Dağ Bisikleti Yaralanmaları

17/12/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

Yataktan kalktığımız andan itibaren çeşitli risklere açık bir yaşama adım atarız. Günlük rutinlerimize bir de spor ve hatta extrem ve doğa sporları da dahil olduğunda kaza ve yaralanma riski de doğal olarak artacaktır. Dağ koşullarında karşılaşılan vakalara bir de bisiklet sporunun getirdiği zorluklar eklendiğinde; dağ bisikleti yaralanmalarının oluşma sıklığı hakkında az çok tahmin yürütebilirsiniz. İyi bir etkinlik planlaması, uygun malzeme seçimi, yeterli kondisyon-beceri seviyesi ve biraz dikkat ile bu olumsuzlukların önüne geçmek mümkündür. Her şeyden önce, mümkünse doğaya tek başınıza çıkmayın. Üzerinizde sağlık bilgilerinizin ve acil durumlarda ulaşılacak kişilere ait telefon numaralarının bulunduğu bir künye taşıyın.


Baş ağrısı:

Genellikle vücut ısısının artmasına, yeterli sıvı alınmamasından dolayı gelişen dehidratasyon veya kask kayışının çok sıkı olması nedeniyle oluşur. Mataranızdaki sudan başınızı biraz dökerek ve serin bir yerde biraz dinlenerek atlatılacak basit bir durumdur. Etkinlik bittikten sonra uzun bir süre güneş altında beklemeyin. Mümkünse soğuk bir duş ve hatta başınıza koyacağınız buz pedleri iyi iş görecektir. Aşırı durumlarda doktor tavsiyesi alarak parasetamol bir tablet alınabilir.

Kask kayışını gereğinden fazla sıkmayın. Kaskı takarken ayarı kontrol etmek için aşağıya bakın.  Kayışı çenenizin arkasında kalıyorsa çok sıkı demektir.

 

 

 

 

Kafa travması:

Eğer bir düşme veya kaza sonrası başınızı çarptıysanız ve kendinizi uykulu hissediyorsanız, hatta bilinç kaybı varsa beyin sarsıntı geçiriyor olabilirsiniz.  Bu durumda, ayağa kalkmayın. Yere yatın ve vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın. İlaç almayın ve güvenli bir şekilde bir sağlık kuruluşuna naklinizi sağlayın.


Dış etkenlerden korunun:

Aşırı güneş ışınlarına maruz kalmak ciddi problemlere neden olabilir. ile gözlerinizi koruyun. Güneşli havalarda zararlı UV ışınlarından korunmak için mutlaka gözlük takın ve koruyucu kremler sürün. Soğuk ve yağışlı ortamlar için ise gerekli kıyafetleri yanınıza aldığınızdan emin olun. Kask, eldiven gibi koruyucu malzemelerinizi mutlaka kuşanın. Kasık bölgesi, aşil tendon ve ayak parmakları, meme ucu, boyun ve uyluk içleri hassas bölgelerdir. Bu bölgelere süreceğiniz vazelin sürtünme dolayısıyla oluşabilecek pişik ve su toplamalarına karşı etkili ve basit bir çözümdür.

 

 

 

Bel ve boyun ağrısı:

Uzun süreli binişlerde binme pozisyonundan kaynaklanır. Omuz ve boyun kasları gevşek tutularak, arasıra durup gerdirme hareketleri yaparak bu durumu önleyebilirsiniz. Sürüş pozisyonunu da değiştirmek işinize yarayabilir. Etkinlik sonrası masajı yaptırmak da ağrıların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Sırt ve boyun kaslarının güçlendirecek hareketler de yapmalısınız.

Bilek ve Ellerde ağrı:

Özellikle engebeli arazide yanlış fren kolu veya gidon pozisyonları, sıkı kavrama, aşırı sarsıntı gibi etkenler nedeni ile kollarda ağrı veya uyuşma hissedilebilir. Öncelikle uygun pozisyon bulunmalı ve uzun ve sert sürüşler için gerekli kuvvet-esneklik-ısınma aşamalarından geçilmiş olmalıdır.  Eklemler mümkün olduğunca serbest olmalıdır. Arazi için kesinlikle süspansiyon kullanın.  Avuç içi dolgulu eldivenler kullanmak darbeleri azaltarak ağrıyı engelleyecektir. Barend kullanarak farklı pozisyonlarda tutuş yapılırsa kollardaki baskı azalacaktır. Zaman zaman ellerinizi bırakıp sallayarak gevşetmek de fayda sağlar.

 

 

 

Eklem ağrıları:

Özellikle dizlerde oluşan ağrıların ana sebebi aşırı yüklenmedir. Bunun yanı sıra yanlış açılarda yapılan eklem hareketleri de ağrıya sebep olacaktır. Bisiklet ölçülerinin size uygun olduğundan emin olarak ve yeterince kuvvet çalışması yaparak kendinizi uzun sürüşlere hazırlayın. Çok ağır (sert) dişli oranlarında sürüş yapmayın.  Zorlayıcı egzersizlerden önce mutlaka ısınmış iyi olun. Yine de ağrı hissederseniz yüklenmeyi kesin. Soğuk havalarda, uzun pantolon ya da tayt giyerek eklemleri dizlerinizi sıcak tutun.

Kırıklar:

Şiddetli darbelerde oluşabilecek kırıklarda şişlik, ağrı ve hareket kaybı oluşacaktır. Yapılacak en uygun iş hareket ettirmeden bir an önce hekime gitmektir. Kırık bölgeyi kurcalamayın, kemik uçlarının çevre dokulara zarar vermesine neden olabilirsiniz.

 

 

Cilt tahrişleri,yırtıklar:

Bunlar normalde hafif ama kanamaya neden olabilir çizikler şeklinde oluşur. Enfeksiyonu önlemek için yaralı bölge su ile yıkanmalıdır. Gazlı bez veya temiz bir bezle örtün. Tetanoz riski olduğundan toza-pasa değdirmeden bulaştırmadan bir hekime göstermekte fayda vardır.

Burkulma:

Ligamentlerin gerilme-esneme sınırı aşıldığında ortaya çıkar. Kısmi veya tam yırtık olabilir, hatta kopabilir. İç kanama ve şişmeyi önlemek için burkulan bölgeyi dinlendirin, buz uygulayın, sabitleyin ve kalp hizasına yükseltin.

 
Hazırlayan: Utkuer Yaşar

http://www.gittimgordumgeldim.com


Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın