Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonları Belli Oldu

17/09/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

   

www.bikepark-leogang.com

 

Tüm dağ bisikleti camiasının merakla beklediği “Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası” Avusturya’nın Salzburg şehrindeki Leogang Bike Park’ta tamamlandı. Yaklaşık 10 güne yayılan yarışlarda Four Cross(4x), Downhill, Team Relay(Takım Bayrak), Cross Country(XCO) ve Cross Country Eleminator(XCE) müsabakalarında Junior, U23 ve Elite kategorilerde bayan ve erkek sporcular Dünya Şampiyonluğu unvanını kazanmak ve gökkuşağı çizgili formayı bir yıl boyunca taşımaya hak kazanmak için kıyasıya mücadele ettiler.

 

 

Dağ bisikleti dünya şampiyonası yarışmalarının ilk gününde Four Cross disiplininde final çekişmesini bayanlarda yarışa favori olarak başlayan Hollanda’dan Anneke Beerten ikinci kez kazanırken, ikinci Çek Cumhuriyetin’den Romana Labounkova, üçüncü Fransa’dan Céline Gros  oldular.  Four Cross erkekler yarışında ise İsviçre’den Roger Rinderknecht Dünya Şampiyonu ünvanını kazanırken, Çek Cumhuriyetin’den Michael Mechura ikinci olurken takım arkadaşı Tomas Slavik üçüncü oldu. Günün tartışmasız favorisi olarak gösterilen İsviçreli David Graf ise yaşadığı ufak kaza neticesinde dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

 

 

 

Yarışmaların ikinci gününde downhill yarışları düzenlendi. Günün ilk kategorisi Junior bayanlarda Kanada’dan Holly Feniak iniş parkurunu, en yakın rakibinin 8 saniye önünde bitirerek Dünya Şampiyonluğu’na ulaşırken, Büyük Britanya’dan Tahnee Seagrave ikinci, Avustralya’dan Danielle Beecroft üçüncü oldular.  Junior erkekler kategorisinde Fransa’dan Loic Bruni parkuru ikinci olan Amerikalı Richard Rude‘un 3 saniye önünde tamamlayarak Dünya Şampiyonu ünvanını kazanırken üçüncü isim Avustralya’dan Connor Fearon oldu.

 

 

Elit bayanlar iniş yarışında ise sürpriz bir isim oldu. Sezon boyu tüm yarışlarda ilk sıraları alan Emmeline Ragot ve Rachel Atherton‘u da geri de bırakarak, 3.50.654’lik oldukça başarılı bir zamana imza atan Fransız  Morgane Charre gökkuşağı çizgili formayı giyen isim olurken, yarışın favorisi Fransız Emmeline Ragot ikinci olurken, geçen senenin Junior bayan kategorisi Dünya Şampiyonu 19 yaşındaki Büyük Britanyalı Manon Carpenter saniyenin onda biri gibi bir süre farkı ile Fransız sporcu Floriane Pugin‘in önünde yarışı bitirip üçüncü oldu.

Günün en çok beklenen yarışı olan Elit erkekler iniş yarışı 183 sporcunun katılımı ile gerçekleşti.  Şampiyonanın favorisi, geçtiğimiz iki sezonda 13 Dünya Kupasının 9’unu kazanan ABD’den Aaron Gwin frenlerinde oluşan mekanik problemlerden dolayı yarışı 83. sırada tamamlarken. Yarışı Güney Afrik2dan Greg Minnaar kazandı. Onu bu sene oldukça formda olan Gee Atherton izlerken, yarışta gerçekten sınırlarını zorlayan Kanada’dan Steve Smith üçüncü oldu. 

 


Cross Country Team Relay (Dağ Bisikleti Takım Bayrak) yarışı 6 Eylül günü gerçekleşti. Oldukça enteresan ve keyifli bir yarışın ardından İtalya son düzlükteki sprinti ile çok az bir fark ile Fransa’nın önünde Takım Bayrak Şampiyonu olurken, Almanya üçüncü olarak yarışı bitirdi. Yarışta takımlar sporcularını değişik stratejiler ile sıralamışlardı. Fransa ilk olarak U23 sporcusunu yollarken, İtalya Elite yarışçısı Marco Fontana’yı yolladı. Fontana çok başarılı bir yarış çıkartarak ilk sırada değişim alanına geldi. İtalya gibi Fransa ‘da ikinci olarak Junior erkek sporcularını ve daha sonra Elit bayan sporcularını gönderdiler. Fransa son kozunu Elit erkek klasmanındaki Maxime Marotte’dan yana kullanırken, İtalya U23 erkek sporcusu Luca Braidot’u son silah olarak seçti. Son 2 tura önde giren Fransa, son adam olarak seçtikleri  Maxime Marotte 7sn farkla son tura başladı. Ancak Italya’nın başarılı U23 sporcusu Luca Braidot  farkı kapatıp liderliği eline aldı.  Bitiş çizgisine yaklaşıldığında Marotte rakibine yaklaştı ve ikili birincilik için sprinte kalktı. Sprintin sonucunda Braidot sonuna kadar savaşarak şampiyonluğu İtalya’ya kazandırmış oldu. Fransa ikinci ve son adamları elit yarışçı Manuel Fumic’in başarılı performansı ile Almanya’da üçüncülüğü elde etti.


Cuma günü gerçekleşen U23 Bayanlar Dünya Şampiyonası ayağında bu sene ilk kez U23 kategorisine dahil olan 19 yaşındaki İsviçreli Jolanda Neff altın madalyayı alırken, son tur teknik inişte yaptığı başarılı atak ile öne geçen Ukraynalı Yana Belomoyna ikinci, yarışı uzun süre önde götürmeyi başaran Polonyalı Paula Gorycka üçüncü oldu. Ülkemizdeki katıldığı her yarıştan birincilikle ayrılan Macar sporcu Barbara Benko 13. olurken, Salcano bisikleti ile yarışan Sırp sporcu Jovana Grnogorac 14. olarak yarışı tamamladı.  


U23 Erkekler Dünya Şampiyonası’nda,  bu sene aynı zamanda  Avrupa şampiyonu da olan Çek sporcu Ondrej Cink galibiyete ulaşırken, yarışın çok büyük kısmını yarışı tek başına lider götüren Hollanda’dan Michiel Van Der Heijden ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.   Takım bayrak yarışında oldukça başarılı bir yarış çıkartan Luca Braidot’un ikizi olan Daniele Braidot oldukça başarılı bir yarış çıkartarak üçüncülüğü elde etti. Yarışın başlarında oldukça güçlü görünen ancak yaşadığı patlak lastik sorunu yüzünden oldukça zaman kaybeden Avusturya’dan Alexander Gehbauer dördüncü, Luca Braidot ise beşinci oldu.  

 

 

Haftasonunun ilk yarışı olan Elit bayanlar yarışını bu sene Londra Olimpiyatlarında da harika bir performans sergileyerek altın madalyayı evine götüren Fransız Julie Bresset kazandı. Bu yarış için herhangi bir hazırlık yapmadığını belirten şampiyon, Londra olimpiyatları için yapmış olduğu hazırlığın faydasını gördüğünü, o sayede bugün bu kadar iyi gidebildiğini söyledi.   Yarışın startı ile birlikte önde oluşan dört kişilik grup ilk tur sonunda farkı 40sn kadar açtılar. Yarışın ilk turundan itibaren liderliği eline alarak yarışın temposunu belirleyen Bresset ile beraber Alman  Sabine Spitz ,  Italyan Eva Lechner ve Norveçten Gunn-Rita Dahle Flesjaa öndeki dörtlüyü oluşturan isimlerdi.  İlk turun geçilmesi ile birlikte ikinci turun kayalık inişinde kötü bir kaza geçiren Eva Lechner diğer üç sporcudan koparak değerli saniyeler kaybetti.  Eva Lechner’den sonra diğer şanssız isimde Sabine Spitz oldu. Alman sporcu üçüncü turun ilk inişinde yaşadığı kaza sonucunda arka jantının kırılmasıyla oldukça fazla zaman kaybetti ve jantını değiştirip tekrar yarışa devam ettiğinde 10. sıraya kadar gerilemişti.  Yaşanan kazalardan sonra sıralarını kaybeden iki sporcuyu, arkadan gelen takip grubundan kaçan ABD’li sporcu Georgia Gould geçerek üçüncülüğe yerleşti. Ancak yarışa tempo veren Bresset ve Gunn-Rita Dahle ile arasındaki fark oldukça fazlaydı. Bu esnada Bresset de temposunu artırak Gunn-Rita ile olan farkı giderek artırıyordu. Son tura girildiğinde birinci ile ikinci arasındaki far 1dk 26sn’ye kadar yükseldi.  Gould ise Gunn-Rita’nın 1dk30sn gerisindeydi.

 

Geçen senenin U23 Dünya Şampiyonu olan Julie Bresset bu sene ilk kez yarıştığı Elit bayanlar kategorisinde de Şampiyonluğu alarak unvanını korudu.  Kendi temposunu belirleyip başarılı bir yarış çıkartan Gunn Rita Dahle Flesjaa ikinci olurken. Son turun son inişinde kaza yapmasına rağmen hemen toparlanıp tekrar yarışa dönen Georgia Gould bronz madalyayı aldı.  Salcano bisikleti ile yarışan Slovak sporcu Tanja Zakelj, Eva Lechner’in önünde 13. oldu.  Elit bayanlar yarışında bir Türk sporcu da yarıştı. Yarışı 52. sırada tamamlayan Burcu Asuman Balcı, Dünya Şampiyonası’nda alınması çok zor olan ve çok değerli 23 puanı da elde etmiş oldu. 

 

 

Dağ Bisikleti Dünya Şampiyonası’nın son yarışları olan ve bu sene ilk kez programa dahil olan ” XC Eleminator ” yarışlarında; bayanlarda İsveç’den Alexandra Engen birinci olurken, U23 bayanlar Dünya Şampiyonu ünvanını kazanan İsviçreli Jolanda Neff ikinci, Polonya’dan Alexandra Dawidowicz  üçüncü oldu.  Seçmelerin ardından son dörtlüye kalan isimler; Jolanda Neff , Alexsandra Engen ,  Alexandra Dawidowic ve Ramona Forchini oldu.  Yarışın başlaması ile birlikte Engen ve Neff birlikte tempoyu yükselterek diğer ikiliyi geride bıraktılar.  Alexandra Engen ilk turu önde götürse de Neff onun kaçmasına izin vermedi. Son tura girildiğinde  Jolanda Neff atak denemesi yaptı ancak Alexandra Engen oldukça güçlü şekilde cevap verdi. Neff oldukça fazla çabalasa da Engen’i geride bırakamadı ve ikinciliğe razı oldu. XC Eleminator yarışının bu sene ilk kez Dünya Şampiyonasına dahil edilmesi  ve bayanlar yarışının erkekler yarışından önce olması sebebiyle bisiklet tarihinin ilk XC Eleminator Dünya Şampiyonu unvanını Alexandra Engen almış oldu. 

 

Bayanlar yarışının bitmesinin ardından başlayan erkekler elemelerinde finale kalan isimler şöyleydi; Ralph Naef, Miha Halzer, Daniel Federspiel, Christian Pfäffle.  Günün favori ismi Miha Halzer’di. Bütün elemeleri birinci olarak geçen Halzer final yarışında da güzel bir başlangıç yaparak, önceki elemeler gibi birinciliği ele geçirip farkı arttırmaya çalışsa da ikinci turda Ralph Neaf’e yakalandı. Hızlı çıkıştan ziyade daha dayanıklı olduğunu belirten Ralph Neaf, yakaladığı güzel tempo ile finişe bırakmadan Miha Halzer‘i geride bırakmayı başardı ve Elit erkeklerde ilk kez XC Eleminator Dünya Şampiyonu olan isim olarak bisiklet tarihine adını yazdırdı.  Çok başarılı bir gün geçiren Slovak sporcu Miha Halzer ikinci, Son turda yaptığı atakla üçüncülüğü kazanan isim, ev sahibi takımdan Daniel Federspiel oldu.  

 


Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın