2011 Dünya Kupası DHI Val di Sole: Myriam Nicole un İlk Dünya Kupası Zaferi

23/08/2011  //     //  Downhill, Freeride, Sıradışı Bisiklet Haberleri

 

 

Heyecanla beklediğimiz Downhill Dünya Kupası’nın 7. ve son ayağı 20-21Ağustos tarihlerinde İtalya’da Val di Sole’da gerçekleşti. Hafta sonuhavanın harika olması tüm yarışçıların ve seyircilerin morallerini arttırdı.Yarış inanılmaz mücadelelere sahne oldu. Erkeklerde beklendiği gibi AaronGwin birinci olurken Bayanlar kategorisinde sürpriz bir isim birinci oldu.21 yaşındaki Fransız Myriam Nicole ilk Dünya Kupası zaferini kazandı. DünyaŞampiyonluğu’na en yakın isim ve birinciliğin kuvvetli adaylarından TracyMoseley bu yarışta beşinci oldu.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=kgjLiLPAno8:550:0]

Moseley’nin Dünya Kupası’nı kazanması için sadece ilk 7’ye girmesiyeterliydi ve bunu bilerek yarışan Moseley, yarışta temkinli ve dikkatliilerledi. Bu yüzden de fazla efor sarf etmeyerek Emmeline Ragot’ın arkasında5. sırada yer aldı. Heyecanın dorukta olduğu yarışta Rachel Atherton hızlıbir iniş yaparak Floriane Pugin’i geçmesine rağmen Myriam Nicole bu ikiönemli ismi de 3:52.231’lik süreyle geride bıraktı.

Myriam Nicole yarıştan sonra verdiği bir demeçte şu sözleri dile getirdi:”Hala inanamıyorum. Gerçektende çok zor bir yarıştı, ellerim hala acıyor.Finiş çizgisine yaklaştığımda “hadi ama” diye haykırıyordum. Ve başardım.”

2011 Dünya Kupası’nın sahibi olan Tracy Moseley yarıştan önce gergin veheyecanlı olduğunu kabul etti. “İlk başlarda yarışı birincilikle bitirmekiçin mücadele ettim, fakat tökezlediğim anda oyunu dikkatli ve güvenlioynamam gerektiğini anladım. İşi şansa bırakmak hata olurdu. İnanılmaz birsezondu. Artık yavaş yavaş kariyerimin sonuna yaklaştım.” dedi.

Val di Sole Elit Bayanlar Sonuçları :

1. Myriam Nicole         3:52.231

2. Floriane Pugin         +00.809

3. Rachel Atherton      +02.174

Genel sıralamalarda Moseley 7 etaptan 4’ünü birincilikle bitirdi ve 1465puanla birinci sırada yer alarak Dünya Kupası’nın sahibi oldu. Pugin busezon bir birincilik elde etti ve sezonu 1390 puanla ikinci bitirdi. Nicole929 puan ve Jonnier 889 puan elde ederek sıralamada yükseldi.

Elit Erkekler kategorisinde ise Dünya Kupası Şampiyonluğu’nu zatengarantileyen Aaron Gwin hayranlarının arzu ettiği gibi son derece agresif veheyecanlı bir yarış çıkarttı. Amerikalı Aaron Gwin inanılmaz bir yarışsergileyerek birinciliği elde etti ve bu sezon Dünya Kupası’nın 7 etabından5’ini kazanarak en hızlı bisikletçi olarak adını altın harflerle tariheyazdırdı.

Olağanüstü bir performans sergileyen Aaron Gwin yarışı 3:10.356 dereceylebitirerek rekor kırdı. Gwin yarıştan sonra verdiği bir demeçte, “Çokmutluyum. Benim için çok önemli bir yarıştı. Geçen yıl yarışta kazageçirmiştim, burada bu haftaki başarım kendimi iyi hissettirdi. Yarış zorduve gerçektende bir meydan okumaydı. Bilmiyorum, finişe yaklaştığımda iyi biryarış sergilediğimi hissettim. Yarış boyunca pürüzsüz bir yarış sergilemekiçin mücadele ettim. Çok ama çok mutluyum. Bütün hayranlarıma, sponsorlarımave herkese teşekkür etmek istiyorum. İnanılmaz bir yıl oldu. Sizler olmadanbunların hiçbirini başaramazdım.” dedi.

Greg Minnaar 3:17.329’luk dereceyle Cameron Cole’un arkasından 6. bitirdi.Yarışta Cameron Cole, Troy Brosnan ve Greg Minnaar’ ın önünde hızlailerlerken 2008 Dünya Şampiyonu Gee Atherton atak yaparak üçünü de geçerek 2saniye ile Cole’un önünde yarışı bitirdi ve 3. oldu. Gençler kategorisindeDünya Kupası lideri olarak bilinen Troy Brosnan Atherton’ın arkasında yarışıbitirirken, Danny Hart 3 saniye ile Atherton’ın önünde yarışı bitirerekGwin’in ardından 2. oldu.

Sıralamalarda ikinci en iyi dereceyi yapan Steve Smith’in de mücadelenindorukta olduğu yarışta yer alması bekleniyordu. Ancak günün erkensaatlerinde antrenman yaparken bileğini ve dizini incitti. Steve olmadığıiçin Gwin çok daha rahat bir yarış sergiledi. Yarışta Gwin 1.232 saniye ileHart’ın önünde yarışı bitirdi. Gwin bu sezon sergilediği performansıyladünyanın bir numaralı downhill yarışçısı oldu.

Val di Sole Elit Erkekler Sonuçları :

1. Aaron Gwin         3:10.356

2. Danny Hart          +01.232

3. Gee Atherton       +04.114

Aaron Gwin bu sezon 5 zafer, bir 3.’lük ve bir 4.’lük alarak 1558 puanlagenel sıralamalarda birinci olarak Dünya Kupası’nın sahibi olurken GregMinnaar 1093 puanla ikinci sırada yer aldı. Atherton ise 1009 puan alaraküçüncü sırada kaldı. Danny Hart yarışın son ayağında aldığı ikinciliklegenel sıralamalarda Steve Smith’i geçip yükselerek 4. sırada yer aldı.

 

Bu yıl UCI Downhill Dünya Kupası birçok ilke şahit oldu. Gwin’inbaşarılarının yanında Tracy Moseley’nin zaferi de yüzleri güldürürken ilkDünya Kupası birinciliğiyle Myriam Nicole adını dünyaya duyurdu. Şimdidengelecek sezonki Dünya Kupası’nın nasıl geçeceği ve kimin kazanacağı merakediliyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın