2012 UCI Mountain Bike World Cup Downhill Yarışının İlk Serisi Pietermaritzburg’da Gerçekleşti

18/03/2012  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ilk ayağı dün Cross – Country‘den sonra bugün Downhill disiplini ile Güney Afrika Pietermaritzburg’da sonlandı. Güney Afrika halkı bir kez daha iniş pistini boydan boya doldurmuş heyecanlı bir şekilde yarışmanın sonuçlarını bekliyorlardı.

 

Nick Floros’un çalışmalarıyla hazırlanan bu yepyeni parkurun tanıtımları, yarış haftasına kadar katılımcıların merak konusuydu.Parkurun DownHill Dünya Kupası Serisi’ne uygunluğu hiç bir şekilde tartışılamazdı ve çok beğenildi. Genel anlamda sporcuların teknik özelliğini ortaya çıkaran bu parkurda riskli kayalık bölgeler ve iniş bisikleti için olabilecek en iyi zemin mevcuttu. Hava sıcaklığının 24 derece olduğu bugünde gökyüzünden geçen parçalı bulutlar ortama ayrı bir ambiyans kattı. Seyirciler ise parkurun iki yanında yamaçlarda bulunan ağaçların altına oturarak bir bir sporcuların performanslarına tezahurat ettiler. Seyirci dostu dizaynı ile parkur, seyircilerin genel olarak görüş açısında olduğundan, yarış heyecanı izleyicileri sıkmadan ilgiyi korumayı başardı. Nick Floros parkur seçimi ve konumlandırması açısından da mükemmel iş çıkardı.

 

 

UCI Mountain Bike World Cup DownHill disiplininin elite bayanlar kategorisinde bu yıl kurulan MS Mondraker Racing Takımı’nın Fransa’lı sporcusu Emmeline Ragot, 2011 yılının Genç Bayanlar Dünya Şampiyonu olan Manon Carpenter’in 4:34:755’lik zamanlamasıyla uzun süre oturduğu liderlik koltuğunun  4:36:626’lık zamanlamasıyla hemen sağında yer aldı.. Devam etmekte olan yarışta hala liderliği elden kaybetme korkusu bulunan Carpenter’ı en çok düşündüren sporcu Tracey Hannah’tı. 4 numara ile yarışan yine Fransa’lı sporcu Myriam Nicole kayalık inişlerde direksiyon hakimiyetini kısa süre kaybetmesiyle düştü. Neyse ki ciddi bir sakatlık yaşamadan kalkıp yarışa devam eden sporcu yaklaşık 12 saniye kaybederek genel sıralama listesinin sonlarında yer alabildi.

 

 

 

 

Son olarak Ragot ve Carpenter’in performansını merakla beklediği sporcu Tracey Hannah start aldı. Tracey geçen seneki müthiş performansını dünya kupasının ilk ayağında tekrarlıyordu. Parkurun her anında tekniğinin profesyonelliği ile bir kez daha dikkat çeken Avustralyalı sporcu Hannah bitiş çizgisini Carpenter’in 0,982 salise önünde bitirerek ilk seride liderliği elde etti.

 

 

 

 

 

 

Yarış sonrası İlk 5 ise şu şekilde;

 

1) Tracey Hannah (AUS) 04:33:806
2) Manon Carpenter (ENG) 04:34:755
3) Emmeline Ragot (FRA) 04:36:616
4) Jill Kintner (ABD) 04:42:298
5) Myriam Ruchti (SWI) 04:44:702

 

 

Elite erkekler kategorisinde ise yarış pistini dolduran seyirciler bu sefer Dünya Şampiyonluğu ünvanı bulunan Güney Afrikalı sporcu Greg Minnaar’ın performansı ile birincilik elde edebilmesi için bekliyorlardı. Henüz favori sporcular start almamışken 30 numarası Fransa’lı sporcu Julien Camellini bir sürpriz ile 4:03:584’lük derecesiyle liderliği ele aldı.Camellini’nin kısa sürecek olan heyecanlı bekleyişini önce ardından start alan İsviçre’li Samuel Hill 4:03:816 zamanı ile ve sonra yine bir başka İsviçre’li Nick Beer 4:03:874’lük derecesiyle korkuya çevirdilerse de bitiş çizgisinden geçtiklerinde Camellini derin bir nefes aldı.

 

Dünya Şampiyonu forması ile başlangıç yapan  Danny Hart henüz yaklaşık 300m’yi tamamlamışken ön tekerleğinin kaymasıyla kayalık inişin başlangıcında düştü. Yumuşak zemine kontrollü düşüş yapan 21 yaşındaki genç sporcu hızlı bir şekilde kalkarak kaybettiği zamanı en aza indirmeye çalıştı. Downhill disiplininde parkur bitene kadar bisiklet üzerinde kalmak gerçekten önemlidir. Hem zorlu inişlerde sakatlık yaşamamak adına hem de genel klasmanda saliselerin hakim olduğu sıralamalarda düşmeniz ortalama 10 saniye kaybetmenize yol açabilir.

 

 

 

 

Sporcuların bir bir start aldığı yarışta favori isimler yavaş yavaş yaklaşırken heyecan artmaya başladı. 105 sırt numarası ile start alan Avustralyalı sporcu Jared Graves liderlik zamanını 4:02:416’ya indirerek liderlik koltuğuna kısa bir süre oturabildi. Sonrasında başlangıç çizgisinden çıkış yapan Michael Hannah inanılmaz bir performans sergileyerek Graves’in zamanını 3,2 saniye gibi muazzam bir zamanla geliştirerek geçen yılın gözde isimlerinin enselerinde soğuk bir hava hissetmesine sebep oldu.

 

 

 

Sıra son yılların iki büyük ismi olan Amerikalı Kahraman Aaron Gwin ve ev sahibi Güney Afrikalıların First Iron giyim firması ile anlaşma imzalayan yıldızı Greg Minnaar’a gelmişti. Aaron’un start almasıyla iyice yükselen heyecan nabızları zorlamaya başladı. Geçen yılki nefes kesen performansını yine gösteriye açmış gibi başarısını tekrar ediyordu. Greg Minaar ise bu yıl işini şansa sürpriz isimlere yerini bırakmamakta kararlı bir performans sergileyecekti. İlk zaman çizelgesinden Hannah’ın 0.682 salise arkasından geçen Amerikalı sporcu Gwin, bir anda tekniği ve gücünün ortaya çıkarttığı performansla hızlandı. Michael Hannah’ın sadece sadece 0.362 salise önünde bitiren Gwin liderlik koltuğunda en korkulu rakibi Minnaar’ı beklemeye başladı. Seyircilerin, organizatörlerin ve tabii ki MS Mondraker ekibinin bireyleri müthiş bir heyecanla beklediler.

 

 

 

Greg sonunda start aldı. Daha ilk zaman çizelgesinde bütün rakiplerinden hızlı bir geçiş yapan sporcunun geçtiği her noktada seyirciler müthiş ses getirdiler. “Greg – Greg” tezahuratları bitiş çizgisine kadar devam ederken 03:57:980’lik zamanlamasıyla 2012 UCI Downhill Dünya Kupası Pietermaritzburg zaferini 2011 kazananı olan Aaron Gwin‘den almayı başardı. Seyircilerin heyecanlı bekleyişlerinin sonucunda galibiyetle gelen sevincine engel olamayan bariyerler bir anda yıkıldı. Sevinç ve şaşkınlık içinde kendisini seyircilerin omuzunda bulan Minnaar harika anlar yaşadı. Pietermaritburg öncesi verdiği demeçte bahsettiği geçen yılın muhteşem haftasını yeniden yaşamak istiyorum derken, öncelikle keyif için sürdüğünü vurgulamıştı. Başarı zaten gelir ! Ancak bu kez Minaar daha hızlıydı ve daha iddialı hazırlanmıştı. Bu hafta sonu Güney Afrika Pietermaritzburg-Cascades parkta mükemmel bir çekişme yaşandı.

 

 

 

 

 

Yarış sonunda ise ilk 10 şu şekilde;

 

1) Greg Minnaar (SAF) 03:57:980      250
2) Aaron Gwin (ABD) 03:58:612      200
3) Michael Hannah (AUS) 03:58:974      160
4) Gee Atherton (ENG) 03:59:283      150
5) StevE Smith (CAN) 04:02:394      140

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın