Dağ Bisikleti Maratonunda Avrupa’daki Başarılı Temsilcimiz Erkan Sakallıoğlu

30/08/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

 

Yurt dışında yaşayan bisiklet, triatlon ve ironman sporcularımızı sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Dağ bisikleti maratonunun Avrupa’daki en başarılı ve en istikrarlı Türk  sporcularından Erkan Sakallıoğlu‘nu Cyclingtr.com ekibi olarak siz değerli bisikletseverlere bu yazımızda tanıtacağız. Kendisi 35 yaşında,  3 çocuk babası, Almanya’nın Kempten şehrinde yaşıyor. 3 çocuğundan 3’ü de sporla içli dışlı. 1 kızı ve 2 oğlu olan Erkan Sakallıoğlu‘nun oğulları Arda ve Berke futbol ile ilgilenirken, kızı Gizem dağ bisikleti ve atletizmi kendine branş seçmiş. Eşi ile birlikte de bisiklet sürmekten büyük mutluluk duyan Sakallıoğlu, doğma büyüme Almanya’da yaşamakta.

 

 

Hafta da 5 gün işe giden Erkan Sakallıoğlu haftada 5 gün de aksatmadan antrenmanlarını sürdürüyor. Kışın hava şartlarından etkilendiği dönemde bisikletteki performansını kaybetmemek için kayak yapıyor ve kayak dalında da Almanya’daki yarışlara katılıyor.

 

 

Erkan’ın spora başlama hikayesi de aslında onun ne kadar azimli bir insan olduğunun göstergesi. 2003 yılında tartıda 100 kg. görünce artık zayıflaması gerektiğine karar vermesi ile birlikte spora başlamış. İlk olarak fitness ve spinning ile kilo veren Erkan,2004 yılında  iş yerinden Alman bir arkadaşının 20 km uzaklıktaki iş yerlerine bisikletle beraber gitme fikrine sıcak bakınca bisikletle de yakından tanışmış.

 

 

2004’te bisikletle tam 2600 km yapan Erkan Sakallıoğlu, yaşadığı yerin Avusturya sınırına yakın olmasından dolayı geçen sert kış şartları sebebiyle, ancak mart ile ekim arasında bisiklet sürebiliyor. Yani bisiklete başladığı ilk senesinde, 7 ayda 2600 km yapmış.

 

2006 yılında ilk dağ bisikleti maratonuna giren Sakallıoğlu, aynı yıl 8 günlük Gardesse (İtalya) turuna da katıldı.

 

 

Dağ bisikleti maratonundan büyük zevk duyunca, 2007 yılından itibaren Almanya, Avusturya ve İtalya‘daki yarışlara girmeye başladı. 2009 yılında sponsor desteği ile Jeantex Bike Transalp yarışına katıldı ve erkekler kategorisinde takım arkadaşı ile birlikte 55. oldu. Genelde uzun mesafeli ve yokuşlu parkurları seven Erkan, yarış programını bu doğrultuda hazırlıyor.

 

 

 

Bu yıl Çek Cumhuriyeti‘ ndeki Dünya Şampiyonası’nda da yarışan Erkan Sakallıoğlu, yine bu yıl  Bursa Nilufer‘de yapıla MTB Türkiye Şampiyonası‘nda  35 yaşında olmasına rağmen elitlerde yarıştı ve mücadeleyi 12. sırada tamamladı. İki hafta sonra Avusturya’daki 79 km‘lik ve 3800m rakımlı Ironbike Ischgl yarışında genelde 65. masterlarda ise 5. olarak yarışı tamamladı. Ancak oldukça başarılı olduğu yarışta ağır mide ağrısı çektiği için normalde 30 dk daha iyi bir derece elde edebilecekken ağrılarının buna engel olduğunu bizlere aktardı.

 

 

Ironbike Ischgl ‘den döndükten sonra yaşadığı şehir Kempten’de bisiklet antrenmanını bitirdikten sonra evine dönerken, bir kavşaktaki geçişi sırasında karşı taraftan gelen araç Erkan’ı görmeyince fren yapsada duramamış ve araca çarparak yere düşmüş. Sonucunda da sol el bileği kırılmış. 7 Ekim’deki Dünya Şampiyonası’nda yarışmak için bisiklet federasyonuna başvurmayı düşünürken geçirdiği bu kaza sonucu yarışa katılamayacak.

 

 

Şu anda RSC Kempten kulübü adına yarışmalara katılan Erkan Sakallıoğlu, önümüzdeki yıl Mountain Heroes‘a geçiş yapacak. BMC ve Sportbuck, Sakallıoğlu’nun ana sponsorları konumunda.

 

Erkan Sakallıoğlu ile ilgili diğer haberleri de Cyclingtr.com ekibi olarak siz takipçilerimize aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın