Dağ Bisikleti 2012 XCO Dünya Şampiyonu Nino Schurter

08/09/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

 2012 Londra Olimpiyatlarında kıl payı kaçırdığı altın madalyanın intikamını almak için tüm gücüyle pedala asılan ve harika bir yarış çıkartan İsviçreli Nino Schurter Dünya Şampiyonu ünvanını tekrar kazandı.. 

 

www.bikepark-leogang.com

 

Londra Olimpiyat oyunlarında son virajda Çek Sporcu Jaroslav Kulhavy’ye geçilip gümüş madalya ile yetinmek zorunda kalan Nino Schurter bu sefer çok daha kararlı ve kontrollü bir yarış çıkartarak Londra’nın intikamını almış oldu.. 

 

Avusturya’nın Salzburg şehri yakınındaki Leogang Bike Park’ta hazırlanan XCO (Cross Country Olimpic ) parkuru, 782m’de start alırken en yüksek noktası deniz seviyesinden 894 metre yüksekte yer aldı. Parkurun bir turu 4270m uzunluğunda ve her turda 232 metre dikey irtifa farkı kazanılırken, son derece teknik inişleri ile Dünya Şampiyonasına yakışır bir parkur olarak seyircilere muntazam anlar yaşattı.  Sporcuların teknik alanlara toplu olarak gelmesini engelleyip sıkışıklığı önleme amacı ile atılan 2450metrelik start turunda 120m dikey irtifa farkı ile oldukça zorlayıcı bir start sporcuları bekliyordu.  Parkurda iki oldukça uzun tırmanış ve sayısız teknik iniş ve çıkış yer aldı. 

Yarış yerel saat ile 14.00’da 24 derecelik sıcaklıkta ve güneşli bir hava da start aldı. Startın verilmesi ile start loop’a başlayan sporcular teknik bölgeye gelmeden önde yer kapabilmek için kıyasıya mücadele ettiler. Fransız sporcu ve iki kere olimpiyat altın madalyası sahibi Julien Absalon start loopta öne geçerek tempoyu oldukça artırdı. Onu Nino Schurter ve İtalyan  Marco Fontana takip ettiler. Start loopun bitmesi ile birlikte 8 turluk zorlu yarışta tam anlamıyla başlamış oldu. Start çizgisinden ilk geçen isimler;

1. Julien Absalon   5.06

2. Lukas Flückiger  +1

3. Nino Schurter +1 

4. Marco Aurelio Fontana +1

5.Florian Vogel +1

  Olimpiyat altın madalyası sahibi ve geçtiğimiz senenin dünya şampiyonu Jaroslav Kulhavy ise start loop’u 9. sırada tamamladı.  

İlk turun başlaması ile birlikte öne geçen Nino Schurter ve M. A. Fontana yarışa tempo veren isimler oldu. Parkurun en yüksek noktasından başlayan ilk teknik iniş olan Miesl’s Drop 48.3 derecelik negatif eğimi ve nemli ağaç kökleri ile sporculara zorlu anlar yaşattı. Bu inişin ardından başarılı teknikleri ile öndeki ikili farkı açmaya başladılar. Onları İsviçreli Fabian Giger ve bir diğer İsviçreli Florian Vogel takip eden isimlerdi.

 

 

 

İlk zaman noktası geçildiğinde sıralama ve süreler şu şekildeydi. 

1. Nino Schurter 

2. Marco Aurelio Fontana +0

3. Fabian Giger +3

4. Florian Vogel +15

5.Julien Absalon +15

 

 

Parkurun ikinci uzun çıkışının başında yer alan zaman noktası geçildikten sonra 3. sıradaki Fabian Giger öndeki ikiliye katıldı. 

İlk tur bittinde sıralama ve süre şu şekildeydi;

1. Marco Aurelio Fontana 16.46

2. Nino Schurter +0

3. Fabian Giger +1

4.Julien Absalon +22

5. Florian Vogel +22

 

İkinci turun başında öndeki ikiliye yetişen Fabian Giger ilk uzun çıkışta en öne geçerek yarışa tempo veren isim oldu.  

İkinci tırmanışın başındaki zmana noktasına gelindiğinde sıralama şu şekildeydi;

1. Nino Schurter 24.12

2. Fabian Giger +1

3. M.A. Fontana +1

4. Julien Absalon +32

5. Florian Vogel +32

13. Jaroslav Kulhavy +47

 

İkinci tur bittiğinde öndeki üçlü ile arkada oluşan grup arasındaki fark 29 sayiyeye indi. İsviçreli ve fransız sporculardan oluşan grupta ek olarak Almanya’dan Manuel Fumic’te yer aldı.  Jaroslav Kulhavy ise birincinin 42sn arkasından 12. olarak üçüncü tura başladı.. 

 

Üçüncü turda Schurter ve Fontana’nın temposuna ayak uyduramayan Giger geriye düşmeye başladı. 

 

Dördüncü tura girildiğinde sıralama ve süreler şu şekildeydi;

 

1. Marco Fontana 40.31

2. Nino Schurter +0

3. Fabian Giger +9

4. Stephan Tempier +24

5.Julien Absalon +35

12. Jaroslav Kulhavy +57

 

 

Dördüncü turda da arkadaki yarışçılar ile farkı koruyan Fontana ve Schurter ikilisi yarışın liderliğini üstlenirken, onlardan kopan Fabian Giger ile Fransız Stephan Tempier’de bir ikili grup oluşturarak farkı kapatmaya çalıştılar. 

Beşinci tura girildiğinde sıralama şu şekildeydi, 

1. Nino Schurter 52.41

2. M.A. Fontana +0

3. S. Tempier +14

4. Florian Giger +14

5.M. Flückiger +20

6. Julien Absalon +37

 

Beşinci turda atak yaparak Fabian Giger’i geri de bırakan Stephan Tempier üçüncülükte tek başına devam ederken, öndeki ikili temposunu hiç düşürmeden yarışı forse etmeye devam ettiler.  Stephan Tempier’in hemen arkasında üçlü bir grup daha oluştu. Bu grup tamamen İsviçrelilerden oluşuyordu. 

 Altıncı tura girildiğinde sıralama şu şekilde oluştu;

 

1. Nino Schurter 1.04.43

2. M. A. Fontana +0

3. Stephan Tempier +19

4. Mathias Flückiger +27

5.Lukas Flückiger +28

6. Fabian Giger +29 

7. Manuel Fumic +40

8. Julien Absalon +49

 

Altıncı turda ilk tekniş inişten sonra konsantrasyon kaybı yaşayan Fontana’nın geride kalmasını fırsat bilen Nino Schurter temposunu biraz daha artırarak yarıştaki liderliğini sürdürdü.  Yine teknik bölgede sorun yaşayan Tempier’in önüne geçen İsviçreli gruptan Lukas Flückiger temposunu artırarak Fontana ile olan farkı kapatmaya başladı..

zaman noktasına gelindiğinde Schurter ile Fontana arasındaki fark 16 saniyeye kadar çıkarken Lukas ile Fontana arasındaki fark 13 saniyeye kadar geriledi. Ancak Flückiger kardeşler oldukça güçlü şekilde ilerliyorlardı ve start-finish düzlüğüne gelmeden önce Lukas Fontana’yı geride bıraktı. Start düzlüğüne gelindiğinde de Mathias Flückiger’de onlara katıldı. 

 

 

 

Yedinci tura girildiğinde sıralama şu şekilde oluştu;

1.Nino Schurter   1.16.50

 2. Lukas Flückiger +25

3. Marco Fontana +25

4. Mathias Flückiger +25

 

Son tura girildiğinde artık ilk üç sporcunun sıralaması kesinleşti. Nino Schurter yaklaşık yarım dakikalık fark ile liderliğini korurken. Mathias ve Lukas kardeşler ikinci ve üçüncü sıraya yerleştiler. Ancak Julien Absalon temposunu tekrar artırıp Fontana ve Giger’i geride bırakıp dördüncülüğe kadar ilerlerleyerek yarışı bitirdi.

 

 

Yarışın son kilometresinde sevinci yüzünden okunabilen Schurter harika bir yarış çıkartarak tekrar Dünya Şampiyonu formasını giydi. Bunun dışında kürsüdeki diğer isimlerinde İsviçreli olması onlar için ayrı bir gurur kaynağı oldu.  Bu sonuçla birlikte ilk 5 sporcu arasında dört İsviçreli sporcunun olması bu sporda ne kadar iyi olduklarını kanıtlamış oldu.. 

 

Ayrıca yarışta birde Türk sporcu start aldı. 33 Yaşındaki Hakan Yıldırım geçen sene de Dünya Şampiyonasına katılmıştı. Ancak bu sefer yarışı tamamlayarak 5 puan elde etti. Kendisi ülkemizde master kategoride yarışıp Türkiye Şampiyonasında 6. olarak finish görmüştü. Umarım seneye elit kategoride yarışır da yurtdışında ülkemizi temsil ederek aldığı puanlar boşa gitmez.. 

 

 

Yarışın detaylı sonuçlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.. 

http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MTUyMTM&LangId=1

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın