CTR Test : Pearl Izumi Fuel Spd Ayakkabı

28/11/2012  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR

 

 

Şimdiye değin ister arazi, ister yol bisikleti için üretilmiş olsun, bütün bisiklet ayakkabılarını ya çok kaba, ya fazla zarif ama mutlaka bisikletten inip yürürken sıkıntı çektiren özellikte olduklarını gördük ve yaşadık.

Shimano’nun birkaç şehir içi spd ayakkabısı modeli dışında da pek bu konuda çalışma yapan ve ülkemize ulaşan modellere rastlayamadık. Hala daha Shimano’nun bu tür hem bisiklete, hem de yürüyüşe uygun

ayakkabılarını bisiklet mağazalarında görmek pek mümkün değil.

 

 

Bu yüzden kolları sıvayıp, riskleri göze alıp yurtdışından ilk bisiklet ve yürüyüş ayakkabımı sipariş verdim. Aslında sadece bisiklet ve yürüyüş değil, aynı zamanda koşuya da uygun olduğu iddia edilen bu ayakkabı ile hem bisiklet turlarına katılıp, hem antrenman yapıp, hem sahilde dolaşıp, hem de koşabileceğinizi düşünsenize.

 

 

Pearl Izumi gibi saygın bir markaya güvendiğim için tereddütüm fazla yüksek değildi ama yine de giyeceğimdeki hissi merak ediyordum. Firmanın reklamlarında belirttiği gibi X-Road Fuel modeli, hem ödüllü koşu stili, hem de X-Road tabanı ile bisikletin kullanışlılığını bir araya getirmiş.

 

 

X-Road’un plastik katmanı, stabil, güçlü ve verimli pedal basışı sağlıyor ve bisikletten indiğinizde konforlu bir şekilde yürümenize olanak sağlıyor.

Kauçuk dış tabanı çok iyi tutunma sağlarken, dayanıklılığını artırmış. SKYDEX topuk desteği, bisiklet dışındaki zamanınızda mükemmel bir darbe emişi sunuyor. Ayakkabının ön bölümünün esnekliğiyle bir koşu ayakkabısı hissini duyabiliyorsunuz.

 

Düşük konçlu yapısı ile diğer spd ayakkabılara göre daha hafif ve ayağa uyan bir model ortaya çıkarılmış.

Ön üst ve yan bölümleri hızlı kuruyabilen, yüksek oranda nefes alabilir kumaştan imal edilirken, sağlamlık için burun kısmı da sentetik malzemeyle tamamlanmış.

 

Neredeyse bütün bisikletçilerin başına gelen bağcıklı ayakkabıların ön dişlilere takılmasını önlemek için bağcık yuvası entegre edilmiş.

 

 

38 den 49 numaraya kadar geniş bir yelpazede üretilen ayakkabı herkese hitap ediyor.

 

43 numarasının 360 gram geldiğini söylersem sanırım kısa mesafeli amatör koşulara da ne kadar uygun olabileceğini sayısal bir şekilde vurgulamış oluruz.

 

Kilitli pedal ile uyumlu olması, ileri seviye bisikletçiliğe de uygun olmasını sağlıyor ki, bu da birçok yarışçıyı memnun edip ayakkabıyı cazip hale getiriyor.

 

 

Bisiklet ayakkabilarında gordugumuz cırt bantlar yerine bağcıklarin kullanılması, hem ayağa daha iyi uyum açısından, hem de nefes alabilirliği açısından X-Road Fuel’a avantaj sağlamış. Tabanının darbe emişi büyük konfor sağlasa da koşuya olan uygunluğunu irdelediğimizde şüphesiz daha ziyade amatörce ve kusursuz zeminde kısa mesafe koşusu yapanlar için uygun olduğunu söylemeliyim. Yine de hem yürüyüşte, hem de koşuda sağladığı konfor şüphesiz geleneksel bisiklet ayakkabılarıyla karşılaştırılamayacak kadar iyi.

 

 

Koşularınız için çok daha iyi ve koşu için üretilmiş ayakkabılarınız varsa, Fuel’i aynı zamanda ideal bir spinning ayakkabısı ve spor salonu ayakkabısı olarak da düşünebilirsiniz. Yine de mesela amatörce triatlon sporuyla uğraşıyorsunuz diyelim; Eğer o günkü brick antrenmanınız için hem bisiklet hem de koşu ayakkabısı taşıyamayacaksanız, bu durumda X-Road Fuel size ideal bir antrenman arkadaşı olacaktır.

 

Bayanlar için de çok hoş renklerle üretilen X-Road modeli, sporcuya şık bir görünüm de sağlıyor.

 

 

43 derecedeki kavurucu sıcağın yaşandığı 14 Temmuz 2012’de 24 saat içerisinde İstanbul-Izmir rotasını geçmeye çalıştığım denememde de tercih edip memnun kaldığım bu ayakkabıları o gün 22 saat boyunca giydiğimde ne kadar doğru bir seçim yaptığımı farketmiştim.

 

 

Renkleri de dikkat çekici ve hoş olan Pearl Izumi X-Road Fuel’ı her bisiklet kullanıcısına ve triatlete önerebilirim.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın