UCI MTB DHI 4.World Cup 2011 : Mont Sainte Anne

05/07/2011  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

 

 

UCI Dağ Bisikleti DownHill (Tepe inişi) Dünya Kupası’nın 4. ayağı 2-3 Temmuz’da Kanada’da gerçekleşti. Monte Sainte Anne’de yapılan Dünya Kupası’nda sabah erken saatlerde yağan yağmur, zaten zorlu ve teknik parkurda zeminin yumuşaması, ağaç köklerinin kayganlaşması ile parkurda tedirginlik yarattı. Öğle saatlerinde kısmen kuruyan zeminin gölgede kalan kısımlarının kayganlığı tecrübeli Dünya Kupası sürücüleri ve favorileri için tekniğin yanı sıra biraz da şans unsurunu gündeme getirdi.

 

Monta Sainte Anne, Dünya Kupası parkurunda Aaron Gwin ve Greg Minaar büyük favoriler arasındaydı. 4.Downhill World Cup ayağının startı öncesinde de Aaron Gwin liderliğindeki UCI puan sıralamasında Greg Minnaar az bir farkla ardından takip ediyordu. Minnaar için Mont Sainte Anne derecesi bu açıdan çok önemliydi. Alınan startla Greg yarışa oldukça hızlı başladı. İlk spliti 60km hız ile geçen Minnaar’ın hızı acaba böyle devam edebilecek mi kuşkularıyla izlenirken Minnaar’ın hızı teknik parkurun kayganlaşan zemini ile uyumlu değildi. Ve korkulan oldu. Greg Minnaar parkur içerisinde bir kayaya çarparak kaza yaptı. Yüksek hızda manevra kabiliyetinin de kaybedildiğini bir kez daha görmüş olduk. Minnaar kayayı gördüğünde hızı manevra yapabileceği zaman aralığına sahip değildi. Aslında oldukça tecrübeli olan Güney Afrikalı sporcu Minnaar’ın bu hatası Mont Sainte Anne’i 18. sırada tamamlamasına sebep oldu. Ve UCI sıralaması zirvesinde Aaron Gwin ile uçurum gibi açılan puan farkında Minnaar 2. sırada olsa da 40 puanlık zaman farkı Mont Sainte Anne Dünya Kupası sonunda yerini 173 puanlık zaman farkına bıraktı.

 

 

 

Günü en iyi değerlendiren Aaron Gwin oldu. Trek World Cycling takımının bu yıl performans zirvesinde olan sporcusu Gwin, 4:31.771’lik derecesi ile Downhill Dünya Kupası’nın 4. ayağı olan Mont Sainte Anne’den birincilikle ayrıldı.  Pietermaritzburg ve Leogang ayağının da 1.si olan Aaron Gwin, Greg Minnaar’ın şampiyonluğunu aldığı Fort William ayağında 5. olabilmişti. Sürpriz isimlerden, Santa Cruz’un 21 yaşındaki İngiliz sporcusu Josh BRYCELAND 4:32.236’lık derecesiyle 2. olurken, 20 yaşındaki Yeni Zellanda’lı sporcu Brook MACDONALD Mont Sainte Anne’den 3.lük derecesiyle ayrıldı.

 

 

Favorilerden, Atherton kardeşlerin Downhill kralı Gee Atherton için Mont Sainte Anne 4. Dünya Kupası ayağı büyük şanssızlık ve hüsranla sona erdi. Gee’nin lastik sorunu sebebiyle telafi edilemez teknik sorun sonucunda Mont Sainte Anne’den puansız ayrılmak zorunda kaldı. Diskalifiye olan Atherton için bu haftasonu kabus gibi bir Dünya Kupası şampiyonası oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=4LZLb7H_UzQ:550:0]

 

 

 

 

 

Dağ bisikletinin ünlü ailesi Atherton kardeşlerdan kız kardeş Rachel Atherton da elite bayanlar kategorisinde yarıştı. Rachel üzerinde bu yıl kara bulutlar dolaşıyor. Geçen yıl sakatlığından sonra parkurlara geri dönen Rachel Atherton 2011 sezonunun 4. Dünya Kupası olan Mont Sainte Anne’de de konsantre olamamış görünüyordu. Parkur içerisinde konsantrasyon sorunu açıkça gözlenen Rachel yapmayacağı hataları yaparak çok zaman kaybetti.

 

Mont Sainte Anne Dünya Kupası’nı, Bayanlar Dünya Şampiyonu ünvanı sahibi İngiliz Downhill yarışçısı Tracy Moseley 5:12.980’lik derecesiyle 1. sırada tamamladı. Tracey Moseley bu yıl Fort William, ve Pietermaritzburg Dünya Kupaları’nı da birincilikle tamamlamıştı.  24 yaşındaki yarışçı Mont Sainte Anne parkurunda da hızlıydı ve performansının zirvesinde olduğunu bir kez daha gösterdi. Leogang‘da şampiyonluğu alan Fransız sporcu Floriane Pugin 5:14.830’lik derecesi ile 2. olarak tamamladı. İngiliz Rachel Atherton ise parkur içerisinde yapmış olduğu hatalar yüzünden oldukça zaman kaybederek, 7,5 saniyelik fark olan 5:20.510’lik derecesiyle 3. olarak tamamladı.

 

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın