez daha gösterdi. Ancak korkunç rekabetin Gwin ve Minnaar arasında geçeceği beklenen dünya kupasında beklenen senaryo gerçekleşirken Gee Atherton kısa süreki podyum birinciliğine yerleşti. Takım arkadaşı 27 yaşındaki diğer İngiliz Marc Beaumont, Atherton’dan hemen sonra çıkışını aldı. Beaumont’da kusursuz bir teknikle parkuru tamamladı ancak Atherton’un derecesini geçemeyerek Pazar günü tüm çıkışlar sona erdiğinde podyumdaki 4.lüğünü garantileren 3:19.514’lük derece çıkarmayı başardı.

 

 

Sırada çıkış alan isim nihayet nefes kesici mücadelenin de çıkış aldığını gösteren isim Greg Minnaar oldu. Minnaar ilk ayak Dünya Kupası Pietermaritzburg’da biriciliği Aaron Gwin’e kaptırmamayı başarmıştı. Pazar günü aslında biraz da Pietermaritzburg’un rövanşı mahiyetinde geçti. 30 yaşındaki Güney Afrikalı tecrübeli isim Greg Minnaar kendi evinde gerçekleşen Pietermaritzburg’un galibiyeti sonrası Val di Sole’yi de alıp 2 de 2 yapmayı planlıyordu. Val di Sole’nin son 2 isme kadar iyice yıpranan parkurunda tecrübesini konuşturan Minnaar, tipik Minnaar stilini sergiledi. Güçlü ve hızlı inişi ile 3:18.427’lik derecesi ile Aaron Gwin öncesi liderliği almayı başardığında Gwin için hedef Minnaar’ın derecesini muhakkak geçmekti.

 

 

Son çıkış alan Aaron Gwin oldu. 2011 Val di Sole’nin galibi, 24 yaşındaki Amerikalı, aynı zamanda Amerika’nın Ulusal Şampiyonu olarak Val di Sole hükümdarlığını Greg Minnaar’a karşı korumak üzere çıkışını oldukça seri aldı. Minnaar silinden çok farklı bir stile sahip Aaron Gwin oldukça rahat, izlerken de rahatlığını sergileyen ancak gerçekten geçilmesi imkansız hızla parkurda adeta uçuyordu. Gwin’in yarış zihniyetinden öte keyif almak için sürdüğünü söylediği sözler bir yana artık Pazar günü iki isim arasında yaşanan adtea düello mahiyetindeydi. Downhill’de ilerlemek üzere yaşamını değiştiren Colorado’dan güney California’ya taşınan Aaron Gwin’in galibiyeti almak için bu kadar odaklı sürdüğünü ancak geçen yıl Windham kupasında, kendi evinde galibiyet almak istediği zaman izlemiştik.

 

 

 

Aaron Gwin 3:10.577 gibi muazzam bir fark çıkartan derece ile finiş çizgisinden geçtiğinde Val di Sole’de gün sonu muhteşem bir coşkuya da ev sahipliği yapmış oldu. Mücadelenin bu kadar büyük bir farkla finişte kazanılması kesinlikle beklenen bir sonuç değildi. Aaron Gwin son yılların Downhill super starı olarak parlamaya devam edeceğini göstermiş oldu. Bu galibiyeti ile Gwin,  Dünya Kupası seri galibiyetlerine geri döndü diyebiliriz. Sıralamada Gwin ve Minnaar 45 puanı paylaşsa da son galibiyeti Gwin aldığı için Minnaar ikinci sıraya geriledi.

 


2012 Val di Sole Downhill Dünya Kupası:

 

1     Aaron GWIN                        3:10.57
2     Greg MINNAAR                   3:18.42
3     Gee ATHERTON                 3:18.97
4     Marc BEAUMONT               3:19.51
5     Cameron COLE                 3:20.32
6     Danny HART                       3:20.89
7     Samuel HILL                      3:21.07
8     Samuel BLENKINSOP     3:21.88
9     Rémi THIRION                   3:21.89
10     Steve SMITH                     3:21.96

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın