UCI MTB DHI World Cup 2011 : Leogang

14/06/2011  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

 

UCI Dünya Kupası’nın DHI kategorisindeki 3. ayağı, hafta sonu Avusturya’nın Leogang şehrinde gerçekleşti. Yeşil ormanlar içerisinde, hoş fakat çok teknik bir parkura sahip Leogang, Dünya Kupası’nın diğer etaplarında olduğu gibi, binlerce bisikletseveri bu bölgeye topladı. Yarış öncesi UCI sıralama listesine göz attığımızda Greg Minaar’ın 425 puanla birinci, Aaron Gwin’in 378 puanla ikinci, Gee Atherton’un 327 puanla üçüncü olduğunu gördük. Bundan önceki etap olan Fort William‘da çekişmeli bir yarış izlemiştik.

 

2.6 km‘lik Leogang parkurunun 524 metrelik eğim farkı bulunuyor. Yarış, 13 derece gibi serin ve bulutlu bir havada koşuldu. Parkurun neden çok teknik olduğunu biraz açayım;

 

Leogang parkurundan bir kesit

 

Çamurla ve balçıkla kaplanmış, kaygan bir zeminde, kayalık geçişleri, büyük atlayış bölümü, kütüklü atlayış, tahtalardan oluşturulmuş keskin yatay virajları da (Wallride) içinde barındıran ve frene basmadıkça duramayacağınız dikey ve uzun bir parkurdu. Tabi sporcuların bu riskli bölümlerde büyük zarar görmemeleri için minder gibi malzemelerden yapılmış bariyerlerle önlemler alınmıştı. Elbette sporcular da kendi zırhlarını giyerek kendi önlemlerini alarak yarıştılar. Parkurun her tarafında büyük ağaç kökleri olduğundan ve zemin de çamurluyken, sporcular bu çok teknik parkurda düşmeden hızla yol alıp finişe ulaşabilmek için bütün yeteneklerini gösterdiler.

 

 

Parkurdaki Wallride bölümünden bir görüntü

 

 

Eleme günü Michael Menchura düşerek final yarışına katılamadı.

 

 

Böylesine zorlu bir parkurda Portekizli Emanuel Pombo gibi 47 km hıza erişebilen sporcuları izlemek heyecan vericiydi. Pombo’nun ardından çıkış yapan Alman sporcu Benny Strasser ve Fransız sporcu Romain Paulhan ise parkurun aynı bölümünden 50 km hızla geçerek sınırın her an bir başkası tarafından yükseltilebileceğini gösterdi. Romain Paulhan, aynı zamanda parkuru 4 dakikanın altında geçebilen ilk sporcu oldu.

 

Matthews Simmonds, Pietermaritzburg‘da büyük bir düşüş yaşayarak diz kapağından yaralanmasına rağmen Leogang’da yarıştı ve tabi performans konusunda ilerleme kaydedememesinin sebebi de bu yaralanmaydı. Kanadalı Remi Gauvin, parkurda düşenler arasındaydı. Ağaç köklerinden geçerken arka tekerinin kayması sonucu dengesini kaybeden Gauvin, kalçasından yaralandı. Birinci düşüşünün ardından motivasyonu ve dikkati de azaldığından 2. bir düşüş daha yaşadı ve yarışı kötü bir süreyle bitirdi. Büyük çekişmelere sahne olan teknik parkurda, her sporcu daha da hızlı gitmeye çalışırken böyle düşüşlerin yaşanma ihtimali de artıyor.

 

Amerikalı Eliot Jackson da, çok hızlı bir çıkışın ardından, parkurun en hızlı geçilen noktasından 49.8km hızla geçerken, o an için 1.ye göre 3.4 saniye daha hızlıydı fakat bu yüksek hız, onun dengesini kaybederek düşmesine neden oldu. Bacağı burkulan sporcu, parkurdan yardımla çıkarılabildi. Parkurun 1.bölümünden 1:13 gibi çok iyi ve hızlı bir sürede geçiş yapan 21 yaşındaki sporcu, bu hızının beraberinde getirdiği riskle düşerek yarışı bitiremedi. İngiliz sporcu Joe Barnes da düşenler arasındaydı. Kalabalık seyirci kitlesine çarpmasına ramak kala, seyirciler ve fotoğrafçılar aniden geri kaçarak kendilerini kurtardılar.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=WGxMy4YRmQ4:550:0]

 

Çamurlu parkurda hızla dönen tekerleklerin çıkardığı müthiş ses zaten sizi adrenalinle buluştururken, bir de böyle ani düşüşler, kalbinizi yerinden oynatacak gibi oluyor. Pembe downhill bisikletiyle yarışırken düşen Joe Barnes, bu çok sert düşüşün ardından yarışa devam ederken, tekrar kayarak düştü. Bir kere düştüğünüz zaman, ikincisini de yaşamanız kaçınılmaz olabiliyor. Tepeinişi bisikletçiliğinin tanınmış isimlerinden Lewis Buchanan, parkurun ortalarında düşme tehlikesi yaşadı ancak son anda kendini kurtardı. Bir başka yetenekli isim, Atherton kardeşlerden Dan Atherton, iyi giderken düştü, hemen ayağa kalkıp devam etti fakat bu düşüş ona zaman kaybettirmiş oldu ve sıralamada iyi bir yer alamadı. Geçen haftaki Dünya Kupası’nın diğer ayağı olan Fort William‘da da lastik patlatan Dan Atherton, bu sezonda şanssızdı diyebilirim.

 

Bisiklet mağazası ChainReactionCycles adına yarışan İngiliz Joseph Smith, iyi bir yarış çıkarırken, o da ağaç kökleri inişi sonunda kendini bekleyen kesik ve balçıklı kaygan virajı dönmeden hemen önce düştü. Bu düşüşe rağmen 4:06’lık toplam süresi için başarılı diyebilirim. 4x kökenli Slovak yarışçı Filip Polc, bu farklı kategoride iyi bir yarış çıkardı fakat rakipleri o kadar iyi ki, genel sıralamada 35. oldu. 1996 Dünya Kupası’nda o yıl 2. olan, 12 defa Almanya’nın ülke şampiyonu olan Marcus Klausmann da parkurda yarışanlar arasındaydı, fena da bir yarış çıkarmadı fakat rakipler, dediğim gibi çok iyi.

 

Marcus Klausmann

 

Sam Dale, ilk split noktasını çok iyi bir dereceyle geçerken düşerek parkur dışına çıktı ve toparlanması da vakit aldığı için kendisine bayağı vakit kaybettirdi. Downhill dünyasının en ünlü isimlerinin başında gelen favori sporculardan da biri olan Steve Peat, parkura hızlı bir giriş yaptı, ardından biraz hız düşürse de, sonra tekrar hızlandı. Bu sefer de yüksek hızdayken özgüvenle bir şov hareketi yapması yüzünden parkur dışına çıkmak üzereyken son anda akılcı bir frenlemeyle kontrolü tekrar eline aldı. Tabi bu kurtarışta 20 yıllık deneyimi de göz ardı etmemek gerekiyor. Kütüklü büyük atlayış bölümünde bu gidon hareketini yapmasaydı, 1 saniye daha önde bitirebilecekti.

 

 

Avusturalyalı yetenekli sporcu Samuel Hill, parkura girdiği andan itibaren yeteneğini konuşturdu. Bütün splitlerde de birinciye göre fark atarak, başarılı ve hızlı bir yarış çıkardı. Refleksleriniz gelişmişse, tecrübenizi de bununla birleştirerek çok iyi dereceler alabiliyorsunuz.

 

2 defa DH Dünya şampiyonluğu ve 2 defa 4x şampiyonluğu bulunan, bu camianın en özel birkaç isminden biri Cedric Gracia, ne zaman parkura girse kendi stilini belli ediyor. Gracia, aynı anda hem splitlerde rakiplerine fark atarken, hem de kendi şovunu yaparak hepimizi coşturmayı başarıyor.

 

20 yaşındaki İngiliz sporcu Danny Hart, hızlı fakat sakin/kontrollü bir yarış çıkardı ve önündekiyle az farkla genel sıralamada 6.lıkla yetindi.

Yarışın en büyük birkaç favorisinden biri, 30 yaşındaki Rus sporcu, Greg Minaar, geçtiğimiz etap olan Fort William‘ın şampiyonu olmuştu. Finişe Stoppie hareketiyle giren Greg Minaar, Leogang’da da çok başarılı bir yarış çıkardı fakat bu sefer genel sıralamada 3. oldu.

 

Greg Minaar – Tepeinişi Dünya Şampiyonası 3.sü

 

Fransız büyük isim Fabien Barel, yarışın keskin dönüşlü dik inişinde takla atarak düştü fakat çok çabuk toparlandı. Yine de bu düşüş ona zaman kaybettirdiği için 28. olabildi.

 

Geçen yılki Leogang’ın 2.si 26 yaşındaki İngiliz sporcu Gee Atherton, başından sonuna çok iyi bir yarış çıkardı ve en yakın rakibi Greg Minaar’a 3 saniye fark atarak bu yıl da 2. oldu.

 

 

Amerikalı Aaron Gwin, parkurda göründüğünde daha ilk splitte nasıl 4.7 saniye fark atabildiğine şaşırmışken, aynı hızını koruyarak 2.split inişinde 53 km hızla inerken, önündekine 2.7 saniye fark atmaya devam etmekteydi. Herkes heyecanla acaba bu şekilde devam edebilecek mi diye merak ederken, tahminleri doğrulayan bir sonuçla, bu en teknik tepeinişi parkurunda, bütün engelleri teknik yeteneği ve gücüyle aşarak 3:44:181 yarış süresiyle 1.liğe oturdu, Dünya Şampiyonu oldu. Pietermaritzburg ayağının da 1.si olan Aaron Gwin, Fort William ayağında 5. olabilmişti.

 

Aaron Gwin – Tepeinişi Dünya Şampiyonu

 

Elit Bayanların Elit Erkeklere göre daha kolay veya daha kısa bir parkurda yarıştığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Erkeklerle birebir aynı parkuru geçen bu yetenekli bayanlar, sadece erkeklere göre biraz daha yavaş bir hızda geçtiler ama yine de rüzgar gibi geçtiler. Elbette nasıl erkeklerden düşenler olduysa, bu zorlayıcı parkurda Norveçli sporcu Anita Ager Wick gibi bayanlardan da düşenler oldu. Eğim fazla olunca, bu tip parkurlarda bisikletinize tekrar binebilmeniz de kolay olmuyor ve hayli zaman kaybettiriyor. Anita Ager Wick, bu düşüşüyle 14. oldu.

 

İsviçreli sporcu Emilie Siegenthaler, geçtiğimiz haftaki Fort William ayağında 10. gelmişti, fakat Leogang’a daha sıkı hazırlanarak bu yarışı (düşmesine rağmen) 4:48:904 süre ile 7. sırada bitirdi. Yarışın bir önceki günü 4X yarışına da katılan İngiliz sporcu Fionn Griffiths, ya 4X’ten dolayı yorgundu ya da temkinli bir sürüş yaptı ve 13. oldu. Fransız yarışçı Sabrina Jonnier, iyi bir yarış çıkararak Myriam Nicole’ün 1 saniye ardından 5. geldi.

 

Sabrina Jonnier

 

Yazımda mümkün olduğunca fazla bayan yarışçıya değinmeye çalışıyorum, zira katılımcısı aslında çok olan Downhill Dünya Şampiyonası’nın Bayanlar kategorisinde, konu Dünya Şampiyonası olunca, en teknik zorluğa sahip parkurda eleme yarışını geçebilen bayan da fazla olamıyor. Avusturyalı sporcu Petra Bernhard, geçen hafta Fort William‘da dizini yere çarpmış ve 12. olmuştu. Leogang’da biraz daha sakin bir sürüşle risk almadı ve 6. oldu.

 

 

Fort William‘ın 7.si Fransız sporcu Emmeline Ragot ise iyi bir yarış çıkarmasına rağmen, parkurdaki bir işaret noktasına gidonuyla çarpmış ve parkurdaki belirlenmiş rotadan farklı bir çizgiden geçtiği gerekçesiyle diskalifiye edildi. Tabi Emmeline Ragot, bu durumdan dolayı üzgün ve kızgındı, yarış sonrası verdiği demeçte pek de iyi konuşmadı.

 

4X’te 3 dünya şampiyonluğu, 2008 olimpiyat oyunlarında Bmx kategorisinde 1 olimpik bronz madalyası ve ulusal şampiyonluğu olan Amerikalı Jill Kintner, ilk spliti iyi geçtikten sonra parkurda kötü bir düşüş yaşadığı için 18. olabildi. 32 yaşındaki İngiliz yetenek Tracy Moseley, Dünya kupasının önceki ayakları olan hem Pietermaritzburg’da hem de Fort William‘da gösterdiği şampiyonluk başarısını burada da gösterdi ancak bu etaptaki rakipleri ondan çok az daha iyi olduğu için bu sefer 3. olabildi.

 

İngiliz favori sporcu Rachel Atherton, Fort William‘daki 2.liğinden sonra, Leogang’da daha iyi bir yarış çıkarabilmek için elinden geleni yaptı ve hem hızlı, hem de kontrollü giderek, parkurun bazı yerlerinde hafif dengesini kaybetse de kontrolü hep elinde tutarak çok iyi bir yarış çıkardı ve 0.1 saniye farkla bile olsa Tracy Moseley’nin önüne geçerek 2. oldu. Geçen yılki omuz yaralanmasının ardından Rachel, bu yıl iyi bir sezon çıkardı.

 

Rachel Atherton – Tepeinişi Dünya Şampiyonası 2.si

 

Parkurun en hızlısı genç Fransız Floriane Pugin, ilk splitte neredeyse 1 saniye önde giderken yarışı alacağını gösterir gibiydi. Bütün teknik bölümler ve keskin virajlarda hızını koruyarak, yeteneğiyle kendini finişe 4:29:427’de getirdi ve Leogang’da Dünya Şampiyonu oldu. Finişte çok mutlu olduğunu söyleyen Pugin, parkurun zorlu olduğu kadar, bazı noktalarının hayli yapışkan bir zemine sahip olması yüzünden hızını artıramadığını belirtti. İlk defa dünya şampiyonu olan Pugin, bu yılki hedefinin de dünya şampiyonu olmak olduğu için, hedefine ulaştığından dolayı mutluluğunu vurguladı.

 

Floriane Pugin – Tepeinişi Dünya Şampiyonu

 

Bu yıl 4.sü yapılan Leogang Dünya Downhill Şampiyonası, hızlı fakat bir o kadar teknik parkurunun üzerinde böyle büyük isimlerin bütün yeteneklerini gösterebildikleri bir yarış olarak hafızalara kazındı.

 

 

Leogang Dünya Kupası – Podyum

 

Elit Erkekler Sonuç Listesi

 

Sıra İsim Ülke Yaş Süre
1 Aaron GWIN USA 24 3:44.181
2 Gee ATHERTON GBR 26 3:46.294
3 Greg MINNAAR RSA 30 3:49.902
4 Steve SMITH CAN 22 3:52.123
5 Samuel HILL AUS 26 3:53.406
6 Danny HART GBR 20 3:53.434
7 Cédric GRACIA FRA 33 3:53.538
8 Justin LEOV NZL 27 3:54.165
9 Samuel BLENKINSOP NZL 23 3:54.344
10 Brook MACDONALD NZL 20 3:54.796
11 Josh BRYCELAND GBR 21 3:56.354
12 Steve PEAT GBR 37 3:57.626
13 Marc BEAUMONT GBR 27 3:57.761
14 Luke STROBEL USA 25 3:57.901
15 Troy BROSNAN AUS 18 3:58.013
16 Markus PEKOLL AUT 24 3:58.984
17 Mickael PASCAL FRA 32 3:59.234
18 Julien CAMELLINI FRA 27 3:59.345
19 Lorenzo SUDING ITA 25 3:59.350
20 Romain PAULHAN FRA 23 3:59.465
21 Pierre Charles GEORGES FRA 25 3:59.555
22 Rémi THIRION FRA 21 3:59.770
23 Bernat GUARDIA PASCUAL ESP 29 4:00.333
24 Cameron COLE NZL 23 4:00.386
25 Ruaridh CUNNINGHAM GBR 22 4:00.460
26 Fabien PEDEMANAUD FRA 27 4:00.493
27 Mitchell DELFS AUS 22 4:00.512
28 Fabien BAREL FRA 31 4:00.520
29 Matthew SCOLES NZL 22 4:00.582
30 Nico VINK BEL 28 4:00.634
31 Brendan FAIRCLOUGH GBR 23 4:01.311
32 Neko MULALLY USA 18 4:01.789
33 Boris TETZLAFF AUT 21 4:02.097
34 Marcus KLAUSMANN GER 34 4:02.501
35 Filip POLC SVK 29 4:02.544
36 Damien SPAGNOLO FRA 26 4:02.696
37 Ben REID IRL 25 4:02.743
38 Fabien COUSINIE FRA 25 4:02.932
39 Antonio FERREIRO PAJUELO ESP 21 4:03.234
40 Robin WALLNER SWE 23 4:03.250
41 Marcelo GUTIERREZ VILLEGAS COL 21 4:04.767
42 Benny STRASSER GER 22 4:04.818
43 Harry HEATH GBR 20 4:04.964
44 Dan STANBRIDGE GBR 26 4:05.095
45 Alex BOND GBR 22 4:05.402
46 Mark SCOTT GBR 18 4:05.506
47 Loic BRUNI FRA 17 4:06.025
48 Patrick THOME FRA 20 4:06.081
49 Matthew SIMMONDS GBR 24 4:06.785
50 Mitch ROPELATO USA 19 4:06.788
51 Nejc RUTAR SLO 22 4:07.248
52 Joseph SMITH GBR 21 4:07.807
53 Lewis BUCHANAN GBR 18 4:08.234
54 Johann POTGIETER RSA 24 4:08.347
55 George BRANNIGAN NZL 19 4:08.644
56 Emanuel POMBO POR 24 4:09.426
57 Curtis KEENE USA 32 4:10.143
58 Florent PAYET FRA 25 4:11.263
59 Simon CARDON FRA 25 4:11.342
60 Dan ATHERTON GBR 29 4:11.400
61 Wyn MASTERS NZL 24 4:11.559
62 Michael HANNAH AUS 28 4:13.013
63 Dean TENNANT CAN 23 4:13.885
64 Thomas JEANDIN SUI 22 4:14.321
65 Duncan RIFFLE USA 25 4:14.332
66 Sam DALE GBR 21 4:16.106
67 Joshua BUTTON AUS 22 4:16.918
68 Thomas BRAITHWAITE GBR 27 4:17.009
69 Robert SMITH GBR 25 4:18.425
70 Joe BARNES GBR 23 4:18.782
71 Alexander KANGAS SWE 21 4:22.902
72 Andrew NEETHLING RSA 27 4:23.514
73 Marco MILIVINTI ITA 26 4:25.477
74 Charly DI PASQUALE FRA 21 4:28.289
75 Dominik GSPAN SUI 24 4:31.597
76 Timothy BENTLEY RSA 19 4:34.822
77 Remi GAUVIN CAN 19 4:42.923
78 Adam VAGNER CZE 30 5:40.214
79 Joris BIGONI FRA 22 9:38.015

 

Elit Bayanlar Sonuç Listesi

Sıra İsim Ülke Yaş Süre
1 Floriane PUGIN FRA 22 4:29.427
2 Rachel ATHERTON GBR 24 4:32.010
3 Tracy MOSELEY GBR 32 4:32.119
4 Myriam NICOLE FRA 21 4:39.233
5 Sabrina JONNIER FRA 30 4:40.162
6 Petra BERNHARD AUT 31 4:43.384
7 Emilie SIEGENTHALER SUI 25 4:48.904
8 Micayla GATTO CAN 23 4:50.707
9 Céline GROS FRA 28 4:52.681
10 Morgane CHARRE FRA 21 4:55.535
11 Mio SUEMASA JPN 28 4:56.395
12 Harriet RUCKNAGEL GER 23 4:56.652
13 Fionn GRIFFITHS GBR 29 4:58.625
14 Anita AGER-WICK NOR 33 4:59.888
15 Miriam RUCHTI SUI 24 5:00.083
16 Miranda MILLER CAN 21 5:03.016
17 Maria MICHALOGIANNAKI GRE 29 5:28.790
18 Jill KINTNER USA 30 5:36.784

 

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın