Dağ Bisikletinizle Seyahat Etmenin Yolları

14/03/2013  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

GT Bicycles takımından meşhur Hans Rey, 1997 yılında yarışlardan emekliye ayrılmıştı fakat o zamandan beri bisikletiyle dünyayı keşfe çıkmayı da kafasına koymuştu. Rey, yılın yarısını yollarda, bisikletiyle birçoğumuzun üstesinden gelemeyeceğimizi düşündüğümüz (2013 yılı için hedefleri arasında kuzey kutubu ve Amazonlar var ve Wheels4Life -Yaşam için bisiklet- adlı kendi kurduğu hayır kurumu vasıtasıyla Afrika ülkelerine ziyaretleri de dahil) noktalara uçuyordu. Bu bahsettiğimiz yerler gibi alışılmadık yörelere bisikletinizi götürmeyi bile hiç düşünmemişken, Rey’in zorluklarla edindiği tecrübeler,  daha kısa seyahatlerinde de yaşanmış. İster İstanbul’dan küçük bir uçakla Bursa’ya uçuyor olun, ister Van’a gidiyor olun, Rey’in okumaya değer birkaç önerisini dinleyin.

 

 

Bisikleti götürmek veya Gittiğiniz yerde kiralamakRey, gelişmekte olan ya da gelişmiş ülkeler için kendi bisikletinizi buralara götürmek şart ya da en iyi seçim ancak aksi durumda da birçok seçeneğiniz olabiliyor. “Eğer Amerika’da, Kanada’da veya Avrupa’da bir bisiklet parkına (bizim düşündüğümüz çocuk parkları gibi değil elbette, bir kasaba büyüklüğünde büyük parkurlardan bahsediyor) 
kaliteli malzeme kiralamak kolay ve uygun.” diye anlatıyor. “Fakat eğer daha fazla cross country veya all-mountain bisiklet sürüşü yapmak veya daha uzun bir tura çıkmayı planlıyorsanız, kendi bisikletinizi götürün. Bu, kendi yatağınızda uyumak gibi birşey.” diyor.

 

Önden Gönderme Seçeneği.

 

Yurtiçi seyahatlerde bisikleti ayrı göndermek de bir seçenek fakat planı düzgün yapmalısınız, bisikletinizin nereye teslim edileceğini (otele veya yerel bir bisiklet mağazasına gibi) ve bisikletinizle uçmaktan daha pahalıya malolabilecek olan kargo tutarını da hesaba katmalısınız. Yurtdışına mı gidiyorsunuz? Yanınızda götürün.

 

Ve O Havayolu Masrafları…

 

Rey’in dediği gibi her havayolunun farklı bir politikası var. “Bazısı daha fazla para alırken, bazısı daha az alıyor, bir kısmı ise hiç ücret almıyor (Virgin Atlantic havayolları şirketi spor ekipmanları için ek ücret almıyor). Havayolu bagaj ücretleri konusunda Rey’in tavsiyesi :


1. Baştan bisikletiniz için havayolu şirketine ödeme yapmayın. Bazen ücret talep etmiyorlar, özellikle de çok bisikletçinin uçmadığı noktalara giderken.

2. Arkadaşça davranın, tebessüm edin. Bu, check-in’de çalışan personeli yumuşatabilir. 

3. Çanta veya kolinizin üzerine “Fragile – Kırılabilir” sticker’ı yapıştırın.

 


Koli, Çantadan Daha Yeğdir.

 

Rey’in bisikleti Afrika’ya giderken yakın bir zamanda çalındı ve yeniden ortaya çıktığında kolisi zarar görmüştü fakat yine de o hala bir bisiklet çantası yerine standart bir bisiklet kolisi (üreticilerin mağazalara gönderirken kullandığı bildiğimiz kolilerden) kullanmayı tercih etmeye devam ediyor.

 

Sağlam bir karton koli çoğunlukla paketlemek ve taşımak için daha kolaydır ve daha hafif olduğundan daha ucuzdur. Ayrıca arka tekerleğinizi koli içinde kadroya takılı bırakabileceğinizden bisikletiniz daha iyi korunmuş olur.

 

Sağlam Paketleyin.

 

Kolinin içinde bisikletinizi iyi desteklerle koruyun ve yedek parçalar veya kıyafetlerle sarmalayın fakat çok ağır hale getirmeyin. Köpük boru yalıtımı ile kadro borularını ve maşa borularını sarın. Rey, aynı zamanda arka vites değiştiricinizi, kulağı ve disk fren rotolarını (kolaylıkla yamulabiliyorlar) sökmenizi öneriyor. Yanınıza alabileceğiniz yedek parçalar : Bir başka kadro kulağı, bir rotor ve biraz paketleme bantı (havayolu çalışanları pakedi açar ve bantları yoktur diye veya eve dönüşte kullanmak üzere).

 

Deneyin, Bunu Seveceksiniz.

 

Rey, daha fazla insanın bisikletiyle dünyayı dolaşması gerektiğini düşünüyor. “Bu çevreyi dolaşmak için en iyi yol ve bisikletler dünya çapında kullanılan araçlar, herkese göre bir bisiklet var.” Bizimle aynı dili konuşmuyor olsalar bile, bir bisiklet iki insanı kaynaştırmak için mükemmel bir araç.” diyor.


 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın