Cross-Country Şampiyonlarının Bisikletleri

25/05/2014  //     //  Dağ Bisikleti DH ve FR, Dağ Bisikleti Haberleri

Bugün, UCI Dağ Bisikleti yarış takviminin 3. yarışı yapılacak. Türkiye saati ile saat 11.50’de başlayacak olan yarış internet üzerinden canlı olarak izlenebilecek. İlk olarak kadınlar kategorisinde start verilecek, saat 14.00 itibariyle de erkekler kategorisi başlayacak. Bu yazımızda yarış öncesi dağ bisikletinde efsane olma yolunda ilerleyen 4 tane sporcunun yarışta kullanacakları bisikletlere göz atacağız.

 

Olimpiyat şampiyonu (Londra 2012),  Çek Jaroslav Kulhavy’nin 29’inçlik S-Works Epic’i. Bisiklet bir kaç değişiklik haricinde, stok ekipmanlardan oluşuyor. Kulhavy’nin kullandığı koltuk açısı ise gözümüze çarpan en ilginç nokta.

kulhavy

Roval karbon jant seti. Lastik seçimi  önde S-Works FastTrak 2.0, arkada S-Works Renegade 1.95. 1.95’lik lastik Kulhavy’i oldukça hızlandıracaktır, ancak hava yağışlı olursa Kulhavy sıkıntı yaşayabilir.

kul1

Kulhavy’e kaya bahçesi inişinde büyük faydası olacak olan arka şok.FOX Specialized Future

kul2

Kulhavy’nin bisikletinin arka bölümünde kullandığı ekipmanlar SRAM’ın XX1 serisinden.

kul3

Kulhavy’nin  Avid XX fren kolları.  Geçen yıl antreman esnasında trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Güney Afrikalı Burry Stander’e itafen. Stander, 2009 UCI Dağ Bisikleti’nde 23 yaş altında dünya şampiyonu olmuştu. Aynı zamanda 2012 olimpiyatlarında 5.lik elde etmişti.

kul4

Kulvahy yarışta 38’lik aynakol kullanan tek isim. Yarışta çok fazla tırmanış olmamasından dolayı, bu tercihi yaptığı tahmin ediliyor. SRAM XX1 serisinden.

kul5

 

Sırada geçtiğimiz sezonun şampiyonu ve olimpiyat 2.si İsviçreli Nino Schurter’ın bisikleti var. İlk yarışta yarışı önde götüren Nino, lastiğinin patlaması nedeniyle yarışı 5. tamamlamıştı. Avustralya’daki sezonun 2. yarışına katılmayan Nino, o tarihlerde yol bisikletiyle başka bir yarıştaydı. Sezonun 3. yarışıyla beraber tekrar sezona dahil olacak olan Nino, bu parkurda 27.5 inçlik lastik ebatına sahip bisiklet kullanan tek isim. Bu parkurda, çoğu yarışçı 29 inçlik bisikletleri tercih etti.

nino

 

Ne olur ne olmaz diye, Nino’nun şampiyon olduğunu hatırlatıcı bisikletinin üst kısmında yer alan yazı.

nino2

Ritchey Paradigm Pro titanium pedallar. Pedalların çifti 240 gram ağırlığında ve SPD kaller ile de uyumlu. Ancak, sistemin en iyi Ritchey’in kalleri ile çalıştığı düşünülüyor.

nino3

Nino ve Dugast’ın yarattığı 27.5″‘lik lastikler. Lastikler 27.5″lik DT Swiss jant setine monte edilmiş.

nino4

Schurter’ın bisikleti baştan aşağı SRAM XX1 setiyle donatılmış. Nino, 36’lık aynakol ile yarışacak.

nino6

 

Sıradaki bisikletimiz, bu sezon ilk iki yarışı kazanmış olan Julien Absalon’un BMC Team Elite’i. Dağ bisikletinin en başaralı ismi sayabileceğimiz Absalon, 2004 Atina ve 2008 Beijing olimpiyatlarında altın madalyanın sahibi. An itibariyle 28 UCI yarışını kazanmış olan Absalon’un sayısız şampiyonluğu bulunmakta. İlerleyen yaşına rağmen formundan neredeyse hiç düşmeyen Absalon bu sezon için de gene çok iddaalı.

jul

Julien BMC’nin karbon zincir koruyucusunu kullanıyor. Aynı zamanda Shimano’nun henüz prototip versiyonu olan 36’lık XTR aynakolunu kullanacak.

jul1

Yeni XTR frenler karbon fren kollarıyla artık daha hafif. Ayrıca Team Elite’in gidonu ve gidon boğazı da karbon.

jul2

Absalon’un selesi Fizik Antares.

jul3

Absalon’un  BMC Team Elite’i göbekler de dahil olmak üzere tamamen XTR ekipmanlarından oluşuyor.

jul4

 

 

 

Sırada İspanyol sporcu José Antonio Hermida’nın Merida Big Nine’ı var. Rock Shox’ın yeni maşası RS1’e sahip bisikletin ön jantı karbon yerine alüminyum. Bunun nedeni, henüz sponsor firmanın RS1’e uyumlu bir karbon jant üretmemiş olması. Hermida bu yarışda RS1 kullanan 3 sporcudan biri.

hermida

Rock Shox RS1. Bu maşa için Hermida :  “Daha önce gördüğümüz  hiç bir şeye benzemiyor. hafif  sert ve bakıma ihtiyacı yok” açıklamasını yapıyor.

hermida2

36 Dişlik XX1 Aynakol ve Time ATAC pedallar.

hermida3

Big Nine’ın Flex Stay teknolojisi. Bisikletin sert zeminde süspansiyon hissiyatı vermesi için tasarlanmış.

hermida4

 

 

Bugünkü yarışta kendi ülkesinde yarışacak olan Kulhavy’nin çok büyük bir seyirci desteği göreceği aşikar. Geçtiğimiz senelerde, bu şekilde kendi evinde böyle bir yarış kazandığına şahit olmuştuk. Nino ise 2. yarışı kaçırmış olmasından dolayı puan alamadı, bu nedenle yarışta liderlik için her şeyi yapacak ve tam gaz yarışacaktır. Fazla tırmanış olmaması ve diğer herkesten daha iyi bir sprintçi olması nedeniyle Nino’nun da bu parkurda şansı epey yüksek. Absalon ise gene kendi tarzında yarışa sakin ve kendinden emin bir şekilde başlayacaktır. Genel olarak start düzlüğünde atılan sprint, yarışın kaderini belirleyecek bir unsur olsa da parkur içinde ne olacağı hiç belli olmuyor. Nino’nun agresif kullanımı ilk yarışta lider durumdayken kendisine bir patlak teker hediye etmişti ve liderliği Absalon’a bıraktırmıştı. Bu parkur sadece XCO ve XCE kategorileri için hazırlanmış yani downhill yarışı bulunmuyor.

Fotoğraflar: Matthew Delorme

 

23 Mayıs tarihinde gerçekleşen XCE, yarışının klibi:

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın