DCM Cape Pioneer Trek Şampiyonları Evans – George İkilisi Oldu

27/10/2011  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

17 – 22 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Cape Pioneer Trek Dağ Bisikleti yarışı nefes kesen 6 etabın ardından sona erdi. Cape Pioneer Trek yarışına başarılı bisikletçi Christoph Sauser’ın Oliver Munnik ile katılması beklenirken, Sauser Max Knox ile katıldı. Max Knox’un yarışa MTN-Qhubeka takımında olan Adrien Niyonshuti ile katılması planlanıyordu ancak Jacques Janse van Rensburg’un MTN-Qhubeka takımıyla kontrat imzalaması ile planlar değişti. Bu değişikliğin ardından kısa bir süre sonra Knox Sauser ile anlaştı.

 

 

Mükemmel organize edilmiş macera dolu yarışın etaplarında yaşanan dakikalardan sırayla söz edecek olursak;

 

Etap 1, Oudtshoorn-Calitzdorp, 107km, 2161m – 17 Ekim 2011

 

Bir turun ilk etabı her zaman en çok gergin olunan etaptır. Özellikle Cape Pioneer Trek yarışçılarının geçmesi gereken Klein Karoo’nun zorlu yollarından ve koşullarından bahsedecek olursak gergin olmamak elde değil.

 

İlk etabın galipleri Kevin Evans ve David George ikilisi oldu. Crater Cruise ve Seweweekspoort yarışlarındaki birinciliklerine ilk etaptaki galibiyetleri de eklenerek son 15 gün içinde üç tane birincilik elde etmiş oldular.

 

Yarışta liderliği götüren takımlar arasında Kevin Evans ve David George; Christoph Sauser ve Max Knox; Adrien Niyonshuti ve Jacques Janse van Rensburg; Neil MacDonald ve Waylon Woolcock vardı. Takımlar ilk ciddi tırmanışa kadar yarışta birlikte ilerlediler. Evans ve George liderliklerini garantilemek için pedallara asıldılar ve 107km’lik Oudtshoorn’dan Calitszdorp’a kadar olan etabı 4 saat 12 dakika 20 saniye’de bitirdiler.

 

Ben-Melt Swanepoel ve Nico Bell 4:18:05’lik süreyle ikinci olurken Niyonshuti ve Janse van Rensburg 4:18:54’lik dereceyle üçüncü oldu.

 

Etap sonrasında kafaları karıştıran konu Dünya Maratonu Şampiyonu Sauser ve geçen yılın genel sıralamalardaki birinci isim olan Knox’a yarışta ne olduğuydu. Bunun en iyi açıklaması ikilinin hatalar komedisine yakalanmış olmalarıydı. Bir çok problemle karşılaşan Sauser ve Knox zorlu mücadelenin ardından yarışı 4:39:59’luk dereceyle beşinci bitirmeyi başardı.

 

Etabın ardından Knox şu sözleri dile getirdi; “Bu bir dağ bisikleti yarışı. Geçen yıl neredeyse mükemmel bir yarış sergiledim. Bir kere bile tamir için ya da mekanik bir sorun için duraksamamıştım. Ve ayrıca kaza da geçirmemiştik. Bu yıl şansım yaver gitmedi ve bununla başa çıkmak zorunda kaldım.”

 

1.Etap Sonuçları İlk 5


1. Kevin Evans – David George (Nedbank 360 Life)

2. Ben Swanepoel – Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

3. Adrien Niyonshuti – Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka)

4. Neil Macdonald – Waylon Woolcock (R E : C M)

5. Christoph Sauser – Max Knox (36One-Songo.Info)

 

 

Etap 2, Calitzdorp-Riversdale, 128km, 2756m – 18 Ekim 2011

 

Max Knox (Ghost) ve Christoph Sauser (Songo.info) en zor olan ikinci etabı kazanarak ne kadar iyi bir takım olduklarını kanıtladılar. İkili yarışta gruptan ayrı ilerledi ve mükemmel bir sürüş gerçekleştirdi. Calitzdorp’tan Riversdale’e 5 saat 23 dakika 25 saniye de vararak 2.etabın birincileri oldular.

 

Kevin Evans ve David George (Nedbank 360Life) 5:30:49’luk dereceyle ikinci, Adrien Niyonshuti ve Jacques Janse van Rensburg (MTN-Qhubeka) 5:48:50’lik süreyle üçüncü oldu. Ayrıca Ben-Melt Swanepoel ve Nico Bell; (Team Need Sponsor) 5:48:50 zamanlama ile dördüncü oldular.

 

1.Etapta Sauser’ın kestirme yolu işaret eden tabelayı kaçırmasıyla 60 dakikalık penaltı alan Sauser ve Knox’un 2.etaptaki başarısı genel sıralamalarda etkili olmadı.

 

2. Etap Sonuçları İlk 5

 

1. Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)

2. Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)

3. Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka)

4. Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

5. Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)

 

 

Etap 3, Riversdale-Albertinia, 106km, 2379m – 19 Ekim 2011

 

İsviçreli Christoph Sauser, Dünya Maratonu Şampiyonu, takım arkadaşı Max Knox ile DCM Cape Pioneer Trek 2011 yarışının 3. Etabını da kazanarak bireysel bir rekor kırdı. Ayrıca Sauser ilk defa Cape Pioneer Trek etabını yıl içinde iki kez kazanmış oldu.

 

Soğuk, nemli ve rüzgarlı bir havayla güne uyanan Klein Karoo Cape Pioneer Trek yarışçılarına gün içinde zor anlar yaşattı. Etabın zorluğuyla birlikte havanın da böyle olmasıyla yarışçıların morali alt üst edilmeye çalışılsa da takımlar hırslı ve azimli bir şekilde etabı geçmek için mücadele ettiler.

 

Yarışta Sauser ve Knox mükemmel bir atak gerçekleştirirken genel sıralamalardaki birinci isim Kevin Evans ve David George bisikletlerini tamir etmekle meşguldu. Bu sırada araya bayağı fark açılmasıyla Evans ve George yarışı ikinci bitirebilmek için mücadele ettiler.

 

Adrien Niyonshuti ve Jacques Janse van Rensburg yarışta mekanik problemle karşılan ikinci takım oldu.

 

Yarışta Niyonshuti’nin bisikletinin arka tekerleğinde ciddi bir sorun oluştu ve her üç kilometre de bir durup tamir etmesi gerekti. Daha sonra şans eseri Niyonshuti tekerleklerini değiştirebildi ve yarışı rahatlıkla bitirdi.

 

Sauser ve Knox Riversdale’dan Albertinia’ya kadar olan etabı 4 saat 12 dakika ve 24 saniyeyle bitirdi. Bu başarılarına ragmen ancak genel sıralamalarda beşinci sıraya yükselebildiler. Ben-Melt Swanepoel ve Nico Bell 4:13:53’lük süreyle ikinci olurken Evans ve George 4:17:22’lik dereceyle üçüncü oldu.

 

 

3. Etap Sonuçları İlk 5  

 

1. Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)

2. Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)

3. Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka )

4. Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

5. Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)

 

 


Etap 4, Albertinia-Mossel Bay, 98km, 1579m – 20 Ekim 2011

 

Bir çok olumsuzlukla karşılaşan Christoph Sauser ve Max Knox’u kötü şans bu etapta da bırakmadı. Üst üste zor anlar yaşayan ikili her şeye rağmen yarışta mücadele etti ve Kevin Evans ve David George’un sadece 1 saat 35 dakika gerisinde bitirerek onaltıncı oldular.

 

Yarışta Evans ve George hızlarını sabit korumaya çalışsada hızlarını artırarak ilerlediler ve liderliklerini garantilediler. Adrien Niyonshuti ise yarışta kazara yanlış yöne saptı. Niyonshuti gibi yanlış yola sapan diğer isimler ise; Neil MacDonald, Waylon Woolcock, Ben Swanepoel ve Nico Bell oldu.

 

Evans ve George’un Albertinia’dan Mossel Bay’e olan 4. Etabı 3 saat 57 dakika 53 saniyeyle bitirirerek birinci oldu. Ardından Ben Swanepoel ve Nico Bell 4:00:11’lik süreyle ikinci, Neil Macdonald ve Waylon Woolcock ise 4:02:32’lik dereceyle üçüncü bitirdi.

 

Günün en ilginç kısmı yarışçıların Gondwana Game Reserve’den geçerken ayrıca beş tane büyük ve vahşi aslanların arasından geçmek zorunda kalmalarıydı. Şans eseri aslanların hiç biri saldırmadı.

 

4. Etap Sonuçları İlk 5

 

1. Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)

2. Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

3. Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)

4. Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka )

5. Micha De Vries & Liwald Doornbos (Cube Nutswerk)

 

 

Etap 5, Mossel Bay-George, 127km, 3046m – 21 Ekim 2011

 

Bu etapta Christoph Sauser ve Max Knox’un zamanlaması mükemmel olsa da 1’nci ve 4’üncü etaplardaki talihsizlikler yüzünden üçüncü zaferlerine rağmen genel sıralamalarda değişiklik olmadı.

 

Kevin Evans ve George Sauser ve Knox’la aynı zamanla bitirdi. Niyonshuti ve Janse van Rensburg 5:28:46’lık dereceyle üçüncü bitirirken Swanepoel ve Bell 5:29:36’lık süreyle dördüncü ve MacDonald ve Woolcock da 5:29:38’lik zamanlamayla beşinci oldu.

 

Genel sıralamalarda Evans ve George 31 dakika ile Swanepoel ve Bell’in önünde sıraya yerleşti.

 

5.Etap Sonuçları İlk 5

 

1. Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)

2. Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)

3. Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka)

4. Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

5. Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)  

 

 

Etap 6, George- Oudtshoorn, 93km, 1594m – 22 Ekim 2011

 

2006 ve 2007 yıllarında SA XC Elit Erkekler Şampiyonu olan Kevin Evans ve 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Giro del Capo yarışında birincilik elde eden ve Absa Cape Epic yarışında üçüncü olan David George DCM Cape Pioneer Trek genel sıralamaları kazanan isim oldular ancak bu etapta başarısız olmaları an meselesiydi. Yarışta Evans ile bir kameraman konuşmak istedi. Konuşmaları biter bitmez, Evans bazı kayalara çarptı ve düştü. Ancak bir kaç dakika sonra ayağa kalkabildi.

 

Yarıştan sonra Evans verdiği bir demeçte şu sözleri dile getirdi; “Olanlara inanamadım. Kötü şansımın bittiğini düşünmüştüm ama öyle görünüyor ki hala devam ediyor. Muhtemelen kırığım ya da çatlağım var. Aslında bu sezon başka katılacağım yarış olmayacağı için şanslıyım fakat tatildeyken acı çekmemeyi dilerdim.”

 

George; “Amacımız doğru bir şekilde kazanmaktı ve tam olarakta yaptığımız bu oldu. Ve iki etap birden kazanmış olmamız bizim için artı oldu. Sezonu böyle bir başarıyla bitirmek harika oldu.” dedi.

 

İsviçre’nin Dünya Şampiyonu Christoph Sauser ve geçen yılın Cape Pioneer Trek Şampiyonu Max Knox’un yarışın son etabını da kazanmış olmalar pek şaşırtıcı olmadı. Bu ikilinin dördüncü galibiyetiydi. Eğer 1’inci ve 4’üncü etaplarda şansızlık peşlerini bıraksaydı kim bilir neler olurdu. Bu iki etaptaki başarısızlıkları dolayısıyle toplamda 150 dakika kaybettiler.

 

Knox; “Evet, gerçekten çok kötü şanstı ama bu bir dağ bisikleti yarışı. Gelecek sefer mükemmel bir yarış çıkartacağız.” dedi.

 

3:31:50 zamanlamayla Sauser ve Knox etabı birinci bitirdi. Neil MacDonald ve Waylon Woolcock 3:34:30’lık dereceyle ikinci, Ben-Melt Swanepoel ve Nico Bell 3:34:36’lık süreyle üçüncü bitirdi.

 

 

6. Etap Sonuçları İlk 5

 

1. Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)

2. Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)

3. Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling – Specialized)

4. Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)

5. Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka )

 

 

Altı gün boyunca yaşanan nefes kesen dakikalardan sonra Genel Sıramalar şu şekilde oldu;

 

1. 26.53.50   Kevin Evans – David George

2. 27.25.11   Ben Swanepoel – Nico Bell

3. 27.51.32   Adrien Niyonshuti – Jacques Janse Van Rensburg

4. 27.57.33   Neil MacDonald – Waylın Woolcock

5. 29.23.51   Christoph Sauser – Max Knox

6. 30.27.42   Hannes Hanekom – Isak Hanekom

7. 30.33.45   Micha De Vries – Liwald Doornbos

8. 32.46.33   Wynand Mulder – Kobus Barnard

9. 33.05.45   Wayne Champion – Pieter Seyfferty

10. 33.38.29 Rene Stehr – Holger Neumann

 

DCM Cape Pioneer Trek

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın